logo ue logo prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. „Innowacyjna produkcja jaj biofortyfikowanych w wybrane mikroelementy" realizowana w ramach działania 16 „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Działanie 16 Współpraca
Umowa o przyznaniu pomocy nr 00008.DDD.6509.00035.2018.01

Rok przyznania: 2019

Wartość projektu: 3 413 047,00 zł, w tym ze środków EFRROW w wysokości 2 171 721,80 zł,
z krajowych środków publicznych w wysokości 1 241 325,20 zł.

Partnerzy operacji:

Grupę Operacyjną AKTIW INNOWACJE, w ramach innowacyjnego projektu badawczo – rozwojowego tworzą:

1. AKIW Sp. z o.o. z siedzibą w Gostkowie – Lider
  2. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  3. Grzegorz Morawski – Gostków
  4. Paulina Wyrwińska – Poznań

Misja i cel operacji:

Celem Grupy Operacyjnej AKTIW INNOWACJE jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji jaj konsumpcyjnych wzbogaconych mikroelementami, na które pozyskano dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania M16 "Współpraca", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Celem Operacji było opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji jaj konsumpcyjnych wzbogaconych mikroelementami. Efektem tych rozwiązań jest produkcja nowych jakościowo i zdrowotnie jaj kurzych. Celem zadania było również opracowanie i wdrożenie innowacyjnego programu ochrony zdrowia stad kur nieśnych w oparciu o preparaty pochodzenia naturalnego co zminimalizowało wystąpienie zdarzeń chorobowych, które wymagałyby użycia antybiotyków.

Badania były prowadzone na kurniku doświadczalnym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt w ramach zawartej umowy Konsorcjum. Celem badań było sprawdzenie możliwości wzbogacenia paszy (ekstrudowana śruta sojowa) w mikroelementy (Cu(II), Zn(II), Fe(II), Mn(II)) metodą biosorpcji opryskowej.

Dzięki realizacji projektu i osiągnięciu założonych celów w postaci: zastosowania procesu biosorpcji opryskowej jako metody wprowadzania do paszy mikroskładników mineralnych oraz zaprojektowaniu prototypu instalacji do tego dedykowanej uzyskano produkt w postaci jaja biofortyfikowanego w deficytowe mikroelementy z jednoczesnym utrzymaniem wysokiego poziomu nieśności stada kur nieśnych. Cała operacja została sprawdzona w skali laboratoryjnej/półtechnicznej, a potem implementowana do skali pełnogabarytowej (skala kurnika produkcyjnego), co pozwoliło udowodnić, że proponowana technologia może być wdrażana przez hodowców kur nieśnych. Dzięki jej wprowadzeniu każdy producent jaj może zaoferować konsumentowi jajo wzbogacone w deficytowe pierwiastki, które jako żywność funkcjonalna dostarczy odpowiednią ilość składnika pokarmowego. Udowodniono również, że ten innowacyjny sposób wzbogacania paszy powoduje wyższe przyswajanie tych pierwiastków przez organizm zwierzęcia, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ilości wydalonej z kałomoczem.

Operacja pn. „Innowacyjna produkcja jaj biofortyfikowanych w wybrane mikroelementy” realizowana w ramach działania 16 „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png