eu_green_logo_szare.png

Rezultaty projektów

Celem projektu było umożliwienie: (1) studentom odbycia części studiów w uczelniach partnerskich krajów programu, z którymi wcześniej zawarte zostały umowy międzyinstytucjonalne, (2) studentom i absolwentom odbycia praktyki zagranicznej w krajach programu w celu nabycia praktycznych kompetencji związanych z kierunkiem kształcenia, (3) pracownikom naukowo-dydaktycznym wyjazdów do uczelni partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (STA) oraz pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi wyjazdów w celach szkoleniowych (STT).

Wybór uczelni partnerskich zależał od profilu kształcenia, tak aby studenci każdego wydziału mogli skorzystać z programu wymiany. Wyjazdy studentów na studia do uczelni zagranicznych umożliwiły im zapoznanie się z warunkami i metodami kształcenia w innych krajach. Wyjazdy na praktyki pozwoliły studentom na poznanie zagranicznego środowiska pracy i porównanie wymagań stawianych im na uczelni z tymi, których oczekuje pracodawca.

Zarówno studia, jak i praktyki za granicą miały pozytywny wpływ na rozwój kompetencji językowych i społeczno-kulturowych studentów oraz ich przygotowanie do podjęcia wyzwań na europejskim rynku pracy.

Założenia projektu zostały zrealizowane. Z wymiany skorzystało 120 studentów, w tym 42 wyjechało na studia (SMS), a 78 na praktykę (SMP). Ponadto wyjechało 41 pracowników, w tym 21 na STA i 20 na STT. Projekt realizowany był zgodnie z założeniami Karty Erasmusa oraz misją i strategią umiędzynarodowienia Uczelni.

Na każdym wydziale zwiększyła się liczba przedmiotów oferowanych w języku angielskim, a na Wydziałach Biologii i Hodowli Zwierząt, Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Medycyny Weterynaryjnej oferta ta obejmowała całe studia. Z kształcenia w języku angielskim mogli korzystać zarówno studenci zagraniczni, jak też studenci polscy.

Wyjazdy pracowników do krajów programu umożliwiły wymianę doświadczeń, rozszerzenie współpracy międzynarodowej, a w konsekwencji udział w innych międzynarodowych projektach edukacyjnych i badawczych. Udział w projekcie przyczynił się do rozpoczęcia współpracy z kilkoma uczelniami partnerskimi, w tym opracowania transparentnych procedur uznawalności przedmiotów w zakresie punktów ECTS oraz przeliczania ocen.

Realizacja projektu miała pozytywny wpływ na promocję i wizerunek Uczelni, umiędzynarodowienie oraz jakość kształcenia i badań naukowych w wymiarze europejskim.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg