Synergia Biologicznego i Termochemicznego Przetwarzania Bioodpadów w Celu Zmniejszenia Wpływu na Środowisko oraz Zwiększenia Efektywności Procesu

norway_grants_upwr_pl.png

Rok przyznania: 2021

Projekt nr: NOR/SGS/CompoChar/0090/2020

Akronim: CompoChar

Okres realizacji projektu: 01.04.2022- 31.03.2024

Wartość projektu: 872283,46 zł

Streszczenie projektu:

Głównym celem badań będzie opracowanie technologii produkcji i dozowania biowęgla do procesu kompostowania bioodpadów, w celu ograniczenia szkodliwych emisji (CO2, CH4, H2S, NH3, CO). Drugim celem będzie usprawnienie procesu kompostowania bioodpadów, produkcja wysokiej jakości kompostu (CompoChar) oraz zmniejszenie śladu węglowego. Zaproponowana zostanie technologia wytwarzania biowęgla o wysokich właściwościach sorpcji gazów. Zastosowanie technologii pozwoli na obniżenie kosztów związanych z uzdatnianiem gazu procesowego kompostowania, które instalacja musi usunąć. Gazy te są również szkodliwe dla środowiska, odorotwórcze i niebezpieczne dla pracowników kompostowni. Zaletami proponowanego rozwiązania są:

• ograniczenie emisji szkodliwych gazów: CO2, CH4, H2S, NH3, CO o co najmniej 25%,
  • skrócenie procesu kompostowania o 7 dni i zwiększenie właściwości nawozowych kompostu,
  • zwiększenie korzyści ekonomicznych – zmniejszenie ilości gazów, które trzeba oczyścić,
  • wydłużenie czasu trwania fazy termofilnej, co pozwoli na większą higienizację kompostu (Compochar),
  • zamknięcie łańcucha cyklu produkcyjnego i wdrożenie recyklingu poprzez wykorzystanie kompostu do produkcji biowęgla.

Prezentowana technologia będzie możliwa do wdrożenia w zakładach przetwarzania bioodpadów jako alternatywna technologia redukcji emisji gazów. Ponadto nowa technologia może stanowić atrakcyjne uzupełnienie obecnie stosowanych metod intensyfikacji przetwarzania bioodpadów, wykorzystywanych do ułatwienia pracy kompostowni w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu 'Applied Research', SMALL GRANT SCHEME call, Norway grants, NCBiR