eu_green_logo_szare.png

Informacje dla studentów z niepełnosprawnościami

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć prozdrowotnych organizowanych przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr.

Pliki do pobrania

„Twoja Nowa Praca – program Abolwent”– to projekt adresowany do studentów ostatniego roku studiów I i II stopnia oraz absolwentów, którzy ukończyli dany stopień studiów nie później niż 60 miesiący temu z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wsparcie w projekcie mogą otrzymać osoby spełniające powyższe kryteria i  zamieszkujące w Polsce.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu zatrudnienia niepełnosprawnych absolwentów szkół wyższych poprzez zaplanowanie i wdrożenie indywidualnego planu kariery, podniesienie ich poziomu kwalifikacji oraz wprowadzenie na rynek pracy.

Więcej informacji znajdziesz tu: Twoja Nowa Praca

202206_ulotka_absolwent-1-1.jpg

Studenci ze szczególnymi potrzebami mają możliwość wypożyczenia z Centrum sprzętu ułatwiającego naukę:

  • przenośne pętle indukcyjne wzmacniające dźwięk. Studenci/Pracownicy mogą wypożyczyć sprzęt na potrzeby zajęć dydaktycznych. Instrukcja korzystania z pętli do pobrania: Instrukcja_wavecast.pdf
  • specjalistyczne klawiatury ZoomText

Więcej szczegółowych informacji pod adresem e-mail: lukasz.baszkiewicz@upwr.edu.pl 

zakladanie_dg_niepelnosprawne_1.png

27 października 2021 r. w godzinach 10:00 - 13:00 Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania (projekt Poznań Biznes Partner) organizuje bezpłatne szkolenie online z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej dla osób z niepełnosprawnościami.

Szkolenie będzie tłumaczone przez tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Szkolenie odbędzie się online za pomocą platformy ZOOM.

Program szkolenia:

 10:00 – 11:40 Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania

  • aspekty formalno-prawne zakładania działalności gospodarczej. Omawiane zagadnienia: 
  • Wprowadzenie do tematu "własnej firmy" - pojęcie działalności gospodarczej, pojęcie przedsiębiorcy.
  • Działalność nierejestrowa.
  • Obowiązujące akty prawne.
  • Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce 
  • Procedura rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, omówienie druku CEIDG-1
  • Obowiązki przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego

11:50 – 12:30 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – II Oddział w Poznaniu

  • zgłoszenie do ZUS - omówienie obowiązujących druków
  • składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla osób z niepełnosprawnościami

12:40 – 13:00 Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Urząd Miasta Poznania

  • Zasady ubiegania się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób z niepełnosprawnościami z terenu Miasta Poznania. 

Termin: 27 października 2021 r., godz. 10.00 - 13.00

Link do zapisów na wydarzenie: https://app.evenea.pl/event/838689-3/

 Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1538071993210840/

Przewodnik to kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Mamy nadzieję, że informacje w nim zawarte ułatwią dostęp i skorzystanie z oferty działających w mieście instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Publikacja jest też dostępna w wersji przygotowanej w języku łatwym i do czytania i zrozumienia (ETR) oraz w wersji elektronicznej z audiodeskrypcją i w polskim języku migowym (dostępne bezpłatnie na www.promykslonca.pl, www.mops.wroclaw.pl oraz w Fundacji „Promyk Słońca” i w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu).

Pliki do pobrania

  • 8.13MB [ .pdf ]
    Data publikacji: 13-10-2021 13:29

    Przewodnik dla osób z niepełnosprawnościami

  • 11.44MB [ .pdf ]
    Data publikacji: 13-10-2021 13:29

    Przewodnik dla osób z niepełnosprawnościami_tekst łatwy do czytania

Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” rozpoczyna realizację rocznego projektu dostarczającego usługę Asystenta Osobistego Osoby z Niepełnosprawnością w środowisku akademickim. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Celem programu jest zapewnienie dostępności do usługi asystenta tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Jeżeli uczestnik korzysta ze wsparcia asystenta dydaktycznego, godziny asysty muszą zostać pomniejszone o to wsparcie dydaktyczne.

Kto może skorzystać z projektu:

  1. Uczniowie z niepełnosprawnością chcący podjąć studia.
  2. Dzieci do 16 roku życia - możemy przyjąć 5 osób.
  3. Studenci z niepełnosprawnością,
  4. Pracownicy dydaktyczni i naukowi z niepełnosprawnością,
  5. Osoby z niepełnosprawnością zaangażowane we wsparcie osób z niepełnosprawnością w środowisku akademickim.

Projekt w szczególności jest dedykowany osobom wymagającym wysokiego poziomu wsparcia, w tym osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.

Jakie wsparcie można otrzymać?

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy w:

  1. wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
  2. zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  3. załatwianiu spraw urzędowych;
  4. nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  5. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  6. wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.

Link do formularza rekrutacyjnego:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DV_cY9EljkevuOxhp8fXH5G5T-FygkxIs0aHc2e76wNUQ0hWNDBWR1FTRFcyMTRJOExPTjNCVUlNMyQlQCN0PWcu

Pliki do pobrania

Dlaczego warto przystąpić:

  • w dobie pandemii szczególnie nie należy zaniedbywać swojej ścieżki rozwoju zawodowego. Obecnie rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie i poszukiwanie oraz znalezienie pracy staje się coraz większym wyzwaniem
  • kwalifikacje po ukończeniu studiów nie zawsze są wystarczające, aby rozpocząć wymarzoną pracę – dlatego warto postawić na swój rozwój zawodowy

Co można zyskać:

  • wsparcie w rozwijaniu kompetencji
  • 5000 zł na wybrane szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje, w tym również mogą być zawarte indywidualne lekcje języków obcych/kurs prawa jazdy/inne kursy i szkolenia
  • 3 miesięczne płatne staże w wybranych firmach i instytucjach. Obecnie staże realizowane mogą być również w formule online!
  • warsztaty umiejętności miękkich takich jak: komunikacja, praca w zespole, radzenie sobie z emocjami, typy osobowości oraz
  • warsztaty pomagające wejść na rynek pracy, między innymi związane z prawem pracy, przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych oraz rozmową kwalifikacyjną
  • dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł miesięcznie przez maksymalnie 12 miesięcy udziału w projekcie
  • konsultacje z doświadczonymi doradcami zawodowymi oraz psychologami na każdym etapie udziału w projekcie
  • możliwość zbadania predyspozycji zawodowych oraz kompetencji za pomocą jednego z najlepszych dostępnych testów na rynku

Kryteria naboru:

  • ważne orzeczenie o niepełnosprawności (wszystkie stopnie)
  • bycie studentem (tryb nie ma znaczenia) ostatniego roku studiów pierwszego stopnia lub studentem 1/2 roku studiów drugiego stopnia lub bycie absolwentem do 60 miesięcy od ukończenia studiów
  • bycie osobą niezatrudnioną (w momencie przystąpienia do projektu, później -w trakcie udziału w projekcie można pracować)

Co należy zrobić aby przystąpić do projektu:

Wejść na stronę http://www.tnm.org.pl/program-absolwent/

następnie wypełnić Formularz rekrutacyjny i czekać na telefon

W roku akademickim 2019/2020 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w ramach programu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pod nazwą:

„Zagraniczna mobilność studentów ze specjalnymi potrzebami. Edycja 3”.

Umowa numer: 2019-1-POWER-HE-061625

Celem projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych osób z wykorzystaniem programów mobilności ponadnarodowej.

Studenci, którym przysługuje stypendium socjalne będą korzystać z „grantu zero” programu Erasmus+ według stawek Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Warunkiem otrzymania stypendium z programu PO WER jest przystąpienie do rekrutacji na wyjazdy na dany rok akademicki z uwzględnieniem informacji o pobieranym stypendium socjalnym w Zgłoszeniu Kandydata na Stypendium. Konieczne jest także dostarczenie do Biura Programów Międzynarodowych zaświadczenia z dziekanatu o przyznanym stypendium socjalnym na bieżący rok akademicki.

Studenci, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności będą korzystać z „grantu zero” programu Erasmus+ według stawek Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Oprócz stypendium studenci mogą także otrzymać dodatkowe fundusze (zwrot kosztów rzeczywistych) po przedłożeniu w Biurze Programów Międzynarodowych stosownych dokumentów/ dowodów zapłaty. Koszty rzeczywiste obejmują np.:

  • podróż i pobyt osoby towarzyszącej
  • wynagrodzenie miejscowego opiekuna
  • opieka lekarska, rehabilitacja, leki
  • specjalne materiały dydaktyczne
  • specjalne ubezpieczenie.

*Grant Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) będzie wpłacany na konto stypendysty w walucie polskiej (PLN).

Grant przyznany Uczelni w roku akademickim 2019/2020 na wyjazdy stypendialne studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej wynosi 140 122 PLN, w tym:

  • 80 850 PLN – na wyjazdy studentów wyjeżdżających na studia z prawem do „dodatku socjalnego” – łączna liczba wyjazdów: 5;
  • 16 170 PLN – na wyjazdy studentów wyjeżdżających na praktykę z prawem do „dodatku socjalnego” – łączna liczba wyjazdów: 2;
  • 27 068 PLN – na wyjazdy studentów niepełnosprawnych wyjeżdżających na studia – łączna liczba wyjazdów: 2;
  • 16 034 PLN – na wyjazdy studentów niepełnosprawnych wyjeżdżających na praktykę – łączna liczba wyjazdów: 2.

Wysokość stawek obowiązująca w programie PO WER:

Wyjazdy studentów z prawem do dodatku socjalnego na studia i praktykę
Kraje należące do danej grupy Miesięczna stawka stypendium w PLN
(kwota ryczałtowa)

Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania

2 995 PLN

Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy

2 781 PLN

Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna (FYROM), Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

2 567 PLN

Wyjazdy studentów niepełnosprawnych na studia i praktykę
Kraje należące do danej grupy Studia
Miesięczna stawka stypendium w PLN
(kwota ryczałtowa)
Praktyka
Miesięczna stawka
stypendium w PLN
(kwota ryczałtowa)

Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania

2 139 PLN 2 567 PLN

Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy

1 925 PLN 2 353 PLN

Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna (FYROM), Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

1 711 PLN 2 139 PLN

Dodatkowe dofinansowanie wynikające z potrzeb osoby niepełnosprawnej

Uzależnione od potrzeb osoby niepełnosprawnej wynikające z wniosku złożonego do FRSE.
FRSE ma prawo do zredukowania wnioskowanej kwoty i decyduje o ostatecznej wysokości przyznanego dofinansowania.
Koszty rzeczywiste rozliczane na podstawie dowodów finansowych.

ue-wiedza-edukacja-rozwoj.jpg

Sposobem na zmniejszenie barier w dostępie do wsparcia integracji zawodowej i społecznej oraz usprawnienie realizacji zadań na rzecz osób niepełnosprawnych przez JST, jest wdrażanie rozwiązań informatycznych, które będą ułatwiać Osobom Niepełnosprawnym i podmiotom działającym na ich rzecz proces aplikowania o środki PFRON.

Ze względu na konieczność wprowadzenia zmiany w obszarze wymaganych formalności, jak i kontaktów PFRON z klientami, Fundusz stworzył nowoczesne narzędzie informatyczne, które wspiera realizację zadań wynikających z Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Portal informacyjny Systemu Obsługi Wsparcia
finansowanego ze środków PFRON

Załóż konto w Systemie Obsługi Wsparcia

Osoby niepełnosprawne mogą za darmo parkować w strefie płatnego parkowania tylko na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych (tzw. "kopertach"). Parkowanie na pozostałych miejscach jest płatne. Istnieje możliwość uzyskania identyfikatora "O" i korzystania z zerowej stawki opłaty za parkowanie dla osób posiadających stosowne orzeczenie o niepełnosprawności i stałe lub czasowe zameldowanie we Wrocławiu.


Zasady parkowania dla osób niepełnosprawnych
ustanowione przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu



ekstranet_bloczek_02.png

gadzety.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg