eu_green_logo_szare.png

Doktorat Wdrożeniowy

Flaga Polski     Godło Polski

Głównym celem programu "Doktorat wdrożeniowy" jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach Szkoły Doktorskiej i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami lub innymi podmiotami.

Doktorant realizuje projekt o charakterze wdrożeniowym, którego celem jest usprawnienie działania przedsiębiorstwa lub podmiotu, rozwiązanie konkretnych problemów technologicznych lub wypracowanie konkretnego rozwiązania o charakterze wdrożeniowym, a to wszystko pod opieką dwóch opiekunów – naukowego (promotora) i opiekuna pomocniczego z ramienia podmiotu współpracującego.

Integralna współpraca pomiędzy stronami to jedna z zalet tego programu – dzięki takiej konstrukcji doktorant otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie lub innym podmiocie współpracującym, drugie – w ramach stypendium z MEiN. Odpowiada ono kwocie 3450,00 zł do miesiąca, w którym zostanie przeprowadzona ocena śródokresowa (pierwsze dwa lata), następnie w kwocie 4450,00 zł.

Uczelnia dodatkowo otrzymuje dofinansowanie ponoszonych kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej w celu prowadzenia przez doktoranta działalności naukowej w ramach przygotowania rozprawy doktorskiej, którego wysokość uzależniona jest od dyscypliny w której aplikowany jest projekt.

Dodatkowe informacje o projektach realizowanych w ramach poszczególnych edycji Programu.

Okres realizacji: 01.10.2023 – 31.10.2027

Miejsce realizacji: Szkoła Doktorska UPWr – podmiot współpracujący

Budżet programu: 906 734,48 zł

W ramach VII edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje trzy doktoraty wdrożeniowe.

Doktoraty w ramach VII edycji realizowane są w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w następujących dyscyplinach, z następującymi podmiotami współpracującymi:

  • w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo:
    • Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu – „Zagospodarowanie przejętych przez Lasy Państwowe agrocenoz oraz zwiększanie ich bioróżnorodności sadzonkami wybranych gatunków drzew wyprodukowanych z wykorzystaniem biostymulatorów oraz substancji pochodzenia naturalnego” na podstawie umowy nr DWD/7/0147/2023.
  • w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka:
    • ENERIS Ekologiczne Centrum Utylizacji Sp. z o.o. – „Opracowanie i wdrożenie technologii Digital Twin do optymalizacji i stabilizacji pracy biogazowni zasilanej bioodpadami o zmiennej charakterystyce ilościowej i jakościowej” na podstawie umowy nr DWD/7/0416/2023.
  • w dyscyplinie technologia żywności i żywienia:
    • WITPOL sp. z o.o. – „Opracowanie i weryfikacja założeń technologicznych innowacyjnego napoju roślinnego atrakcyjnego sensorycznie, stabilnego mikrobiologicznie i charakteryzującego się walorami prozdrowotnymi” na podstawie umowy nr DWD/7/0334/2023.

Okres realizacji: 01.10.2022 – 31.10.2026

Miejsce realizacji: Szkoła Doktorska UPWr – podmiot współpracujący

Budżet programu: 4 344 000,60 zł

W ramach VI edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje trzynaście doktoratów wdrożeniowych.

Doktoraty w ramach VI edycji realizowane są w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w następujących dyscyplinach, z następującymi podmiotami współpracującymi:

  • w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka:
    • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – „Środowiskowe i techniczne uwarunkowania planowania i realizacji przedsięwzięć hydrotechnicznych – opracowanie wytycznych dla zbiorników zaporowych” na podstawie umowy nr DWD/6/00166/2022.
    • ECM Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. – „Opracowanie technologii przygotowania mieszaniny ścieków o zmiennym składzie, pochodzących z procesów obróbki metali, w aspekcie efektywności procesu ich oczyszczania” na podstawie umowy nr DWD/6/00167/2022.
    • Selena Industrial Technologies Sp. z o.o.  – „Opracowanie technologii i optymalizacja wielokryterialna procesu glikolizy odpadowych pian poliuretanowych z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, ekonomicznych oraz energetycznych” na podstawie umowy nr DWD/6/00177/2022.
    • Urząd Miejski Wrocławia – „Narzędzie integracji i analizy danych przestrzennych do optymalizacji procesów planowania i zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą” na podstawie umowy nr DWD/6/00178/2022.
    • Selena Industrial Technologies Sp. z o.o.  – „Obniżenie śladu węglowego w innowacyjnych dwuskładnikowych poliuretanowych klejach do parkietu z wykorzystaniem olejów pochodzenia roślinnego” na podstawie umowy nr DWD/6/00180/2022.
    • Selena Industrial Technologies Sp. z o.o.  – „Opracowanie technologii produkcji innowacyjnych klejów poliuretanowych z wykorzystaniem odpadów, umożliwiającej wdrożenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym” na podstawie umowy nr DWD/6/00182/2022.
    • ENERIS Ekologiczne Centrum Utylizacji Sp. z o.o. – „Wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych do optymalizacji procesu kompostowania frakcji odpadów ulegających biodegradacji” na podstawie umowy nr DWD/6/00183/2022.
  • w dyscyplinie weterynaria:
    • Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii – „Metody automatycznej oceny zachowania zwierząt oparte na sztucznej inteligencji jako nowa droga do ulepszenia standardów w badaniach przedklinicznych z wykorzystaniem gryzoni” na podstawie umowy nr DWD/6/00191/2022.
    • Przychodnia Weterynaryjna Jacek Cymbryłowicz "GLIWICKA PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA" – „Wdrożenie nowej strategii leczenia choroby zastawki mitralnej (MVD) z zastosowaniem inhibitorów ACE na podstawie analizy występowania wariantów genu enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) u psów i jego roli w odpowiedzi na leczenie z zastosowaniem inhibitorów ACE” na podstawie umowy nr DWD/6/00193/2022.
    • VETLAB Sp. z o. o. – „Opracowanie innowacyjnej metody diagnostyki chorób nowotworowych u psów z zastosowaniem cytometrii przepływowej w badaniu płynów z jam ciała i płynów ustrojowych” na podstawie umowy nr DWD/6/00194/2022.
    • Zoo Wrocław Sp. z o. o. – „Opracowanie metody kriokonserwacji nasienia pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) w celu tworzenia biobanku zasobów genetycznych gatunków” na podstawie umowy nr DWD/6/00196/2022.
  • w dyscyplinie technologia żywności i żywienia:
    • Pharmfactor Sp. z o.o.– „Opracowanie technologii otrzymywania form lizozymu typu C ukierunkowanej na rozwój preparatów nutraceutycznych i farmaceutycznych” na podstawie umowy nr DWD/6/00188/2022.
    • Pharmfactor Sp. z o.o.– „Badania nad peptydami z grasic cielęcych pod kątem formułowania preparatów terapeutycznych z uwzględnieniem środków spożywczych” na podstawie umowy nr DWD/6/00189/2022.

Okres realizacji: 01.10.2021 – 31.10.2025

Miejsce realizacji: Szkoła Doktorska UPWr – podmiot współpracujący

Budżet programu: 3 477 520,64 zł

W ramach V edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje jedenaście doktoratów wdrożeniowych.

Doktoraty w ramach V edycji realizowane są w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w następujących dyscyplinach, z następującymi podmiotami współpracującymi:

  • w dyscyplinie technologia żywności i żywienia:
    • Laboratorium Zakład Toksykologii i Analizy Żywności Sp. z o.o. – „Optymalizacja procesu ekstrakcji związków biologicznie aktywnych z wybranych odmian konopi włóknistych pod kątem otrzymania produktu o wysokiej stabilności i pożądanych parametrach organoleptycznych i fizykochemicznych” na podstawie umowy nr DWD/5/0065/2021.
    • S-Lab Sp. z o.o. – „Modulacja parametrów przenikalności wybranych substancji aktywnych
      w żywności specjalnego przeznaczenia, suplementach diety oraz wyrobach medycznych” na podstawie umowy nr DWD/5/0067/2021.
    • Laboratorium Analiz Chemicznych Spark-Lab Sp. z o.o. – „Wpływ wybranych sposobów suszenia ekstraktów o ukierunkowanych właściwościach biologicznych na dostępność farmaceutyczną opracowanych preparatów owocowo-ziołowych” na podstawie umowy nr DWD/5/0070/2021.
    • Laboratorium Analiz Chemicznych Spark-Lab Sp. z o.o. – „Opracowanie i optymalizacja procesu produkcji ekstraktu fitokannabinoidów niekonopnych jako surowca do wyrobów suplementacyjnych” na podstawie umowy nr DWD/5/0071/2021.
    • BUFIPLAST s.c. Grażyna Ziomek, Jerzy Ziomek – „Optymalizacja wytwarzania i pakowania innowacyjnego produktu o zwiększonej funkcjonalności przeznaczonego dla osób starszych” na podstawie umowy nr DWD/5/0072/2021.
    • Wrocławski Park Technologiczny S.A. – „Pozyskiwanie preparatów zawierających substancje biologicznie aktywne z roślinnych produktów ubocznych techniką ekstrakcji nadkrytycznej (scCO2) połączonej z liofilizacją (DF)” na podstawie umowy nr DWD/5/0079/2021.
  • w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka:
    • Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. (Selena Labs Sp. z o.o.) – „Wykorzystanie odpadowych surowców przemysłu rolno-spożywczego i mineralnego do produkcji prefabrykatów biokompozytowych” na podstawie umowy nr DWD/5/0042/2021.
    • Inex Green Sp. z o.o. – „Poprawa efektywności turbin Archimedesa poprzez opracowanie autorskiego systemu przeciwdziałania zjawiskom lodowym” na podstawie umowy nr DWD/5/0044/2021.
  • w dyscyplinie weterynaria:
    • ProBiotics Polska Magdalena Górska – „Opracowanie preparatu synbiotycznego o wysokim potencjale przeciwdrobnoustrojowym do stosowania w profilaktyce względem bakterii wywołującej zgnilec amerykański w rodzinach pszczelich” na podstawie umowy nr DWD/5/0088/2021.
  • w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo:
    • EKOPLON Sp. z o.o., S.k. – „Opracowanie i ocena wpływu innowacyjnych nawozów dolistnych wzbogaconych w biostymulator oraz organiczne formy pierwiastków deficytowych na plonowanie i skład jakościowy zbóż, rzepaku i kukurydzy” na podstawie umowy nr DWD/5/0090/2021.
    • Gmina Kamienna Góra - Inkubator Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra – „Innowacyjny model wspierania krótkich łańcuchów dostaw żywności przez jednostki samorządu terytorialnego” na podstawie umowy nr DWD/5/0091/2021.

Okres realizacji:  01.10.2020 – 31.10.2025

Miejsce realizacji: Szkoła Doktorska UPWr – podmiot współpracujący

Budżet programu: 957 677,04 zł

Numer umowy: DWD/4/12/2020

Na podstawie umowy nr DWD/4/12/2020 z dnia 26.11.2020 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizacje trzy Doktoraty Wdrożeniowe w ramach IV edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”.

Doktoraty w ramach IV edycji realizowane są w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w następujących dyscyplinach, z następującymi podmiotami współpracującymi:

  • w dyscyplinie technologia żywności i żywienia:
    • Cold Brew sp. z o.o. Temat rozprawy doktorskiej: „Opracowanie metody otrzymywania napojów instant cold brew coffee typu „liquid” opartych na kawie o zwiększonych właściwościach sensorycznych i prozdrowotnych”,        promotor – dr hab. inż. Maciej Oziembłowski, prof. uczelni, opiekun pomocniczy z ramienia podmiotu współpracującego  - Łukasz Mrowiński – Prezes Zarządu;
  • w dyscyplinie weterynaria:
    • Przychodnia Weterynaryjna „Neovet” Hildebrand, Jelonek, Michałek s.c. Temat rozprawy doktorskiej: „Opracowanie nowego schematu terapeutycznego w hemangiosarkomie u psów - badania in vitro nad potencjalizacją działania powszechnie stosowanych leków przeciwnowotworowych”, promotor – dr hab. Aleksandra Pawlak, prof. uczelni, opiekun pomocniczy z ramienia podmiotu współpracującego – dr n. wet. Wojciech Hildebrandt.
    • SensDx SA Temat rozprawy doktorskiej: „Występowanie i rola norowirusów w próbkach żywności oraz próbkach środowiskowych. Opracowanie sprzętu diagnostycznego do detekcji norowirusów w próbkach biologicznych i środowiskowych”, promotor – dr hab. Barbara Bażanow, prof. uczelni, opiekun pomocniczy z ramienia podmiotu współpracującego – dr Katarzyna Pala.

Współpraca ze wskazanymi przedsiębiorstwami w ramach programu pozwoli na rozwiązanie konkretnych problemów badawczych, pracę w badawczych zespołach projektowych, wymianę doświadczeń na linii nauka-gospodarka i przyczyni się do wypracowania konkretnych rozwiązań możliwych do wdrożenia oraz odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorstw i rynku.

Realizacja założeń projektowych w ramach programu przyczyni się także do rozwoju nowych obszarów badań naukowych, tematów do procesu dydaktycznego oraz będzie stanowiła możliwość do odbycia staży i praktyk zawodowych studentów we współpracujących przedsiębiorstwach.

Współpraca badawczo-rozwojowa uczelni i przedsiębiorstw w ramach programu będzie miała także wpływ na większą dostępność nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz odpowiednio wykształconych kadr, zdolnych do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy w warunkach gospodarki opartej na wiedzy.

Dodatkowe informacje oraz odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące programu „Doktorat wdrożeniowy” realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu można uzyskać u Koordynatora Programów Badawczo-Wdrożeniowych – dr inż. Magdaleny Gawron-Gajgał.

Dane kontaktowe: e-mail: magdalena.gawron-gajgal@upwr.edu.pl, telefon: 603 637 370.

znaki_strona_www.png

Okres realizacji:  01.10.2019 – 31.10.2024

Miejsce realizacji: Szkoła Doktorska UPWr – współpracujące przedsiębiorstwo

Budżet projektu: 972 232 zł

Kierownik projektu: dr inż. Magdalena Gawron-Gajgał

Na podstawie umowy nr DWD/3/52/2019 z dnia 23.11.2019 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizacje trzy Doktoraty Wdrożeniowe w ramach III. edycji programu „Doktorat Wdrożeniowy”.

Doktoraty w ramach III. edycji realizowane są w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w następujących dyscyplinach, z następującymi przedsiębiorstwami:

  • w dyscyplinie technologia żywności i żywienia - Wedes Concept – „Zastosowanie ozonu do stabilizacji mikrobiologicznej wybranych serii materiałów oraz końcowych produktów – suplementów diety”;
  • w dyscyplinie zootechnika i rybactwo - AdiFeed Sp. z o.o. – „Opracowanie i zastosowanie preparatu opartego o naturalne składniki roślinne w profilaktyce odchowu brojlera kurzego”;
  • w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka - S&P Development Sp. z o.o.  –
    „Ekologiczna turbina mobilna wykorzystująca wodę swobodnie płynącą do wytwarzania energii elektrycznej”.

Współpraca ze wskazanymi przedsiębiorstwami w ramach programu pozwoli na rozwiązanie konkretnych problemów badawczych, pracę w badawczych zespołach projektowych, wymianę doświadczeń na linii nauka-gospodarka i przyczyni się do wypracowania konkretnych rozwiązań możliwych do wdrożenia oraz odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorstw i rynku.

Realizacja założeń projektowych w ramach programu przyczyni się także do rozwoju nowych obszarów badań naukowych, tematów do procesu dydaktycznego oraz będzie stanowiła możliwość do odbycia staży i praktyk zawodowych studentów we współpracujących przedsiębiorstwach.

Realizując proinnowacyjne tematy doktoratów wdrożeniowych z firmami, wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje i regionalne Dolnośląskie Inteligentne Specjalizacje, uczelnia przyczynia się do podnoszenia innowacyjności w obszarze kraju i regionu.

Współpraca badawczo-rozwojowa uczelni i przedsiębiorstw w ramach programu będzie miała także wpływ na większą dostępność nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz odpowiednio wykształconych kadr, zdolnych do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy w warunkach gospodarki opartej na wiedzy.

Dodatkowe informacje oraz odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące programu „Doktorat Wdrożeniowy” realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu można uzyskać u dr inż. Magdaleny Gawron-Gajgał.

Dane kontaktowe: e-mail: magdalena.gawron-gajgal@upwr.edu.pl, telefon: 603 637 370.

znaki_strona_www.png

Okres realizacji: 01.10.2018 – 31.10.2022

Miejsce realizacji: Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności (WBiNoŻ) Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – współpracujące przedsiębiorstwo

Budżet projektu: 615 930,00 zł PLN w tym 426 300,00 zł PLN to koszty stypendium doktoranckiego i 189 630,00 zł PLN to dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej (zgodnie z Aneksem nr 2 do Umowy)

Kierownik jednostki:  (do końca sierpnia 2020) dr hab. inż. Anna Czubaszek, prof. uczelni, (od września 2020) dr hab. inż. Barbara Żarowska, prof. uczelni

Osoba reprezentująca Studia Doktoranckie na WBiNoŻ: dr hab. inż. Alicja Kucharska, prof. uczelni (kierownik Studiów Doktoranckich)

Zgodnie Aneksem nr 2 do umowy Nr 0020/DW/2018/02 z dnia 8 listopada 2018 r., z zawartym w dniu 27 sierpnia 2020 r., na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr realizowane są obecnie trzy Doktoraty Wdrożeniowe w ramach II. edycji programu „Doktorat Wdrożeniowy” w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. W ramach projektu realizowane są następujące zadania:

  • „Analiza właściwości przeciwpasożytniczych wybranych ekstraktów ziołowych w hodowli wybranych zwierząt gospodarskich”, AdiFeed Sp. z o.o., Katedra Chemii UPWr;
  • „Opracowanie procedur określania pochodzenia materiału roślinnego metodami chromatograficznymi i genetycznymi”, Lab4Tox Sp. z o.o., Katedra Chemii UPWr;
  • "Optymalizacja procesu otrzymywania etanolu pod kątem stosowanych enzymów, parametrów ich pracy oraz warunków prowadzenia procesu”, Chemat Sp. z o.o., Katedra Technologii Fermentacji i Zbóż UPWr.

Prace realizowane w systemie dualnym, zarówno w przedsiębiorstwach jak i na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pozwalają na zwiększenie wykorzystania aparatury badawczo – rozwojowej znajdującej się w jednostce naukowej oraz zwiększenie możliwości technologicznych przedsiębiorstwa.

Współpraca przedsiębiorstw z kadrą naukową uniwersytetu w ramach programu pozwala na rozwiązanie konkretnych problemów i wdrożenia wypracowanych rozwiązań odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorstw i polskiego rynku.

Duże znaczenie w realizowanym projekcie ma aspekt ekonomiczny. Ukierunkowanie strumienia finansów publicznych na realizację projektu promuje zdolności innowacyjne dla wsparcia inwestycji, dywersyfikacji gospodarki i jej wzmocnienie poprzez reorientację w kierunku produktów o wysokiej wartości dodanej.

Dodatkowe informacje dotyczące II edycji programu „Doktorat Wdrożeniowy” realizowanego na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu można uzyskać u dr hab. inż. Alicji Kucharskiej, prof. uczelni.

Dane kontaktowe: e-mail: alicja.kucharska@upwr.edu.pl, telefon: 71-320-77-12.

znaki_strona_www.png

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg