eu_green_logo_szare.png

Zespół

prof. dr hab. Wojciech Niżański

Baza Wiedzy UPWr

wojciech_nizanski.jpg

Lekarz weterynarii (dyplom w 1992 r.), pracę doktorską pt. "Badania nad konserwacją nasienia psów w niskich temperaturach" obronił w 1999 r. Habilitację na podstawie pracy pt. "Efektywność sztucznego unasienniania suk w aspekcie charakterystyki in vitro właściwości plemników psa" uzyskał w 2009 r, od tego samego roku kierownik Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytetu Przyrodniczy we Wrocławiu. Tytuł profesora otrzymał w 2014 r.

Jest aktywnym klinicystą, a zakres jego zainteresowań to sztuczna inseminacja, zaburzenia płodności u samców i samic, położnictwo, neonatologia oraz techniki wspomaganego rozrodu. Opublikował ponad 200 opracowań oryginalnych, przeglądowych i książkowych dedykowanych praktykom i pracownikom nauki. Kierownik 12 projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz wykonawca wielu innych.

Pełnił istotne funkcje w zarządzie takich organizacji jak Towarzystwo Biologii Rozrodu, Komitet Biologii Rozrodu i Komitet Nauk Weterynaryjnych PAN czy European Veterinary Society for Small Animal Reproduction. Ceniony wykładowca licznych kongresów, warsztatów i szkoleń krajowych i międzynarodowych.

Zainteresowania pozanaukowe: kolarstwo górskie, bieganie, żeglarstwo, windsurfing, góry, muzyka, fotografia, literatura

prof. dr hab. Jan Twardoń

Baza Wiedzy UPWr

jan_twardon.jpg

Studia weterynaryjne odbył  na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej  Akademii  Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując w roku 1978 dyplom lekarza weterynarii. Po studiach rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Rozrodu Zwierząt, gdzie przeszedł kolejne szczeble kariery naukowej do tytułu profesora włącznie (2002). W 2003 roku otrzymał tytuł specjalisty z zakresu „Rozrodu Zwierząt”, a w roku 2014 tytuł specjalisty z zakresu „Choroby przeżuwaczy”.

Jest praktykującym lekarzem weterynarii, sprawuje nadzór nad rozrodem w wielu fermach bydła mlecznego. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemów fizjologii i patologii rozrodu oraz gruczołu mlekowego zwierząt gospodarskich. Od wielu lat zajmuje się zaburzeniami płodności krów z wysoką wydajnością mleczną. Wiedzę z zakresu rozrodu  rozszerzał na licznych stażach naukowych i zawodowych krajowych i zagranicznych, m.in. na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, Francji, Szwajcarii. 

Kierownik oraz wykonawca licznych projektów. Całokształt jego dorobku naukowego obejmuje ok. 220 prac naukowych. Wypromował 9 doktorów nauk weterynaryjnych, a następne 2 prace doktorskie są w fazie realizacji. Jest współautorem trzech podręczników akademickich. Pełnił i pełni szereg odpowiedzialnych funkcji na Uczelni, jak też wielu organizacjach w kraju (m. in. w Komitecie Nauk Weterynaryjnych PAN, Komitecie Biologii Rozrodu PAN PTNW, Polskie Stowarzyszenie Bujatryczne). 

Jest kierownikiem studiów specjalizacyjnych z zakresu rozrodu zwierząt prowadzonych we Wrocławiu od początków istnienia tej specjalizacji oraz od czterech lat  kierownikiem krajowym specjalizacji „Choroby przeżuwaczy”.

dr hab. Michał Dzięcioł, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

michal_dzieciol.jpg

Lekarz weterynarii, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu (1998 r.), specjalista rozrodu zwierząt (2002 r.), doktor nauk weterynaryjnych (2004 r.). Habilitację otrzymał w 2015r. na podstawie pracy pt.: "Komunikacja semiochemiczna u psa domowego (Canis familiaris) w kontekście zachowań płciowych".

W badaniach naukowych skoncentrowany na przepływach naczyniowych w obrębie narządu płciowego samicy i samca (fizjologii oraz możliwości modulowania perfuzji), jak również na komunikacja semiochemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem feromonów płciowych zwierząt domowych.

Uczestniczył w realizacji wielu projektów badawczych, w tym jako kierownik jednego projektu finansowanego ze środków zewnętrznych, dotyczącego aktywności bioelektrycznej mózgu tryków w przebiegu "ewe effect".

Odbył staże naukowe w Monachium oraz Dublinie.

Członek Towarzystwa Biologii Rozrodu (w kadencji 2013-2017 pełniący funkcję skarbnika Wrocławskiego Oddziału TBR).

dr hab. Agnieszka Partyka, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

agnieszka_partyka.jpg

Z wykształcenia biolog, dyplom doktora nauk biologicznych (specjalność biotechnologia) uzyskała w 2009 r. na wydziale biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek zespołu od 2010 r., od 2015 r. - adiunkt w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

W pracy naukowej skupia się na andrologii, molekularnych aspektach rozrodczości zwierząt, zastosowaniu biotechnologii w rozrodzie zwierząt oraz biologia rozrodu ptaków i ssaków. Wykonawca wielu projektów, kierownik dwóch grantów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących nasienia kogutów.

Odbyła liczne zagraniczne staże naukowe (Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania), jak również zagraniczne i krajowe szkolenia z zakresu cytometrii przepływowej, technik biologii molekularnej oraz biotechnik rozrodu.

Sekretarz Wrocławskiego Oddziału Towarzystwa Biologii Rozrodu w kadencji 2009-2011 oraz 2011-2013.

Zainteresowania pozanaukowe: wspinaczka, literatura

dr hab. Małgorzata Ochota, prof. uczelni

Baza Wiedzy UPWr

malgorzata_ochota.jpg

Dyplom lekarza weterynarii otrzymała w 1999 r, w 2004 uzyskała stopień doktora nauk weterynaryjnych, od roku 2009 jest adiunktem w Katedrze Rozrodu.

Zainteresowania naukowe to techniki wspomaganego rozrodu u zwierząt towarzyszących, zwłaszcza kotów, a w pracy klinicznej zajmuje się przede wszystkim chirurgią układu rozrodczego, położnictwem oraz neonatologią weterynaryjną.

Doświadczenie naukowe zdobyła jako wykonawca wielu projektów oraz jako kierownik jednego z nich (poświęconego krikonserwacji zarodków kota domowego), jak również podczas staży zagranicznych (Niemcy, Belgia) i wielu szkoleń.

Aktywny członek międzynarodowych (EVSSAR i BSAVA), jak i krajowych (Towarzystwo Biologii Rozrodu) organizacji skupiających się na rozrodzie zwierząt.

Zainteresowani pozanaukowe: sport, literatura

dr hab. Sylwia Prochowska

Baza Wiedzy UPWr

sylwia_prochowska.png

Ukończyła studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w 2012 r., w tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich. Pracę doktorską o pobieraniu i ocenie nasienia kocurów obroniła w 2017r., w tym samym roku przyjęta na stanowisko adiunkta.
Specjalizuje się w andrologii oraz w rozrodzie kotów, szczególny nacisk kładąc na zastosowanie u kotowatych biotechnik rozrodu, takich jak mrożenie nasienia czy sztuczna inseminacja.

Odbyła zagraniczne staże naukowe (Niemcy, Belgia, Francja), brała udział w wielu szkoleniach z zakresu publikacji wyników badań, cytometrii przepływowej, technik biologii molekularnej oraz biotechnik rozrodu.

Członek EVSSAR oraz Towarzystwa Biologii Rozrodu (od 2017 r pełniąca funkcję skarbnika Wrocławskiego Oddziału TBR).

Zainteresowani pozanaukowe: sport (biegi, łyżwy, narty, pływanie), wędrówki górskie, literatura fantastyczna, podróże

prof. dr hab. Zdzisław Kiełbowicz

dr hab. Przemysław Prządka

dr Agnieszka Antończyk

dr hab. Jarosław Popiel, prof. uczelni

prof. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta

prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak

prof. dr hab. Anna Rząsa

dr hab. Paulina Jawor, prof. uczelni

dr hab. Stanisław Dzimira, prof. uczelni

prof. dr hab. Marcin Nowak

prof. dr hab. Maciej Ugorski

prof. dr hab. Arkadiusz Miążek

dr Anna Matczuk

prof. dr hab. Dariusz Skarżyński

prof. dr Kiyoshi Okuda

Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine, Japonia.

dr Bartłomiej Jaśkowski

lek. wet. Monika Szpringiel

lek. wet. Olga Rodak

lek. wet. Krzysztof Buczak

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg