eu_green_logo_szare.png

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznaje dziekan lub prodziekan a jego wysokość zależna jest od stopnia niepełnosprawności.

W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium dla osób niepełnosprawnych, można otrzymywać tylko na jednym, wskazanym kierunku studiów.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania stypendium dla osób niepełnosprawnych znajdują się w § 17 Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


book Regulamin świadczeń dla studentów i doktorantów


Wniosek o stypendium należy wypełnić w USOSweb (instrukcja) a po wypełnieniu wersję papierową wraz z wymaganą dokumentacją należy złożyć w dziekanacie osobiście, drogą pocztową (za potwierdzeniem odbioru) lub za pomocą platformy ePUAP (instrukcja rejestracji wniosku znajduje się na dole strony).

Wnioski o stypendium można składać od 1 października 2023 r.

Zarejestrowanie w USOS formularza elektronicznego, jest czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku.

Zgodnie z Regulaminem świadczeń § 4 ust. 1, student ubiegający się o stypendium dla osób niepełnosprawnych jest zobowiązany do złożenia podpisanego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami do 20. dnia rozpoczętego miesiąca.

Zgodnie z § 4 ust. 9 ww. regulaminu, studentowi ubiegającemu się o stypendium dla osób niepełnosprawnych, świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym złożył wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy (w tym również uzyskany za granicą):

  • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
  • licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Łączny okres, przez który przysługuje stypendium dla osób niepełnosprawnych, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

  1. pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
  2. drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

Łączny okres studiów jest dłuższy o 2 semestry w przypadku podjęcia studiów jednolitych magisterskich, których czas trwania wynosi 11 albo 12 semestrów.

Do powyższego okresu, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach (pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich), w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.

W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.

Miesięczna wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych w roku akademickim 2023/2024 wynosi:

Stopień niepełnosprawności Wysokość stypendium
lekki 1300,00 zł
umiarkowany 1500,00 zł
znaczny 1700,00 zł

Wykaz załączników

ekstranet_bloczek_02.png

gadzety.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg