eu_green_logo_szare.png

Uczelniany system zapewnienia jakości kształcenia

Uczelniany System Zapewniania Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opiera się w głównej mierze na realizacji postanowień Procesu Bolońskiego oraz wytycznych zawartych w Standardach i wskazówkach dotyczących zapewniania jakości kształcenia w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego. Główną ideą systemu jest uwzględnienie potrzeb i oczekiwań studentów, ich przyszłych pracodawców oraz lokalnej społeczności.


Działając zgodnie z tymi postulatami powołany został Uczelniany System Zapewniania Jakości Kształcenia, którego zadania zostały określone w zarządzeniu nr 35/2022 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2022 roku

Uczelniany System Zapewniania Jakości Kształcenia obejmuje:

  • ocenę i analizę procesu kształcenia; 
  • monitorowanie realizacji osiąganych efektów uczenia się;
  • ocenę zgodności kierunków i profilów studiów z misją uczelni,
  • ocenę i analizę zajęć dydaktycznych i prowadzącego zajęcia na studiach wszystkich stopni;
  • analizę opinii absolwentów o odbytych studiach;
  • analizę karier zawodowych absolwentów Uczelni oraz opinii pracodawców o absolwentach;
  • ocenę mobilności studentów,
  • ocenę pracy dziekanatu, dostępu do informacji i jej aktualności,
  • infrastrukturę uczleni.

Celem badań ankietowych jest podnoszenie jakości kształcenia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach Uczelnianego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia.

Ankiety wypełniane przez studentów i absolwentów na studiach I i II stopnia, jednolitych magisterskich, doktoranckich oraz podyplomowych są jednym z narzędzi opiniodawczych, umożliwiających ocenę wypełniania obowiązków dydaktycznych przez nauczycieli akademickich, a także jednym ze źródeł wiedzy na temat oceny organizacji dydaktyki w Uczelni oraz na poszczególnych wydziałach. Badania ankietowe są prowadzone z poszanowaniem zasad etyki i metodologii badań społecznych, a w szczególności: dobrowolności, anonimowości oceniającego oraz poufności ankiet. 

Ankietyzacji poddawani są wszyscy prowadzący zajęcia dydaktyczne w danym semestrze na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich. Wyniki ankiet są wykorzystywane w działaniach naprawczych,  mających na celu podniesienie jakości kształcenia, a także w ocenie okresowej pracownika. Wyniki ankiet udostępniane są ocenianemu, a także jego przełożonym (kierownik zakładu, dyrekcja instytutu/katedry, władze wydziału, komisja ds. oceny okresowej pracowników); zanonimizowane wyniki ankiet wykorzystywane są w pracach komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia. 

 

Rektorska Komisja ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia

Skład Komisji

ekstranet_bloczek_02.png

gadzety.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg