Kolorowe kluski ziemniaczane

Numer oferty:  03/2020/TŻ 

Nazwa rozwiązania:  
Sposób wytwarzania gotowych klusek ziemniaczanych na bazie ziemniaków odmian o kolorowym miąższu, takim jak czerwony, purpurowy czy fioletowy, o stabilnym i korzystnym zabarwieniu ugotowanej potrawy, nadających się do przechowywania chłodniczego po zapakowaniu w folii termozgrzewalnej 
 
Opis rozwiązania: 
Istniejące obecnie rozwiązania patentowe dotyczą klusek otrzymywanych na bazie ziemniaków odmian o tradycyjnym, żółtym, kremowym lub białym zabarwieniu. Atrakcyjne zabarwienie nadaje im się dodając do ciasta np. suszone. warzywa lub owoce. 
Istotą oferowanego rozwiązania jest sposób wytwarzania klusek, w których skład wchodzi jako składnik podstawowy puree z ziemniaków odmian o kolorowym miąższu, których barwę stabilizowano poprzez zastosowanie odpowiednich substancji i procesów. 
 
Zastosowanie oferowanej technologii: 
Odmiany ziemniaków o ciemniejszych kolorach miąższu są z reguły bogatym źródłem kwasów fenolowych, antocyjanów i/lub karotenoidów. Substancje te charakteryzują się wieloma korzystnymi właściwościami, jak przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i ochraniające układ sercowo-naczyniowy. Spożycie barwionych ziemniaków bogatych w te przeciwutleniacze może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Dzięki swoim właściwościom mogą być składnikiem diety nawet tych osób, które nie powinny spożywać tradycyjnych odmian (np. chorzy na cukrzycę typu 2). Można stosować je także w ramach diety odchudzającej. 
Proponowane rozwiązanie może mieć zastosowanie w produkcji gotowych klusek ziemniaczanych nadających się do przechowywania chłodniczego po zapakowaniu w folii termozgrzewalnej. 
Oferowane rozwiązanie ze względu na dodatkowe walory zdrowotne ziemniaków kolorowych może stanowić bardzo ciekawy produkt prozdrowotny oferowany do sprzedaży również w tzw. diecie pudełkowej oraz w sklepach ze zdrową żywnością. 
 

Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5 poziom 
 
Nazwa jednostki organizacyjnej, w której powstało rozwiązanie:  
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 
Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa 
 
Zespół naukowo-badawczy (badawczo-rozwojowy), który opracował rozwiązanie:  
Kierownik zespołu: prof. dr hab. Anna Pęksa 
Członkowie zespołu: dr inż. Agnieszka Nemś, Joanna Miedzianka, Michał Żankowski 
 
Dane dotyczące zgłoszenia:  
Typ ochrony prawnej: Know-how 
Data utrwalenia: 30-04-2020 
Nr rejestracji: 01/20/KH/04 

Kontakt w sprawie oferty:
dr inż. Paweł Szyszkowski
Dział Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji
tel. 71 320 5264
pawel.szyszkowski@upwr.edu.pl



fe_poir__800.jpg

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU


Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, mają pytania lub chcą nawiązać współpracę prosimy o kontakt z osobami, których dane znajdą Państwo w ofercie lub z

Centrum Badawczo-Rozwojowe
ul. Skłodowskiej-Curie 42
50-369 Wrocław

cbr@upwr.edu.pl

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg