Sposób ekstrakcji ksantohumolu

Numer oferty:  20/2023 

Nazwa rozwiązania:  
Sposób ekstrakcji ksantohumolu

BACKGROUND

Ksnatohumol jest cennym flawonoidem występującym naturalnie w szyszkach chmielu. Charakteryzuje się szerokim spektrum aktywności biologicznej. Ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe.

Konwencjonalne metody pozyskiwania ksantohumolu z surowców naturalnych wymagają wieloetapowych procedur, które zwykle obejmują ekstrakcję, chromatografię, wytrącanie i krystalizację. Tradycyjne metody wymagają stosowania lotnych rozpuszczalników organicznych, takich jak chloroform, chlorek metylenu, aceton, metanol, eter dietylowy czy heksan. Większość z nich jest łatwopalna, toksyczna i ulega długiej biodegradacji. Dlatego też poszukuje się alternatywnych „zielonych rozpuszczalników”, bezpiecznych dla ludzi
i ekologicznych. Wskazane zatem jest opracowanie bardziej efektywnych, selektywnych i eko-innowacyjnych metod izolowania ksantohumolu.

OPIS WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku i towarzyszącego mu know-how jest efektywny, tani i przyjazny dla środowiska sposób ekstrakcji ksantohumolu z wychmielin, szyszek chmielowych lub granulatów chmielowych albo ich mieszanin. Opracowana metoda wykorzystuje wyłącznie „zielone rozpuszczalniki” - rozpuszczalniki głęboko eutektyczne (DES). Posiadają one właściwości fizyczne zbliżone do cieczy jonowych (IL), które są nielotne, niepalne i wykazujący wysoką lepkość. W przeciwieństwie do IL, DES są tanie i łatwe w przygotowaniu.

Otrzymany nową metodą ekstrakt charakteryzuje się czystością na poziomie co najmniej 94% (zgodnie z HPLC) oraz zawartością ksantohumolu ok. 2 mg w przeliczeniu na 1 g wychmielin.

Dodatkową zaletę stanowi możliwość wykorzystania produktów ubocznych przemysłu piwowarskiego - wychmielin, które obecnie najczęściej wykorzystuje się jako nawóz, chociaż wciąż zawierają cenne bioaktywne związki.

PRZEWAGI

- tania, efektywna i ekologiczna metoda pozyskiwania ksantohumolu;

- łatwo dostępne, tanie surowce;

- wysoki stopień czystości ekstraktu;

- metoda bazująca na produktach ubocznych (wychmielinach), wpisująca się w reguły gospodarki obiegu zamkniętego.

POTENCJAŁ WDROŻENIOWY

- przemysł farmaceutyczny, nutraceutyczny, spożywczy lub kosmetyczny

Poziom gotowości technologicznej (TRL): 4 poziom 
 
Dane dotyczące zgłoszenia:  
Typ ochrony prawnej: Ochrona patentowa: PL240599                    

Kontakt w sprawie oferty:
dr inż. Joanna Wicińska
Centrum Badawczo-Rozwojowe
tel. 725 550 881
joanna.wicinska@upwr.edu.pl

202023_ksantohumol_oferta.jpg

fe_poir__800.jpg

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU


Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, mają pytania lub chcą nawiązać współpracę prosimy o kontakt z osobami, których dane znajdą Państwo w ofercie lub z

Centrum Badawczo-Rozwojowe
ul. Skłodowskiej-Curie 42
50-369 Wrocław

cbr@upwr.edu.pl

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg