Biało-czerwona flaga i orzeł w koronie

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Numer umowy: MONOG/SP/0168/2023/01

Okres realizacji projektu: 01.04.2023 r. – 31.12.2023 r.

Wartość dofinansowania: 12 100,00 zł

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Doskonała nauka II”.

Wkład własny: 2 000,00 zł

Tytuł projektu: Publikacja monografii pt. Przemiany krajobrazu przestrzeni publicznych wsi podmiejskich Wrocławia

Opis projektu:

Projekt polega na wydaniu monografii naukowej prezentującej osiągnięcia naukowe, w celu wprowadzenia ich do obiegu krajowego.

Tematyka monografii jest ściśle związana z kształtowaniem krajobrazu wiejskiego. Poruszany problem wynika ze zmian sposobu życia mieszkańców wsi, rozwoju technologii, a co za tym idzie przemian funkcjonowania samej wsi.

W monografii podjęto próbę systemowego podejścia do kształtowania wiejskich przestrzeni publicznych, zgodnie ze współczesnymi wyzwaniami. Dotyczy to przystosowania do zmian klimatycznych i rozumienia roli zielono-błękitnej infrastruktury w kształtowaniu nie tylko miasta, ale również przestrzeni wiejskiej. Finalnie dokonano autorskiego podziału wiejskich przestrzeni publicznych i opracowano metodę ich wyznaczania (PoPP), którą pilotażowo sprawdzono na przykładzie wsi Psary leżącej w obszarze badań przy granicy z Wrocławiem.