Ochrona własności intelektualnej – przewodnik

Własność intelektualna jest wytworem każdej twórczej działalności człowieka w dziedzinie naukowej, artystycznej, literackiej oraz przemysłowej. Ma ona formę niematerialną, taką jak pomysł, procedura, przepis, utwór literacki czy muzyczny lub formę materialną – artykuł, książka, rysunek, projekt, przedmiot, wynalazek, znak towarowy itp. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu własność intelektualna odnosi się do wyników pracy intelektualnej, w tym wyników prac naukowo-badawczych uzyskanych w ramach stosunku pracy przez pracowników, a także wyników otrzymanych przez studentów i doktorantów, wyników w ramach wykonywania projektów naukowo-badawczych, czy umów zawartych z Uniwersytetem. Dotyczy to także wyników o charakterze popularnym czy dydaktycznym. book2.svg  § [2.1] § [3.1-6] §[14]

Własność intelektualna chroniona jest:

Ochrona w zakresie prawa własności naukowej, artystycznej i literackiej

Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem praw autorskich jest objęty każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór) (art. 1.ust. 1).


Prawo autorskie obejmuje ochroną utwory, czyli rezultaty twórczej działalności intelektualnej oraz przedmioty praw pokrewnych, do których zaliczamy np.: (rozdz. 11):

każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej (dokonane przez aktorów, recytatorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania),
fonogramy i wideogramy,
nadania programów radiowych i telewizyjnych,
pierwsze wydania oraz wydania naukowe i krytyczne.

Ochrona praw autorskich powstaje z chwilą ustalenia utworu, nawet jeśli miał on postać nieukończoną (art. 1 ust. 3). Jego twórca nie musi się ubiegać się o ochronę swojego utworu, a więc nie musi dopełniać jakichkolwiek formalnych wymogów, takich jak np. rejestracja utworu, zgłoszenie faktu jego powstania albo wniesienie opłat (art. 1 ust. 4).

Prawo autorskie obejmuje ochroną rezultaty twórczej działalności intelektualnej, w szczególności utwory takie jak (art. 1 ust. 2): literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno – urbanistyczne, muzyczne i słowno – muzyczne, sceniczne, sceniczno – muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe). Utworami objętymi ochroną w rozumieniu prawa autorskiego są również wykłady akademickie, prace dyplomowe, doktorskie, a także recenzje naukowe (np. artykułów, prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich), jeśli spełniają kryteria oryginalności i twórczego charakteru.

Utwory powstające w związku z działalnością edukacyjną, naukową i dydaktyczną, takie jak artykuły naukowe i popularno – naukowe, podręczniki, skrypty, opracowania monograficzne podlegają ochronie w zakresie sposobu uporządkowania treści, twórczego ujęcia problematyki, sposobu przedstawienia treści teorii naukowej, interpretacji, dowodzenia, wnioskowania itp. Natomiast, na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie podlegają ochronie zawarte w tych utworach proste informacje, czy wyniki badań naukowych.

W przypadku ochrony praw autorskich w sieciach komputerowych, co do zasady chronione są strony WWW wykazujące się indywidualnością i oryginalnością wynikającą z twórczego układu elementów graficznych, tekstów, fotografii, warstwy dźwiękowej itp.

Ochroną nie są natomiast objęte: odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania, koncepcje matematyczne (art. 1 ust. 2).

Przedmiotem prawa autorskiego nie są także (art. 4):

akty normatywne lub ich urzędowe projekty,
urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,
opublikowane opisy patentowe lub ochronne,
proste informacje prasowe.

Poza ww. ustawami o Prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Prawie własności przemysłowej ochrona wyników prac badawczych (np. knowhow) wynikać może również z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz z kodeksu pracy (Kodeks pracy w art. 100 § 2 pkt 4 zobowiązuje pracownika do zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.).


Prawo autorskie przysługuje twórcy, book2.svg§ [4.1.]  o ile ustawa o Prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi inaczej (art. 8 ustawy). Zasada ta dotyczy zarówno autorskich praw osobistych jak i autorskich praw majątkowych. Twórcą może być tylko osoba fizyczna, niezależnie od tego, czy posiada pełną czy ograniczoną zdolność do czynności prawnych, albo czy też jest jej pozbawiona.

Gdy utwór jest rezultatem współdziałania kilku, a więc co najmniej dwóch twórców, współtwórcom prawo autorskie przysługuje wspólnie.


W przypadku utworów stworzonych przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy (tzw. utwór pracowniczy), podmiotem praw autorskich jest pracodawca. Jednak i w tym przypadku, podmiotem autorskich praw osobistych jest zawsze twórca utworu. Natomiast pracodawca nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron (art. 12 ust. 1 ustawy). Powyższe odnosi się również do pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.book2.svg§ [4.2-3.]


Prawa autorskie do utworów naukowych stworzonych przez pracownika zatrudnionego w instytucji naukowej
przysługuje zgodnie z ww. zasadą jego twórcy (jeśli w umowie o pracę nie postanowiono inaczej). Natomiast instytucji naukowej, w tym uczelni ustawodawca dał następujące uprawnienia (art. 14 ustawy):

  1. Pierwszeństwo opublikowania utworu naukowego.
  2. Prawo korzystania z materiału naukowego zawartego w utworze naukowym.
  3. Prawo udostępniania tego utworu osobom trzecim.

W przypadku pracy dyplomowej stworzonej przez studenta czy doktoranta, jest on jedynym podmiotem autorskich praw osobistych i majątkowych, o ile nie wynika inaczej z zapisów Regulaminubook2.svg§ [14.1-6.]. Uczelni przysługuje jednak pierwszeństwo opublikowania jego pracy dyplomowej. Jeżeli jednak uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w terminie 6 miesięcy od dnia jej obrony, autor może ją opublikować, chyba że praca jest częścią utworu zbiorowego (art. 15.1. ustawy)book2.svg§ [14.2].


Ustawodawca w ustawie o Prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidział dwa wyjątki od zasady, że podmiotem prawa autorskiego jest twórca, które dotyczą:

  • utworów zbiorowych, w szczególności encyklopedii lub publikacji periodycznej (z tym, że do poszczególnych części mających samodzielne znaczenie prawa majątkowe przysługują ich twórcom) (art. 11 ustawy),
  • programów komputerowych stworzonych przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy (art. 74 ust. 3 ustawy).

Tu należy również pamiętać o nabyciu przez pracodawcę z chwilą przyjęcia utworu autorskich praw majątkowych w granicach wynikających z umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron, o czym wspomniano wyżej (art. 12 ust. 1 ustawy).


Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyróżnia autorskie prawa osobistebook2.svg§ [4.1.] i autorskie prawa majątkowe book2.svg§ [4.2-3.] § [14.1 – 7]

  • prawa osobiste, które są niezbywalne i będą zawsze przysługiwać twórcy,
  • prawa majątkowe, które są zbywalne, co wymaga każdorazowo określenia i szczegółowego zdefiniowania pól eksploatacji, do których to prawo zostało wniesione.book2.svg§ [10.1.]


W odróżnieniu od ochrony praw autorskich, uzyskiwanie ochrony na przedmioty własności przemysłowej, takie jak wynalazki, wzory użytkowe, i przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne oraz topografie układów scalonych wymaga sformalizowanego postępowania przed Urzędem Patentowym RP.


Przedmioty własności przemysłowej
chronione są w sposób następujący:

  1. Wynalazki – chronione patentami.
  2. Wzory użytkowe – chronione prawami ochronnymi.
  3. Wzory przemysłowe – chronione prawami z rejestracji.
  4. Topografie układów scalonych - chronione prawami z rejestracji.
  5. Znak towarowy - chronione prawami ochronnymi.
  6. Oznaczenia geograficzne (tu nie omawiane gdyż w praktyce są rzadko rejestrowane).


W poniższej tabeli zestawiono funkcjonujące w praktyce podstawowe formy ochrony wyników prac badawczo-rozwojowych:

Możliwe formy ochrony

Różne formy wyników B + R

modele, prototypy produktu

substancje chemiczne

parametry techniczne produkcji

rysunki techniczne

technologia produkcji

Prawa autorskie

X

X

Patenty

X

X

X

Wzory użytkowe

X

Wzory przemysłowe

X

Topografie układów scalonych

X

Tajemnica przedsiębiorstwa

X

X

X

X

X

źródło: Komercjalizacja B+ R dla praktyków. 2016. Red. Michał Barszcz, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Warszawa 2016

Wybór ochrony dorobku (własności) intelektualnego zarówno twórców jak i przedsiębiorców powinien brać pod uwagę przedmiot opracowanego rozwiązania oraz plany związane z jego komercjalizacjąbook2.svg§ [3. 9-10] § [16] § [17] czyli procesem sprzedaży wyników badań podmiotom trzecim lub przenoszeniem tych wyników na takie podmioty.

W Polsce ochrona niejawnych informacji przedsiębiorstwa jest zagwarantowana na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. 2018.0.419 t.j.) oraz kodeksu pracy (Kodeks pracy w art. 100 § 2 pkt 4 zobowiązuje pracownika do zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.) book2.svg§ [4.7-8] § [11.1-7] § [15.1]

Tajemnicę przedsiębiorstwa stanowić mogą, poza różnego typu danymi i informacjami technicznymi, technologicznymi czy organizacyjnymi również wszelkiego rodzaju koncepcje, idee, pomysły, metody wytwarzania, metody matematyczne, receptury, knowhowbook2.svg§ [5.1-2] itp.

W celu ochrony powyższych tajemnic przedsiębiorstwa stosuje się różnego typu działania, w tym m.in. umożliwienie dostępu do kluczowych wyników i założeń technologii możliwie wąskiej grupie osób, systemowe ograniczenia dostępu osób nieuprawnionych do danych, ustalenie zasad komunikacji zewnętrznej, czyli nadanie uprawnienia wskazanym osobom do ujawniania osobom trzecim informacji o prowadzonych badaniach i osiągniętych wynikach, zasada czystych biurek, ograniczony dostęp osób trzecich do wybranych pomieszczeń, stosowanie zasad bezpieczeństwa przy komunikacji elektronicznej, podpisywanie umów o poufności z osobami, które miałyby dostęp do informacji i technologii itp. Również publikacja wyników badań powinna być objęta odpowiednią procedurą zachowania tajemnicy, szczególnie w przypadku zamierzeń dotyczących komercjalizacjibook2.svg§ [3.9-10] § [5.5] wyników badań naukowych i knowhowbook2.svg§ [15.1]. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku rozwiązania, które może być przedmiotem patentu lub prawa ochronnego na wzór użytkowy, przed jego ujawnieniem poprzez publikacje, na konferencji czy w inny sposób, takie rozwiązanie należy zgłosić do ochrony w Urzędzie Patentowym RP, bowiem każdy sposób ujawnienia rozwiązania jest przeszkodą w uzyskaniu praw wyłącznychbook2.svg§ [4.7-8] § [17.1].

Jednym z pierwszych kroków w procedurze uzyskiwania patentu na wynalazkibook2.svg§ [6.1-4] czy prawa ochronnego na wzór użytkowy book2.svg§ [6.1-4] powinno być zapoznanie się ze stanem techniki. [16]

Badanie stanu techniki przeprowadza się w oparciu o bazę patentowa zawierającą informacje o dokonanych zgłoszeniach i przyznanych patentach oraz o literaturę i dokumenty nie patentowe, takie jak istotne w danej dziedzinie publikacje, np. książki, czasopisma naukowe, materiały konferencyjne, informacje ze stron internetowych, katalogi firmowe itp. Ważnym jest, aby przed przystąpieniem do formułowania zgłoszenia patentowego nie występowało powielenie idei/koncepcji, które mogłoby być zbieżne z innowacyjnym pomysłem Twórcy.

Przeszukiwania zasobów informacji patentowej Urzędu Patentowego RP powinny być kompleksowe i obejmować opisy patentowe, opisy ochronne wzorów użytkowych, a także wynalazki i wzory użytkowe zgłoszone oraz będące w badaniu. Analizą powinny być również objęte wynalazki i wzory użytkowe, którym nie przyznano ochrony.

Poszukiwania informacji prowadzi się przede wszystkim w komputerowych bazach danych dostępnych w Internecie oraz w bazach wewnętrznych i zbiorach literatury patentowej Urzędu Patentowego RP. Do najbardziej znanych baz internetowych zalicza się obecnie ESPACENET, DEPATISnet. Ponadto poszukiwania można przeprowadzić w profesjonalnym systemie wyszukiwawczym EPOQUENET.


Przydatne adresy:

Warunki (przesłanki) uzyskania ochrony wynalazków i wzorów użytkowych określone są w ustawie Prawo własności przemysłowej (pwp). Na warunkach określonych w pwp udzielane są:


Zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu lub zgłoszenia wzoru użytkowego w celu udzielenia prawa ochronnego można dokonać w Urzędzie Patentowym RP. Urząd Patentowy RP jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Do zadań Urzędu należy przyjmowanie i badanie zgłoszeń dotyczących wynalazków i wzorów użytkowych. Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dokonują zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego za pośrednictwem Biura Rzecznika Patentowego, wg obowiązujących na Uczelni procedur.book2.svg§ [6.1-7] Za sprawy związane z przygotowaniem i złożeniem wniosku patentowego lub innego prawa chroniącego wyniki pracy intelektualnej na Uczelni odpowiada Rzecznik Patentowybook2.svg§ [22.1]. Ostateczna decyzja w sprawie komercjalizacji lub ochrony prawnej podejmowana jest przez Rektora Uczelni lub upoważnionego Prorektora ds. innowacji i współpracy z gospodarkąbook2.svg§ [16.1] § [17.4] § [22.2].

Przygotowując się do sporządzania dokumentacji zgłoszeniowej należy wziąć pod uwagę, że w świetle ustawy Prawo własności przemysłowej nie każde rozwiązanie uważane jest za wynalazek lub wzór użytkowy. Również nie na każde rozwiązanie może być udzielone przez Urząd Patentowy RP prawo wyłącznego korzystania w sposób zawodowy lub zarobkowy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle pwp patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania

Zdolność ochronną posiadają te wzory użytkowe, które są nowymi i nadającymi się do przemysłowego zastosowania rozwiązaniami o charakterze technicznym, dotyczącymi kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.

W przeciwieństwie do wynalazków, w przypadku zdolności ochronnej wzorów użytkowych nie jest wymagane, by wzory charakteryzowały się odpowiednim poziomem wynalazczym. Zatem można udzielić prawa ochronnego na wzór zupełnie oczywisty. Mogą to być nawet proste zestawienia znanych przedmiotów

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek book2.svg§ [6.1-4] albo prawa ochronnego na wzór użytkowybook2.svg§ [6.1-4] przysługuje Uczelni, book2.svg§ [6.1.] (współtwórcom prawo to przysługuje wspólnie)book2.svg§ [6.7.], na warunkach określonych w ustawie Prawo własności przemysłowej. Należy mieć jednak na uwadze, że prawa te należą do Uczelni pod warunkiem, że powyższe utwory powstały w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych lub na podstawie innej umowy.

Przez uzyskanie patentu uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym zakazując takich działań innym podmiotom bez uprzedniej zgody właściciela patentu. Zakres przedmiotowy patentu określają zastrzeżenia patentowe, zawarte w opisie patentowym.

Uprawniony z patentu może w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna).

Należy mieć świadomość tego, że patent nie gwarantuje jego właścicielowi nieograniczonej swobody używania rozwiązania objętego ochroną, a jedynie uniemożliwia swobodne korzystanie z opatentowanego wynalazku przez inne podmioty. Dla przykładu, uprawniony z patentu lub z licencji nie może nadużywać swego prawa, w szczególności przez uniemożliwianie korzystania z wynalazku przez osobę trzecią, jeżeli jest ono konieczne do zaspokojenia potrzeb rynku krajowego, a zwłaszcza gdy wymaga tego interes publiczny, a wyrób jest dostępny społeczeństwu w niedostatecznej ilości lub jakości albo po nadmiernie wysokich cenach.

Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez uprawnionego z prawa ochronnego podlega ograniczeniom, na identycznych zasadach jak ograniczenia w stosunku do patentów na wynalazki dotyczące produktów.

Warunkiem trwania patentu lub prawa ochronnego jest uiszczenie opłat okresowych za ochronę wynalazków i wzorów użytkowych.book2.svg§ [22.7-8]

book2.svg§ [16.1-4] § [17.1-14]

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, rozróżniamy dwie podstawowe ścieżki komercjalizacji:

Przy podejmowaniu decyzji o sposobie komercjalizacji należy rozważyć wiele czynników, które schematycznie podano na poniższym rysunku:

decyzja_o_komercjalizacji.jpg

źródło: Komercjalizacja wiedzy. Podręcznik dla naukowców. Autorzy: Grzegorz Gawlik, Tomasz Łasecki, Jakub Sielewiesiuk. UM Województwa Dolnośląskiego, Wrocław 2015


Biorąc pod uwagę ww. czynniki, można w sposób bardzo uproszczony stwierdzić, że ścieżka komercjalizacji bezpośredniej, szczególnie licencja, może być stosowana przez państwową jednostkę badawczą do takich wyników (technologii), które osiągnęły poziom dojrzałości niewymagający prowadzenia przez tą jednostkę dalszych istotnych prac i wyniki te nadają się do wdrożenia. W takim przypadku, jednostka badawcza może od razu uzyskiwać przychody z komercjalizacji z tytułu opłat licencyjnych lub sprzedaży.

Natomiast ścieżka komercjalizacji pośredniej może znaleźć zastosowanie do technologii i wyników, które wymagają dalszych inwestycji w badania lub rozwój.


Schemat postępowania na uczelni publicznej przy podejmowaniu decyzji w sprawie komercjalizacji wyników badań naukowych, prac rozwojowych i związanego z nimi knowhow podano na poniższym schemacie:book2.svg§ [16.1-4]

komercjalizacja.jpg

Źródło: Komercjalizacja B+R dla praktyków. 2016. Red. Michał Barszcz, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Warszawa 2016


Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, decyzję o komercjalizacji wyników Uczelnia podejmuje w terminie do trzech miesięcy od zgłoszenia przez Twórcę wyników. Jeżeli decyzja jest pozytywna, wszelkie kroki procesu komercjalizacji zostają powierzone Prorektorowi ds. innowacji i współpracy z gospodarką.book2.svg§ [17.3] Ostateczna decyzje w sprawie komercjalizacji oraz jej formy podejmuje Rektor uczelni lub Prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką oraz po rekomendacji Dyrektora Działu Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji uzgodnionej z Rzecznikiem Patentowym.book2.svg§ [17.4]

book2.svg§ [22.1-8]

Jeżeli od daty zgłoszenia patentowego do Urzędu Patentowego RP minie więcej niż 3 lata, Rzecznik Patentowy informuje Twórcę o możliwości wyrażenia woli dalszego utrzymywania patentu w mocy i wniesieniu opłaty ustalonej za każdy kolejny rok jego ochrony.book2.svg§ [22.6-7]

Wyniki badań naukowych i prac rozwojowych mogą być przedmiotem komercjalizacji, czyli procesu sprzedaży wyników badań podmiotom trzecim lub przenoszeniem tych wyników na takie podmioty. Przykładowo, przedmiotem komercjalizacji mogą być np. prototypy i gotowe urządzenia, substancje chemiczne, mapy, programy komputerowe, bazy danych, rysunki techniczne, zdjęcia, parametry techniczne dotyczące produkcji, receptury, sposoby wytworzenia danej substancji, kompozycje farmaceutyczne i ich zastosowanie do leczenia określonej choroby, sposób dawkowania leków itp.

Jak wyżej wspomniano, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, rozróżniamy dwie podstawowe ścieżki komercjalizacji:

Twórcom wyników prac intelektualnych (włączając wyniki prac rozwojowych, wyników badań, knowhow, wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i topografii układów scalonych) przysługuje prawo korzyści majątkowych uzyskanych przez Uczelnię lub jej spółkę celową z tytułu prowadzonej przez nie bezpośredniej lub pośredniej komercjalizacji w następującym podzialebook2.svg§ [10. 9.]:

  • Twórca (pracownik Uczelni) – 55% (w przypadku, gdy Twórców jest kilku, udział każdego zostaje jasno określony, book2.svg§ [10.9.6],
  • popularyzacja nauki i komercjalizacji (do dyspozycji Prorektora ds. innowacji i współpracy z gospodarką) – 15%,
  • jednostka, w której pracuje Twórca – 15%,
  • Uczelnia lub spółka celowa – 15%. Uwaga: W przypadku komercjalizacji wyników objętych prawami współwłasności na rzecz innej uczelni publicznej i prowadzonej za zgodą tej uczelni, ta część środków, która pozostaje do dyspozycji Uczelni po wypłacie należnych korzyści twórcom, jest dzielona pomiędzy współuprawnione uczelnie proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności wyników.book2.svg§ [10.9.7]

wc5e5OD5r1o7wAAAABJRU5ErkJggg==

W przypadku korzyści pochodzących z eksploatacji pracowniczych wyników pracy intelektualnej przez osoby trzecie na podstawie umów o udostępnienie przez Uczelnię lub spółkę celową wszelkich utworów naukowych lub dydaktycznych, są one dzielone następującobook2.svg§ [10.10]:

  • Twórca (pracownik Uczelni) – 55% (w przypadku, gdy Twórców jest kilku, udział każdego zostaje jasno określony,book2.svg§ [10.9.6]
  • Uczelnia lub spółka celowa – 20%. Uwaga: W przypadku komercjalizacji wyników objętych prawami współwłasności na rzecz innej uczelni publicznej i prowadzonej za zgodą tej uczelni, ta część środków, która pozostaje do dyspozycji Uczelni po wypłacie należnych korzyści twórcom, jest dzielona pomiędzy współuprawnione uczelnie proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności wyników.book2.svg§ [10.9.7]
  • popularyzacja nauki i komercjalizacji (do dyspozycji Prorektora ds. innowacji i współpracy z gospodarką) – 15%,
  • jednostka, w której pracuje Twórca – 10%.

H9dhDwsq6FGZgAAAABJRU5ErkJggg==

Jeżeli pracownik zdecyduje się na komercjalizację bez Uczelni, jednostce tej przysługuje 25% korzyści otrzymanych przez pracownika z komercjalizacji.book2.svg§ [10. 12]

W przypadku komercjalizacji wyników objętych prawami współwłasności na rzecz innej uczelni publicznej i prowadzonej za zgodą tej uczelni, ta część środków, która pozostaje do dyspozycji Uczelni po wypłacie należnych korzyści twórcom, jest dzielona pomiędzy współuprawnione uczelnie proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności wyników.book2.svg§ [10.9.7]


Należy mieć również na uwadze, że w przypadkach:book2.svg§ [10.13] do których nie ma zastosowania ustawowy tryb komercjalizacji (tj. przepisy art. 154 i nast. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) - w szczególności działalność naukowa wskazana w art. 154 ust. 5 (tj. prowadzona na podstawie umowy ze stroną finansującą lub współfinansującą tę działalność, przewidującej zobowiązanie do przeniesienia praw do wyników działalności naukowej na rzecz tej strony lub na rzecz innego podmiotu niż strona umowy albo prowadzona z wykorzystaniem środków finansowych, których zasady przyznawania lub wykorzystywania określają inny niż w ustawie sposób dysponowania wynikami działalności naukowej oraz know-how związanym z tymi wynikami) oraz prace realizowane przez twórców na podstawie umów cywilnoprawnych – wynagrodzenie twórcy określone w zawartej z nim umowie, na podstawie której stworzony został określony wynik obejmuje już wynagrodzenie za korzystanie z wyników (w szczególności w postaci wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układu scalonego, odmiany rośliny) i twórcy nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie.

Poradnik aktualny na dzień 05.05.2020 r.


Autorzy:
Anna Michalska, Paweł Szyszkowski
Redakcja:
Paweł Szyszkowski
Konsultacja:
Janusz Ludwik Gaca, Anna Kasperowicz, Krzysztof Otręba, Marta Paluch
Bibliografia

ABC przedsiębiorczości akademickiej. Red. Anna Tomtas-Anders, Fundacja Rozwoju Regionów ProRegio, Poznań 2009
Komercjalizacja B+ R dla praktyków. Red. Michał Barszcz, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Warszawa 2016
Komercjalizacja wiedzy. Podręcznik dla naukowców. Autorzy: Grzegorz Gawlik, Tomasz Łasecki, Jakub Sielewiesiuk. UM Województwa Dolnośląskiego, Wrocław 2015
Materiały Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (http://www.uprp.pl)
Poradnik wynalazcy. Red. Andrzej Pyrża, Krajowa Izba Gospodarcza, Warszawa 2009, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2009

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg