Słownik pojęć

  • Autorskie prawa majątkowe

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Autorskie prawa majątkowe wiążą się z możliwością czerpania korzyści materialnych, pochodzących z udostępniania utworu zainteresowanym odbiorcom. Artykuł 17 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje, że jeżeli ustawa nie stanowi (...)

  • Autorskie prawa osobiste

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Autorskie prawa osobiste chronią więź twórcy z utworem, która to ochrona jest nieograniczona w czasie i nie podlega zrzeczeniu się lub zbycia (art. 16). Podmiotem autorskich praw osobistych jest zawsze twórca utworu. Prawa te chronią twórcę nawet (...)

  • Know-how

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Zgodnie z definicją podaną w Encyklopedii zarządzania (dostęp 24.05.2019): „know-how (z ang. "wiedzieć jak”) - są to informacje o sposobie produkcji nie objęte patentami i umowami licencyjnymi, gdyż nie mają charakteru wynalazczego. Dotyczą one (...)

  • Komercjalizacja

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Wyniki badań naukowych i prac rozwojowych mogą być przedmiotem komercjalizacji, czyli procesu sprzedaży wyników badań podmiotom trzecim lub przenoszeniem tych wyników na takie podmioty. Przykładowo, przedmiotem komercjalizacji mogą być np. (...)

  • Ochrona w zakresie prawa własności naukowej, artystycznej i literackiej

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem praw autorskich jest objęty każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu (...)

  • Ochrona w zakresie prawa własności przemysłowej

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej W odróżnieniu od ochrony praw autorskich, uzyskiwanie ochrony na przedmioty własności przemysłowej, takie jak wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne oraz topografie układów scalonych wymaga (...)

  • Patent na wynalazek

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Patent na wynalazek to prawo wyłącznego korzystania (monopolu) z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Zakres ochrony patentowej określają zastrzeżenia patentowe zawarte w opisie (...)

  • Prawo ochronne na wzór użytkowy

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Prawo ochronne na wzór użytkowy jest prawem, którego udziela Urząd Patentowy w drodze decyzji warunkowej (pod warunkiem udzielania opłaty za pierwszy okres ochrony) na rzecz podmiotu uprawnionego do uzyskania prawa ochronnego po stwierdzeniu w (...)

  • Przedmiot własności przemysłowej

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Przedmiotem własności przemysłowej w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej jest: Wynalazek, czyli twórcze, nowe w skali światowej rozwiązanie, cechujące się poziomem wynalazczym i nadające się do przemysłowego stosowania. Za wynalazek (...)

  • Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji reguluje zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej oraz definiuje tajemnicę przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się informacje techniczne, technologiczne, (...)

  • Stan techniki

    Przewodnik po ochronie własności intelektualnej Przez stan techniki rozumie się wg ustawy, wszystko co przed tą datą, wg której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu zostało udostępnione do powszechnej wiadomości w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie, wystawienie lub (...)

Poradnik aktualny na dzień 05.05.2020 r.


Autorzy:
Anna Michalska, Paweł Szyszkowski
Redakcja:
Paweł Szyszkowski
Konsultacja:
Janusz Ludwik Gaca, Anna Kasperowicz, Krzysztof Otręba, Marta Paluch
Bibliografia

ABC przedsiębiorczości akademickiej. Red. Anna Tomtas-Anders, Fundacja Rozwoju Regionów ProRegio, Poznań 2009
Komercjalizacja B+ R dla praktyków. Red. Michał Barszcz, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Warszawa 2016
Komercjalizacja wiedzy. Podręcznik dla naukowców. Autorzy: Grzegorz Gawlik, Tomasz Łasecki, Jakub Sielewiesiuk. UM Województwa Dolnośląskiego, Wrocław 2015
Materiały Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (http://www.uprp.pl)
Poradnik wynalazcy. Red. Andrzej Pyrża, Krajowa Izba Gospodarcza, Warszawa 2009, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2009

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg