eu_green_logo_szare.png

Ocena działania scaffoldowej modyfikacji preparatu „Biocervin Neuroprotective Matrix” na zwierzęcym modelu doświadczalnym pourazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego

Ocena działania scaffoldowej modyfikacji preparatu „Biocervin Neuroprotective Matrix” na zwierzęcym modelu doświadczalnym pourazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego

 

Pourazowe uszkodzenie rdzenia kręgowego stanowi jeden z najpoważniejszych problemów w neurologii człowieka. Wskutek pierwotnego uszkodzenia rdzenia (na który nie mamy wpływu), dochodzi do rozwinięcia się tzw. uszkodzenia wtórnego, który to proces stanowi cel badań nad leczeniem uszkodzeń rdzeniowych na całym świecie. Głównym celem badań skierowanych na uzyskanie regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego jest wyhamowanie rozwoju procesu uszkodzenia wtórnego, poprzez uniknięcie tworzenia się przeszkód, takich jak stan zapalny, obrzęk, następnie demielinizacja aksonalna oraz tworzenie się jamy pourazowej (cysta), wskutek działania mikrogleju oraz tworzenie blizny glejowej (astroglej).

Jedną z terapii dających nadzieję na uzyskanie stabilizacji tkanki pourazowej oraz jej ewentualną regenerację stanowią komórki macierzyste, w tym ksenogeniczne komórki macierzyste. W latach 2015-2018 przeprowadzono szereg badań dotyczących m.in. zastosowania produktu w postaci homogenatu porożogennych komórek macierzystych (HPKM) na modelu uszkodzenia rdzenia kręgowego u świni. Celem badań było między innymi uzyskanie wyniku pozwalającego na stworzenie produktu do zastosowania u ludzi. Badania te zostały zrealizowane w ramach zadania 9 projektu NCBiR Demonstrator+. 

W roku 2018 w wyniku w/w działań zarejestrowano produkt o nazwie „Biocervin Neuroprotective Matrix” w Komisji Terapii Zaawansowanej w Europejskiej Agencji Medycznej, jako jeden z pierwszych tego rodzaju produktów w Europie. Preparat jest obecnie dopuszczony do zastosowania u pacjentów w Europie. 

Celem obecnych badań jest ocena działania zmodyfikowanego preparatu scaffoldowego wszczepu żelowego z zawartością HPKM o właściwościach neuroprotekcyjnych na tkanki rdzenia kręgowego.

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie kolejnej modyfikacji produktu „Biocervin Neuroprotective Matrix”. Scaffold żelowy z zawartością HPKM ma być wykorzystywany do podawania podoponowego, dordzeniowego u pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Modyfikacja w postaci zawieszenia preparatu na żelu ma utrzymywać substancje aktywne w miejscu aplikacji oraz ma stanowić matrix architektoniczny dla tkanki nerwowej, zapobiegając tworzeniu się nieodwracalnych zmian w postaci blizny glejowej oraz torbieli pourazowych. Preparat pozwoli na szerokie wykorzystanie w medycynie regeneracyjnej układu nerwowego, o potencjalnym zasięgu ogólnoświatowym, zarówno dla medycyny człowieka, jak i zwierząt. 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg