eu_green_logo_szare.png

Deklaracja polityki Erasmusa

Umiędzynarodowienie jest jednym z kluczowych elementów misji, wizji i strategii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który angażuje się we współpracę z uczelniami z całego świata i od wielu lat uczestniczy w edukacyjnych i badawczych programach międzynarodowych.

Konsekwentnie realizowana idea internacjonalizacji przejawia się w następujących celach strategicznych UPWr:

Cel strategiczny 1 - Wzmocnienie doskonałości naukowej pracowników uczelni oraz doktorantów i studentów, opartej na międzynarodowej wymianie i współpracy naukowej.
Cele operacyjne:

  • zwiększenie mobilności pracowników dydaktyczno-naukowych uczelni;
  • wykorzystanie istniejących zasobów naukowych oraz infrastruktury badawczej do prowadzenia badań w partnerstwie w projektach międzynarodowych;
  • stworzenie oferty przyjazdowej dla naukowców przebywających za granicą;
  • wzmocnienie potencjału organizacyjnego uczelni poprzez stworzenie narzędzi do zarządzania wiedzą;
  • dostosowanie systemu awansu naukowego do strategii Logo HR;
  • stworzenie i wdrożenie systemu promocji Wiodących Zespołów Badawczych.


Cel strategiczny 2 - Umiędzynarodowienie studiów oraz stworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi programów międzynarodowych.

Cele operacyjne:

  • opracowanie międzynarodowych programów studiów doktoranckich;
  • tworzenie i upowszechnienie atrakcyjnej dla cudzoziemców oferty studiów anglojęzycznych zgodnej z międzynarodowymi trendami i oczekiwaniami kandydatów;
  • dostosowanie obsługi administracyjnej do potrzeb studentów zagranicznych;
  • tworzenie systemu wspierającego udział pracowników uczelni w międzynarodowych programach naukowych i edukacyjnych;
  • wspieranie studentów i kadry naukowej w wyjazdach za granicę oraz powrotach do Polski;
  • rozwój programów kształcenia prowadzonych wspólnie z uczelniami zagranicznymi, w tym zwiększenie oferty wspólnych/podwójnych dyplomów;
  • pozyskanie akredytacji międzynarodowych dla najlepszych kierunków studiów;
  • przygotowanie ofert stypendialnych dla wybitnych kandydatów i studentów;
  • poszerzanie umiejętności językowych i interkulturalnych pracowników uczelni.

W roku 2020 Komisja Europejska przyznała uczelni Kartę Programu Erasmus+ na lata 2021-2027, której zasady są ściśle przestrzegane.

Z poszanowaniem godności człowieka i dla jego dobra Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu troszczy się o kształtowanie postaw młodzieży w zakresie kultury i poszanowania obyczajów akademickich w atmosferze wolności i tolerancji. Kieruje się zasadami równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz o niskich dochodach. Uczelnia zapewnia równy dostęp do korzystania z możliwości wyjazdów, zarówno studentom jak i  pracownikom, których mobilność zatwierdza Prorektor ds. umiędzynarodowienia.

UPWr realizuje założenia procesu bolońskiego zapewniając wysoki standard nauczania na wszystkich kierunkach studiów I, II i III stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Uczelnia stwarza odpowiednie warunki do kształcenia i odbywania praktyk za granicą, zapewniając jednocześnie wysoką jakość zdobywanej wiedzy, nabywanie umiejętności praktycznych i językowych oraz kompetencji społecznych.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podejmuje wszelkie starania do stworzenia warunków umożliwiających mobilność pracowników i studentów w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych oraz badawczych, jak też w ramach podpisywanych umów bilateralnych z uczelniami i instytucjami oraz przedsiębiorstwami w Unii Europejskiej oraz w innych krajach. Uczelnia umożliwia studentom zagranicznym podjęcie nauki oraz prowadzenie prac badawczych. Obywatele innych krajów traktowani są na równi z obywatelami polskimi, bez względu na rasę, przekonania czy wyznania religijne. Mobilność w ramach programu Erasmus+ uznawana jest jako jeden z istotnych sposobów przeciwdziałania dyskryminacji i zacierania różnic międzykulturowych.

UPWr sukcesywnie wdraża cyfrowe rozwiązania w zakresie zarządzania mobilnością, zgodnie z inicjatywą Europejskiej Karty Studenta (European Student Card Initiative, ESCI). Prodziekani są przygotowani do zatwierdzania studentom wyjeżdżającym dokumentu Online Learning Agreement. Taki sam dokument dla studentów przyjeżdżających zatwierdzają koordynatorzy wydziałowi. Uczelnia jest przygotowana do podpisywania cyfrowych umów międzyinstytucjonalnych z uczelniami partnerskimi. Władze UPWr wyrażają pełne poparcie dla wdrożenia inicjatywy bez papierowej wymiany dokumentów, czyli tzw. Erasmus Without Paper (EWP).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu za realizację programu Erasmus+ odpowiada przedstawiciel prawny uczelni, którym jest Prorektor ds. umiędzynarodowienia oraz zespół, wraz z koordynatorem uczelnianym, zatrudniony w Dziale Współpracy z Zagranicą.

Umowy międzyinstytucjonalne podpisywane są przez przedstawiciela prawnego uczelni, biorąc pod uwagę profil kształcenia uczelni partnerskich tak, aby studenci wszystkich kierunków mieli możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie uczelni. Umowy zawierają dane potrzebne uczestnikom wyjazdów przed, w czasie oraz po zakończeniu mobilności, co umożliwia właściwą organizację wyjazdów i przyjazdów, w tym uznawalność przedmiotów, z uwzględnieniem efektów kształcenia oraz uzyskanych punktów ECTS. Każdego roku dokonuje się weryfikacji i aktualizacji umów, a uczelnie partnerskie otrzymują aktualne informacje dotyczące realizacji projektu. Studenci oraz pracownicy UPWr zainteresowani wyjazdem informowani są o zasadach i terminach poprzez stronę internetową Erasmus+ / Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (upwr.edu.pl)

System ECTS wdrożony na wszystkich kierunkach studiów oraz suplement do dyplomu zapewniają studentom uznanie ich osiągnięć na uczelniach zagranicznych. Każdego roku aktualizowany jest katalog kursów zarówno w języku polskim jak i angielskim, dostępny na stronie https://student.up.wroc.pl/lista/, co umożliwia studentom zapoznanie się z ofertą programową i wybór odpowiednich przedmiotów.

Uczelnia zachęca studentów przyjeżdżających i wyjeżdżających do bycia ambasadorami programu Erasmus+ przez opowiadanie swoich doświadczeń i dzielenie się nimi podczas spotkań promujących program Erasmus+.

Za sprawy związane z wyborem i zaliczaniem przedmiotów przez studentów wyjeżdżających odpowiada właściwy prodziekan odpowiedzialny za uznanie ich dorobku akademickiego. Na stronie internetowej uczelni studenci mogą zaznajomić się z regulaminem wyjazdów, wymogami rekrutacyjnymi, a także z ofertą uczelni zagranicznych. Na każdym etapie, przed, w trakcie i po powrocie z mobilności studenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników Działu Współpracy z Zagranicą.

Troszcząc się o studentów pochodzących z rodzin o niskich dochodach Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przyznaje stypendia socjalne, które wypłacane są również w czasie pobytu studentów na uczelniach zagranicznych w ramach programu ERASMUS+. Ponadto UPWr refunduje studentom część kosztów podróży, a także pomaga w uzyskaniu dodatkowego finansowania z Urzędu Miejskiego Wrocławia (https://wca.wroc.pl/studencki-program-stypendialny).

Koordynatorzy wydziałowi odpowiadają za Learning Agreements studentów przyjeżdżających. Studenci zagraniczni otaczani są opieką, która przejawia się w organizowaniu spotkań integracyjnych, wycieczek, imprez kulturalnych i kursów języka polskiego z elementami kultury polskiej. Studenci przyjeżdżający mają zapewnione miejsc w domach studenckich, a także bezpłatny dostęp do laboratoriów, biblioteki oraz studium wychowania fizycznego.

Zagraniczni studenci stali się stałym elementem przestrzeni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, do której wnoszą różnorodne doświadczenia związane z metodologią kształcenia i odmiennymi systemami edukacji. Nie do przecenienia jest również możliwość poznawania nowych kultur i zwyczajów przez studentów UPWr, którzy często uczestniczą w różnych akcjach wspierających koleżanki i kolegów z zagranicy na uczelni. Obecność międzynarodowych studentów otwiera studentów UPWr na nowe doświadczenia, wpływa na ich rozwój, a także zachęca do zaangażowania w nowe projekty, w tym także do wyjazdów w ramach programu Erasmus+.

Dzięki udziałowi w projektach programu Erasmus+ uczelnia chciałaby również pogłębić współpracę z innymi instytucjami partnerskimi i rozszerzyć jej zakres o nowych partnerów. Sprzyjałoby temu prowadzenie wspólnych badań z wysokiej klasy ekspertami, wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, czy nowych metod nauczania.

Mając na uwadze wyzwania XXI wieku, UPWr propaguje zdobywanie wiedzy przez całe życie w wymiarze międzynarodowym, stosując nowoczesne metody nauczania, w tym nauczanie na odległość w systemie e-learning oraz blended learning. Wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia pozwala na poprawę wymiany studentów nie tylko w aspekcie ilościowym, lecz także pod względem jakościowym.

Doświadczenia z wyjazdów przyczyniają się do rozwoju społeczności akademickiej w wymiarze europejskim i światowym, co ma znaczący wpływ na zatrudnienie absolwentów oraz rozwój zawodowy pracowników. Podczas realizacji mobilności studenci poznają nowe metody kształcenia, nabywają kompetencje miękkie, pogłębiają znajomość języków obcych, ale również rozwijają samodzielność i niezależność.

Zaangażowanie uczelni w promowanie międzynarodowego obszaru kształcenia wyraża się w poszerzanej ofercie kursów nauczanych w języku angielskim oraz w uczestnictwie w projektach umożliwiających współpracę z krajami programu jak też z krajami partnerskimi, w tym z uczelniami i instytucjami znajdującymi się w krajach o wysokim potencjale naukowo-badawczym i technologicznym, jak również tych położonych w regionach słabiej rozwiniętych i rozwijających się.

Istotą funkcjonowania uczelni jest najwyższej jakości edukacja, umożliwiająca rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy i odpowiadająca potrzebom rynku pracy, stanowiąca realizację koncepcji akumulowania osiągnięć edukacyjnych i uczenia się przez całe życie. Współpraca z zagranicznymi partnerami i wspieranie idei internacjonalizacji UPWr ma na celu zapewnienie najwyższej jakości kształcenia o międzynarodowym charakterze, który sprawia, że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest uczelnią nowoczesną i gotową na wyzwania XXI wieku.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg