logo ue logo prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Operacja pn. „Innowacyjne metody chowu i hodowli owiec w świetle zmieniających się warunków klimatycznych Dolnego Śląska” realizowana w ramach działania 16 „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Działanie 16 Współpraca
Umowa o przyznaniu pomocy nr 00029.DDD.6509.00097.2019.01

Rok przyznania: 2020

Wartość projektu: 1 812 237,00 zł, w tym ze środków EFRROW w wysokości 1 153 126,40 zł,
z krajowych środków publicznych w wysokości 659 110,60 zł.

Partnerzy operacji:

Grupę Operacyjną Owce w Zielonej Dolinie, w ramach innowacyjnego projektu badawczo – rozwojowego tworzą:

1. Dolnośląska Zielona Dolina DOZEDO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu – Lider
  2. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  3. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
  4. Michał Peszek – Radków
  5. Janusz Peszek - Radków
  6. Dariusz Dembiński - Dobromierz
  7. Marcin Dembiński - Dobromierz

Misja i cel operacji:

Celem Grupy Operacyjnej Owce w Zielonej Dolinie była optymalizacja produkcji owczarskiej w zmieniających się warunkach klimatycznych wraz z ograniczeniem wpływu na środowisko oraz poprawa bioróżnorodności runi pastwiskowej, a także stworzenie krzyżówki międzyrasowej owiec (rasa wrzosówki z rasą kameruńską) i określenie jej przydatności do chowu w warunkach Dolnego Śląska. Operacja „Innowacyjne metody chowu i hodowli owiec w świetle zmieniających się warunków klimatycznych Dolnego Śląska” otrzymała dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania M16 "Współpraca", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Projekt miał charakter interdyscyplinarny. W jego realizacji brali udział naukowcy z dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo, Zootechnika i Rybactwo, Weterynaria oraz Biologia.

W ramach projektu realizowano 6 zadań:

1. Model i optymalizacja produkcyjności pastwisk górskich
  2. Ocena wartości fenotypowej i genetycznej rodziców i potomstwa
  3. Produkcja jagniąt rzeźnych, wytworzenie pokolenia F1
  4. Ocena wartości użytkowej zwierząt
  5. Profilaktyka zdrowia owiec
  6. Ekonomiczne i organizacyjne efekty produkcji owczarskiej

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png