flaga_i_godlo_pl.png

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów pierwszego stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego.

Numer umowy: PN/01/0240/2022

Okres realizacji projektu: 01.09.2023 r. – 31.08.2026 r.

Wartość projektu: 239 800,00 zł

Projekt finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Perły nauki”.

Tytuł projekt: Zmiany funkcjonalności białek miofibrylarnych w obecności związków bioaktywnych C. asiatica

Opis projektu: Celem pracy będzie wyznaczenie mechanizmów poprawy funkcjonalności i wartości prozdrowotnej izolowanych białek miofibrylarnych mięśni kurcząt (MP) przez aplikacje wybranych substancji bioaktywnych (terpeny, polifenole, olejki eteryczne) występujących w Centella asiatica (CA). Rozpoznanie interakcji między pojedynczymi substancjami bioaktywnymi, a także ich kompleksem obecnym w ekstrakcie z CA, przyniesie potencjalne korzyści w projektowaniu innowacyjnych produktów spożywczych, zwłaszcza kierowanych do grup populacji o wysokich wymaganiach żywieniowych i sensorycznych, tj. osoby starsze.