eu_green_logo_szare.png

Climate_CRICES

INCREASING CLIMATE CHANGE RESILIENCE IN CENTRAL EUROPE

Numer projektu: CE0200728

Akronim projektu: Climate_CRICES

Program: Interreg Europa Środkowa 2021-2027
Priorytet programu: Cooperating for a greener central Europe
Cel szczegółowy: SO2.2: Increasing the resilience to climate change risks in central Europe

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

Wartość projektu: 2 288 072 EUR, w tym dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 1 830 457,60 EUR
Wartość części projektu realizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu: 182 421 EUR,

w tym:

dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (80%): 145 936,80 EUR
wkład własny (20%): 36 484,20 EUR

Kierownik Projektu: dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska, prof. uczelni
Termin realizacji projektu: 01.06.2024-30.11.2026

Opis projektu:

Projekt pn. „Increasing Climate Change Resilience in Central Europe” dotyczy zwiększania odporności Europy Środkowej na zmianę klimatu. Ma za zadanie wzmocnić potencjał instytucji publicznych w zakresie zarządzania przewidywanymi skutkami zmiany klimatu, skupiając się na kluczowych zagrożeniach dla Europy Środkowej. Zostały one zidentyfikowane w najnowszych raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wśród tych zagrożeń znajdują się upały i susze, niedobory wody, powodzie, oraz wpływ na bioróżnorodność.

W ramach tego projektu, regiony, agencje branżowe i jednostki badawcze z Austrii, Niemiec, Polski, Węgier, Czech, Chorwacji i Włoch będą prowadzić badania zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Kluczowym wyzwaniem jest przetwarzanie i analiza rozległych zbiorów danych środowiskowych, hydrologicznych i meteorologicznych, pochodzących z różnych źródeł i krajów.

Do osiągnięcia głównego celu projektu, niezbędne jest pozyskanie i integracja danych w perspektywie transgranicznej i ujednolicenie ich według wspólnych standardów. To umożliwi skuteczniejszą analizę i planowanie działań, które będą łagodzić skutki zmiany klimatu i wspierać adaptację.

Partnerzy projektu opracują specjalistyczną platformę do analizy i wizualizacji dostępnych danych, która umożliwi tworzenie dokładniejszych prognoz zmiany klimatu. Narzędzie to będzie niezwykle przydatne przy tworzeniu regionalnych planów rozwoju, zarówno dla obszarów miejskich, jak i wiejskich. Platforma zostanie zaprojektowana tak, by jej wyniki były łatwo dostępne i zrozumiałe w wielu językach, co uczyni ją użyteczną dla różnych użytkowników w wielu krajach.

W ramach testów, platforma zostanie wykorzystana przez decydentów i innych interesariuszy, by ocenić jej skuteczność w przewidywaniu wpływu zmiany klimatu i jej wartość dla regionalnych planów związanych z zarządzaniem w zakresie klimatu. Wsparcie zostanie również zapewnione władzom regionów pilotażowych, co pozwoli na lepsze zarządzanie i adaptację do zmiany klimatu w całej Europie Środkowej.

Projekt „Climate_CRICES” jest realizowany przez konsorcjum międzynarodowe składające się z dziewięciu partnerów projektu, w tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Ponadto, polskimi partnerami stowarzyszonymi są: Fundacja Sendzimira oraz Instytut Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia. Projekt będzie trwał 30 miesięcy, a jego całkowity budżet dla UPWr wynosi 182 421 Euro. – Projekt „Climate_CRICES” przyczyni się do bezpieczniejszego rozwoju gospodarczego, środowiskowego i społecznego w Europie Środkowej – podkreśla prof. Dąbrowska.

Więcej informacji:

Podstrona projektu na stronie Interreg Central Europe:

https://www.interreg-central.eu/projects/climate_crices/

Podstrona projektu na LinkedIn:

https://www.linkedin.com/company/climate-crices/

Pliki do pobrania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png