eu_green_logo_szare.png

Badania

Okres realizacji: lata 2014-2015

Kierownik: dr hab. inż. Piotr Krajewski

Wykonawcy: dr hab. inż. Piotr Krajewski

Krótki opis: Głównym celem badań było opracowanie i zastosowanie metody oceny wpływu inwestycji w postaci budowy nowych silosów na zboże na krajobraz wiejski. Głównym założeniem metody było uwzględnienie analiz zasięgu widoczności wariantów inwestycji oraz ocena potencjalnego wpływu wizualnego w wyznaczonym polu potencjalnego wpływu inwestycji.

Słowa kluczowe: krajobraz, wpływ inwestycji, widoczność inwestycji, ochrona walorów krajobrazowych

Okres realizacji: lata 2014-2015

Kierownik: dr hab. inż. Piotr Krajewski

Wykonawcy: dr hab. inż. Piotr Krajewski, dr hab. Beata Raszka

Krótki opis: Głównym celem badań było opracowanie metody oceny pojemności krajobrazu, rozumianej jako stopień, w jakim dany krajobraz jest w stanie przyjmować kolejne zmiany w strukturze przestrzennej, bez utraty swoich dotychczasowych walorów wizualnych. Główną motywacją podjęcia tematu był aktualny stan i zagrożenia dla najatrakcyjniejszych krajobrazów podmiejskich Wrocławia oraz brak uwzględniania analiz krajobrazu w procedurze planistycznej. Uznano, iż istnieje potrzeba dostarczenia władzom lokalnym narzędzia umożliwiającego określenie zasad gospodarowania krajobrazem na etapie tworzenia dokumentów planistycznych. Na przykładzie gminy Sobótka i obrębu Sulistrowice w jej granicach przeprowadzono analizy, które pozwoliły wskazać obszary
o największej pojemności krajobrazu, gdzie wprowadzenie zmian w krajobrazie w formie lokalizacji nowej zabudowy będzie mało zauważalne oraz obszary o najmniejszej pojemności krajobrazu, gdzie nawet niewielkie zmiany będą negatywnie wpływać na krajobraz. Badania realizowane w latach 2009-2014, współfinansowane w ramach programu „Przedsiębiorczy doktorant – inwestycja w innowacyjny rozwój regionu”.

Słowa kluczowe: krajobraz, pojemność krajobrazu, wrażliwość krajobrazu, struktura przestrzenna

Okres realizacji: lata 2014-2015

Kierownik: dr hab. inż. Piotr Krajewski

Wykonawcy: dr hab. inż. Piotr Krajewski, dr inż. Iga Solecka

Krótki opis: Głównym celem badań było opracowanie wskaźnika zmienności krajobrazu, który umożliwi określenie i monitorowanie intensywności przekształceń krajobrazu w różnych okresach czasu w oparciu o analizę różnego typu danych kartograficznych. Wskaźnik powinien stanowić narzędzie ochrony i kształtowania krajobrazu zarówno w odniesieniu do jednostek administracyjnych, jak i obszarów chronionych oraz mieć zastosowanie w analizach sił napędowych zmian krajobrazu.

Słowa kluczowe: krajobraz, wskaźnik zmienności krajobrazu, zmiany krajobrazu, dynamika krajobrazu

Badania koncentrują się na wykorzystaniu technik przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego dla potrzeb analizy i ekstrakcji informacji z treści dokumentów planistycznych oraz metod reprezentacji wiedzy w postaci grafów wiedzy dla potrzeb integracji i analizy informacji.

Kierownik: dr inż. Iwona Kaczmarek

Słowa kluczowe: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uczenie maszynowe, grafy wiedzy

W ramach wieloletnich badań analizowano zagadnienia wyznaczania i gospodarowania obszarami chronionymi, wdrażanie europejskiej sieci ochrony przyrody NATURA 2000 oraz problematykę konfliktów przestrzennych związanych z lokalizacją inwestycji uciążliwych dla otoczenia (dla środowiska lub mieszkańców). W ramach badań i przedsięwzięć naukowych współpracujemy z przede wszystkim z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu a także z naukowcami z Czech. W latach 2004-2008 miała miejsce także owocna współpraca w tym zakresie z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (organizacja konferencji i wydanie trzech opracowań monograficznych).

Wykonawcy: dr hab. Marek Furmankiewicz, prof. uczelni

W ramach wieloletnich badań o charakterze interdyscyplinarnym (związanych z geografią polityczną, gospodarka przestrzenną, socjologią, politologią i naukami administracyjnymi) analizowano funkcjonowanie zrzeszeń międzygminnych i tzw. międzysektorowych partnerstw terytorialnych w Polsce, zajmujących się zarządzaniem zasobami lokalnymi na obszarach wiejskich w ramach partycypacyjnych struktur współrządzenia. W analizach koncentrowano się na tzw. lokalnych grupach działania typu LEADER, których działania dofinansowywane są ze środków Unii Europejskiej.

W tym przedmiocie badań zrealizowano dotychczas 3 projekty badawcze koncentrujące się kolejno na:

1) roli partnerstw terytorialnych we wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich (Projekt badawczy własny nr MNISW Nr 2 P06R 047 29, 2005-2008);
2) wpływie tych organizacji na lokalną aktywność społeczną (Projekt badawczy własny Nr MNiSW Nr N N114 171 036, 2009-2012) oraz na:
3) strukturach i relacjach społecznych w tego typu organizacjach (Projekt NCN OPUS Nr 012/07/B/HS4/03011, 2013-2016).

W ramach ww. badań współpracowano m.in. z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu w Newcastle, Uniwersytetu w Birmingham oraz Agriculture and Food Development Authority TEAGASC w Irlandii.

Wykonawcy: dr hab. Marek Furmankiewicz, prof. uczelni

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg