Organizacja międzynarodowej konferencji XXX Genetics Days

Biało-czerwona flaga i orzeł w koronie

DOSKONAŁA NAUKA II – WSPARCIE KONFERENCJI NAUKOWYCH

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Numer umowy: KONF/SP/0131/2023/01

Okres realizacji projektu: 01.10.2023 r. – 31.10.2024 r.

Wartość dofinansowania:  102 577,20 zł

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Doskonała nauka II”.

Wkład własny: 422 078,80 zł

Tytuł projektu:  Organizacja międzynarodowej konferencji XXX Genetics Days

Opis projektu:

Projekt dotyczy organizacji jubileuszowej edycji międzynarodowej konferencji XXX Genetic Days w dniach 10-13 wrzesień 2024 r.

Zorganizowanie zostało powierzone Katedrze Genetyki podczas ostatniej edycji tej konferencji decyzją kierowników jednostek zaangażowanych od początku w jej organizację. Jest to konferencja o wieloletniej tradycji, która odbywa się co dwa lata w ośrodkach naukowych w Czechach, Słowacji i Polsce. Nasz ośrodek już wcześniej raz miał zaszczyt organizować tę konferencję w 2012 r.

Prezentowane są na niej wyniki badań realizowanych w różnych ośrodkach dotyczące szeroko pojętych kwestii genetyki głównie zwierząt hodowlanych i domowych. Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia omics, sekwencjonowania także nowej generacji, analizy cech ilościowych, genetyki populacji oraz narzędzi bioinformatycznych wykorzystywanych w genetyce. Pozwala to poznać najnowsze trendy w badaniach, jak i przedyskutować ważne kwestie naukowe. Dodatkowo konferencja stanowi doskonałą platformę do nawiązywania współpracy i realizacji projektów międzynarodowych, jak i interdyscyplinarnych.

W ramach nadchodzącej edycji konferencji planowane jest poszerzenie jej formuły o zagadnienia genetyczne, dotyczące zwierząt dziko żyjących, roślin i mikroorganizmów, a także szeroko rozumianego podłoża genetycznego bioróżnorodności. Zaproszonych ma zostać sześciu prelegentów z uznanych ośrodków naukowych ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy (Holandia, Dania, Wielka Brytania), co na pewno przełoży się na jakość wymiany doświadczeń.

Planowany w konferencji jest udział około 100 uczestników ze wszystkich uniwersytetów przyrodniczych/rolniczych, a także innych ośrodków uniwersyteckich, jak również instytutów naukowych z Polski oraz z Czech i Słowacji. Planowane jest szerokie rozpropagowanie idei konferencji także w ośrodkach akademickich na Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, w Krajach Skandynawskich, jak i ośrodkach w Europie Zachodniej.