eu_green_logo_szare.png

Erasmus+ – wyjazdy na praktyki

Rekrutacja trwa od 1.12.2023 do 29.12.2023 r.

Zasady rekrutacji studentów, doktorantów i absolwentów na długoterminowe wyjazdy na praktykę (SMT) z programu Erasmus+:

  1. O wyjazd na praktykę mogą ubiegać się studenci pierwszego i drugiego stopnia studiów oraz jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych i niestacjonarnych, a także doktoranci UPWr oraz osoby, które niedawno ukończyły studia doktoranckie.
  2. Z wyjazdu na praktykę mogą skorzystać studenci/doktoranci od pierwszego roku studiów oraz absolwenci UPWr.W przypadku studentów wyjazd możliwy jest po ukończeniu pierwszego semestru studiów, a w przypadku absolwentów – po ukończeniu studiów, przy czym realizacja praktyki musi odbyć się maksymalnie w terminie 12 miesięcy od daty ukończenia studiów. Osoby, które niedawno ukończyły studia doktoranckie, mogą odbywać praktyki po spełnieniu takich samych wymogów jak inni niedawni absolwenci, tj. w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów.
  3. Wyjazdy studentów, doktorantów i absolwentów na praktykę mogą być realizowane w wybranych przez kandydatów instytucjach/przedsiębiorstwach w krajach programu.

Miesięczna stawka stypendium w roku akademickim 2023/2024 wynosi:

  • 820 euro: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja oraz kraje regionu 14 (Wyspy Owcze, Szwajcaria, Wielka Brytania), Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy Portugalia, Włochy oraz kraje regionu 13 (Andora, Monako, San Marino, Państwo Watykańskie).
  • 750 euro: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry.

Green travel – podróż z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu takich jak autobus, pociąg lub wspólne korzystanie z samochodu:

W przypadku spełnienia warunków podróży określonych jako „green travel” studenci i absolwenci uprawnieni są do otrzymania wsparcia indywidualnego na koszty utrzymania podczas podróży - do maksymalnie 4 dodatkowych dni.

Studenci i absolwenci nie otrzymujący standardowego ryczałtu na koszty podróży, są uprawnieni do otrzymania 50 € z tytułu spełnienia warunków podróży określonych jako „green travel”.

  1. Praktyka musi gwarantować stypendyście możliwość nabycia kompetencji związanych z kierunkiem kształcenia.
  2. Kandydaci na wyjazdy absolwenckie przystępują do rekrutacji na ostatnim roku studiów, tj. przed ich ukończeniem i kończą praktykę w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy od dnia ukończenia studiów, określonego w regulaminie studiów, z uwzględnieniem końcowego możliwego terminu realizacji mobilności określonego w umowie zawartej między uczelnią a NA, z której ma być finansowany wyjazd.

Osoba zainteresowana wyjazdem składa w Dziale Współpracy z Zagranicą dokumenty rekrutacyjne:

  • formularz aplikacyjny (zawierający zgodę właściwego prodziekana/dziekana na wyjazd, należy wypełnić przy użyciu komputera) – wraz z załącznikami wymienionymi w formularzu, tj.:
    • zaświadczenie o posiadaniu statusu studenta UPWr (wydaje dziekanat),
    • list intencyjny z jednostki przyjmującej, potwierdzający zgodę na realizację praktyki (dokument jest w formie edytowalnej),
    • dokument potwierdzający znajomość języka obcego (międzynarodowy certyfikat językowy, zaświadczenie o zdanym na uczelni egzaminie z języka obcego lub inny dokument potwierdzający kompetencje językowe), który jest wymagany w instytucji realizacji praktyki.

Student ubiegający się o wyjazd na praktyki absolwenckie dodatkowo po ukończeniu studiów składa zaświadczenie o ukończeniu studiów, wystawione przez dziekanat lub kopię dyplomu.

W przypadku doktorantów ubiegających się o wyjazd na praktyki doktoranckie dodatkowym dokumentem jest opinia opiekuna naukowego/promotora o przydatności wyjazdu na praktykę, biorąc pod uwagę temat/dziedzinę rozprawy doktorskiej.

Wymagany komplet dokumentów w formie skanów proszę przesłać na adres: kamila.majchrzak@upwr.edu.pl 

  • Nie należy dostarczać dokumentów w formie papierowej do biura Erasmus+.
  • O zakwalifikowaniu uczestnika na wyjazd decyduje prorektor ds. umiędzynarodowienia, na podstawie zgody wyrażonej w formularzu aplikacyjnym przez właściwego prodziekana/dziekana, biorąc pod uwagę również znajomość języka obcego oraz kolejność zgłoszeń.
  • O wynikach rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani w formie korespondencji mailowej, przesłanej na indywidualne adresy mailowe kandydatów, w terminie do 31.01.2024 r.
  • Minimalny okres trwania praktyk wynosi 60 dni. Pierwszeństwo wyjazdu mają kandydaci deklarujący wyjazd na okres 90 dni. Maksymalny okres trwania praktyk wynosi 12 miesięcy.
  • W przypadku niezakwalifikowania na wyjazd, studentowi/doktorantowi przysługuje odwołanie do prorektora ds. umiędzynarodowienia w terminie 7 dni od daty otrzymania informacji z działu.
  • W przypadku, gdy w terminie do dnia 31.01.2024 r nie zostaną wykorzystane wszystkie dostępne miejsca i środki finansowe na wyjazdy SMT, możliwe do realizacji w roku akademickim 2023/2024, rekrutacja zostanie wznowiona w lutym 2024.

Osoba do kontaktu w sprawie praktyk z programu Erasmus+:
Kamila Majchrzak
Dział Współpracy z Zagranicą
bud. A-1, pokój nr 201
tel. 71 320 52 88

ekstranet_bloczek_02.png

gadzety.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg