Numer oferty: 02/2024
Nazwa rozwiązania:
Sposób ekstrakcji bioaktywnych składników tkanki chrzęstnej, zwłaszcza drobiowej
OPIS TECHNOLOGII
Wszystkie znane dotąd metody ekstrakcji składników bioaktywnych przyspieszają proces ekstrakcji składników z chrząstki, ale nie są wykonywane jednocześnie, co powoduje, że nadal są długotrwałe, kosztowne i mało efektywne. Dodatkowo, zastosowanie ultradźwięków powodujących równocześnie ogrzewanie tkanki chrzęstnej powyżej temperatury denaturacji kolagenu, połączone z działaniem enzymu papainy, pozwala na równoległą ekstrakcję bioaktywnych składników, tj. żelatyny, będącej produktem denaturacji kolagenu typu II i glikozaminoglikanów. Przedmiotem oferty jest zaawansowany i nowoczesny sposób ekstrakcji bioaktywnych składników z tkanki chrzęstnej, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości kolagenu oraz glikozaminoglikanów, w tym siarczanu chondroityny i kwasu hialuronowego. Proces opiera się na wydajnej ekstrakcji cennych substancji z chrząstki, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym oraz biomedycznym.
PRZEWAGI
- Wysoka jakość i czystość produktów
- Zróżnicowane zastosowania w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym
- Możliwość dostosowania technologii do indywidualnych potrzeb klienta
- Przyjazne dla środowiska metody produkcji
POTENCJAŁ WDROŻENIOWY
Bezpośrednimi odbiorcami technologii są firmy drobiarskie, w szczególności przetwarzające surowiec indyczy. Branżami, w których zastosowanie znajdzie zastosowanie wytworzony na bazie patentu wynalazek są:
- Branża farmaceutyczna: produkty na bazie kolagenu i siarczanu chondroityny w formie kapsułek, tabletek czy kropli do oczu.
- Branża kosmetyczna: Składniki aktywne do pielęgnacji skóry i włosów, wspomagające regenerację i nawilżenie. GAG - funkcje nawilżające skóry, łagodzą podrażnienia, poprawiają elastyczność oraz zwiększają odporność skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne;
- Medycyna regeneracyjna: Biomateriały do odbudowy tkanek i stawów.
- Branża spożywcza: Dodatki do żywności funkcjonalnej oraz suplementy diety, wspierające zdrowie stawów.
FORMA KOMERCJALIZACJI
Sprzedaż lub licencja praw
FORMA OCHRONY
Patent
Kontakt w sprawie oferty:
Anna Szczypka
Centrum Badawczo-Rozwojowe
tel. 609 655 566
anna.szczypka@upwr.edu.pl
Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, mają pytania lub chcą nawiązać współpracę prosimy o kontakt z osobami, których dane znajdą Państwo w ofercie lub z Centrum Badawczo-Rozwojowe ul. Skłodowskiej-Curie 42 50-369 Wrocław