eu_green_logo_szare.png

Trzy filary doskonałości naukowej

nauka-i-wspolpraca.jpg
Wzmocnienie współpracy międzynarodowej
i zwiększenie oddziaływania Wiodących Zespołów Badawczych
 

UPWr wyłonił liderów Wiodących Zespołów Badawczych (WZB), którzy stworzyli 15 zespołów w obszarze 7 wiodących dyscyplin naukowych. W ramach struktury funkcjonowania WZB powołany został organ o charakterze doradczo-mentoringowym odpowiedzialny za utrzymanie wysokiego poziomu naukowego, wdrożeniowego i wspierającego współpracę międzynarodową, złożony z kadry naukowej o rozpoznawalnym dorobku naukowym. Ewaluacja WZB w 2021 roku będzie przeprowadzona przez zewnętrznych międzynarodowych ekspertów w celu zapewnienia transparentności ocen.

Współpraca z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi i biznesem jest dla UPWr priorytetem. Strategia wzmocnienia tej współpracy opiera się na przyciąganiu talentów – w tym celu modernizowane jest zaplecze naukowo-laboratoryjno-techniczne i socjalne.

Działania wspierające obejmują: wsparcie w mobilności studentów, doktorantów i pracowników, podwójne dyplomowanie, wsparcie w podejmowaniu praktyk, udziale w konferencjach, budowaniu partnerstw strategicznych i prowadzeniu badań naukowych. UPWr wspiera działania mające na celu pozyskiwanie projektów międzynarodowych, tworzenie nowych międzynarodowych grup projektowych oraz uruchamia kierunki międzynarodowe prowadzone w języku angielskim (Veterinary Medicine od 2007 r., Food Technology and Human Nutrition, Laboratory Techniques in Biology, Horticulture od 2014 r., studia wspólne wraz z Hunan Agricultural University of China).

ksztalcenie-i-praca.jpg
Podniesienie jakości kształcenia
i rozwoju zawodowego
 

Rozwijanie społecznej odpowiedzialności za działania, kształtowanie w społeczności akademickiej tolerancji i wolności, otwartości na nieznane, dążenie do doskonałości dydaktycznej poprzez osiąganie doskonałości naukowej to jedne z wielu elementów, które w perspektywie 10 lat zbliżą UPWr do najlepszych jednostek badawczych na świecie.

Jednym z kluczowych elementów rozwoju potencjału badawczego UPWr jest zmiana formuły kształcenia doktorantów i powołanie szkoły doktorskiej, która kładzie duży nacisk na samorozwój i zdobywanie umiejętności pozwalających rozwiązywać złożone problemy naukowe. Opracowany program SD zapewnia doktorantom interdyscyplinarny rozwój naukowy oparty na prowadzeniu badań, publikacji uzyskanych wyników w najlepszych międzynarodowym czasopismach naukowych oraz udziale w szkoleniach, kursach i konferencjach.

Zestaw dedykowanych szkoleń podnoszących bądź rozszerzających zakres kompetencji został opracowany także dla każdej z grup pracowników: badawczej, badawczo-dydaktycznej i administracyjnej.

administracja.jpg
Zwiększenie doskonałości operacyjnej
administracji uczelni
 

Podporą uniwersytetu badawczego jest sprawna, kompetentna i otwarta na nowe wyzwania administracja. UPWr zmienia struktury administracyjne poprzez tworzenie dedykowanych biur wspierających internacjonalizację. Centra te są w ścisłym kontakcie z instytucjami międzynarodowymi, biznesem, władzami lokalnymi i regionalnymi. Wspierają bezpośrednio naukowców i studentów realizujących projekty międzynarodowe i mobilnościowe.

Elementem wspomagającym procesy decyzyjne jest system do zarządzania wiedzą Omega-PSIR, skupiający w sobie funkcjonalność systemów klasy Institutional Repository oraz Current Research Information System. System podnosi efektywność zarządzania uczelnią, a przyznane UPWr w 2017 roku wyróżnienie HR Excellence in Research potwierdza słuszność obranej strategii i przekłada się bezpośrednio na mobilność kadry, pozyskiwanie i prowadzenie badań międzynarodowych.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg