eu_green_logo_szare.png

Sapere auso

Sapere auso




Statuetkę Sapere auso otrzymują absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy po ukończeniu studiów wyróżniają się osiągnięciami zawodowymi, a także mogą wykazać się działalnością kulturalną, sportową, społeczną, samorządową lub gospodarczą. To osoby, które w aktywny sposób wspierają działalność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozsławiając jego imię.




Laureaci „Sapere auso”


image-63.pngMagda Rzepka-Kucharska

Absolwentka Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pracę magisterską realizowała na temat zależności wieku pierwszego wycielenia z użytkowością mleczną krów. W 2018 roku podjęła pracę w przedsiębiorstwie hodowli zarodowej na Dolnym Śląsku OHZ Przerzeczyn Zdrój, gdzie do dzisiaj pracuje na stanowisku głównego hodowcy bydła mlecznego, mięsnego oraz ras zachowawczych. Pozytywnie przeszła weryfikację na warsztatach harmonizujących sędziowanie EHRC. Ma status sędziego międzynarodowego Jej wiedza i profesjonalizm pozwalają na uzyskiwanie wysokich efektów produkcyjnych i hodowlanych Jest cenionym dydaktykiem i współpracownikiem UPWr. W zarządzanym przez nią stadzie realizowane są badania dotyczące między innymi ras objętych ochroną zasobów genetycznych bydła

szkudlarek.jpgŁukasz Szkudlarek

Ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, współtwórca przewodnika do strategicznych ocen oddziaływania na środowiska dla programów energetyki jądrowej. Założyciel firmy Ekovert skupiającej polski potencjał naukowy. Autor opracowań dla administracji rządowej
i samorządowej oraz prywatnych inwestorów.

Studia na kierunku inżynieria środowiska ze specjalizacją inżynieria wodna
i sanitarna ukończył z wyróżnieniem, był też laureatem konkursu na najlepszych absolwentów w dziedzinie ochrony środowiska organizowanego przez Fundację im. Nowickiego i Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Jego firma zatrudnia absolwentów UPWr, studenci uczelni odbywają w niej także staże i praktyki.

okoniewski.pngPiotr Okoniewski

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Od 25 lat współpracuje z Katedrą Farmakologii i Toksykologii UPWr w obszarze działalności naukowej, kształcenia kadry i studentów, wspiera pracowników UPWr w kontaktach międzynarodowych oraz popularyzowaniu osiągnięć naukowych. Współtwórca programu dydaktycznego dla przedmiotu farmacja weterynaryjna.

pani_dorota_z_nagrod_sapere_auso.pngDorota Mroczkowska

Dorota Mroczkowska studiowała na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu technologię żywności.

Związek z uczelnią nie skończył się jednak wraz z ukończeniem studiów. Firma Doti od ok. 15 lat współpracuje z uniwersytetem w zakresie prac rozwojowych i doradztwa. Jednym z najnowszych i innowacyjnych projektów jest kandyzowanie aronii z użyciem sorbitolu zamiast części cukru. Z tak przygotowanej aronii kandyzowanej powstała w Doti przekąska czekoladowa odpowiadająca aktualnym trendom żywieniowym. Firmę z uczelnią łączą również jej pracownicy oraz praktykanci – wielu pracowników, podobnie jak Pani Dorota, ukończyło Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W Doti powstawały również prace magisterskie, m.in. odnośnie przechowywania wyrobów czekoladowych.

szymanska.jpgHalina Szymańska

Lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, lekarz higieny i epidemiologii.

Pracowała jako dyrektor Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Łobzie. Pełniła urząd burmistrza Łobza, a następnie starosty powiatu łobeskiego. W latach 2006-2008 kierowała Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. Od 1998 r. związana z samorządami – m. in. jako radna sejmiku
woj. zachodniopomorskiego. Od 2016 roku była Zastępcą Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.

W 2017 roku została powołana na stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

maciej siewinskiAbsolwent technologii żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, pracuje na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Od lat prowadzi badania nad lekiem na raka. Jako pierwszy na świecie wymyślił i opatentował tanią metodę pozyskiwania inhibitorów z kurzego jaja.

paweł czyszczońAbsolwent Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej. Swoją karierę związał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, w którym od 2007 r. pełni funkcję dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich.

Aktywnie działa na rzecz odnowy i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego. W tym też obszarze współpracuje z Wydziałem Przyrodniczo-Technologicznym UPWr.

adam paruchProf. Adam Paruch jest koordynatorem, wykonawca i konsultantem projektów badawczych finansowanych z programów międzynarodowych takich jak EEA Grants, Norway Grants, Bilateral Scientific and Technological Cooperation i NEFCO. Swoje prace naukowo-badawcze i konsultacyjne prowadził m. in. w Federacji Rosyjskiej, Republice Czeskiej, Rumunii, Republice Słowenii, Republice Greckiej i Republice Indii.
Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem powstał pierwszy w Norwegii koncept wykorzystania microbial source tracking (MST) w badaniach określenia źródeł zanieczyszczeń wód.
W ramach współpracy z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji współorganizował staże naukowo-badawcze w Norwegii dla doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ponadto aktywnie angażuje się w propagowanie wspólnych osiągnięć naukowych na licznych konferencjach międzynarodowych oraz publikacjach.
Prof. Paruch jest laureatem kilku nagród Rektora Akademii Rolniczej i Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dziedzinie dydaktycznej i badan naukowych.

cezary_przybylskiAbsolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu i studiów podyplomowych w dziedzinie zarządzania finansami przedsiębiorstw.

Działalność samorządową rozpoczął w 1990 roku jako radny i członek zarządu gminy Warta Bolesławiecka. W latach 1994–1998 delegat sejmiku samorządowego województwa legnickiego, w którym kierował Komisją Działań Społecznych. Od 1998r. radny i wicestarosta powiatu bolesławieckiego. Do 2001r. sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji Związku Powiatów Polskich oraz pracował w Zespole ds. Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dwukrotnie, w 2006r. oraz w 2010r., wybierany starostą powiatu bolesławieckiego. W tym samym okresie również Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Wieloletni członek Komitetu Monitorującego RPO dla Województwa Dolnośląskiego. W lutym 2014 roku wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Zaangażowany w działalność na rzecz edukacji, rozwoju gospodarczego i kultury. Członek Fundacji Polska Miedź, inicjator wielu akcji społecznych – między innymi tworzenia lokalnych oddziałów „Banków Żywności”. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, między innymi Zasłużony Działacz Kultury (2004), Dolnośląskiego Klucza Sukcesu (2008), Nagrody Gospodarczej Gryf Dolnośląski (2009), nagrody ministerialnej Lider Edukacji (2012), Srebrnego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju (2012).

zygmunt_pejsak.jpgAbsolwent wrocławskiej weterynarii, wybitny specjalista z zakresu chorób zakaźnych zwierząt, twórca krajowej szkoły hyopatologów. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, członek wielu krajowych i międzynarodowych komisji, rad i towarzystw naukowych, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (O.I.E.). Obecnie pracuje w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, jest kierownikiem zakładu.

Prof. Zygmunt Pejsak jest jednym z założycieli Europejskiej Szkoły Specjalistów Chorób Świń (European College of Porcine Heath Management – ECPHM). Jest członkiem rad naukowych Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu oraz Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN w Jabłonnie. Profesor Pejsak wchodzi w skład komitetów naukowych PAN oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Jest członkiem ministerialnego Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Prof. Zygmunt Pejsak jest autorem wielu artykułów naukowych i podręczników, w tym współautorem cenionego na świecie podręcznika „Diseases of Swine” wydanego przez Iowa State University Press.

W Polsce jest znanym propagatorem osiągnięć wiedzy weterynaryjnej, nie tylko wśród lekarzy weterynarii, ale także wśród hodowców i producentów świń. Opracował oraz wdrożył do produkcji biopreparaty, leki szczepionki. Za osiągnięcia z tego zakresu otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów, nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Rolnictwa. Od 2012 r. jest członkiem Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

roman galas ze statuetką sapere auso

Absolwent wrocławskiej geodezji i kartografii z 1969 roku, stypendysta Humboldta, obecnie kierownik Katedry Nawigacji Precyzyjnej i Pozycjonowania Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.

W ramach współpracy z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji uczestniczy w opracowaniu wspólnego projektu System ostrzegania dla górnej Odry, organizuje „Dni Polskie“ w Instytucie Geodezji i Informatyki Geodezyjnej Uniwersytetu Technicznego w Berlinie z udziałem studentów kierunku geodezja i kartografia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu“.

janusz paweskaProfesor Pawęska jest wielokrotnie delegowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz WHO (Światową Organizacja Zdrowia) na misje do różnych krajów afrykańskich celem m.in. przeszkolenia personelu, oceny laboratoriów pod względem diagnozowania chorób zakaźnych i kontroli wybuchów wirusowych gorączek krwotocznych. Uczestnik i organizator międzynarodowych wypraw badawczych do Afryki Centralnej mających na celu wykrycie naturalnych źródeł wybuchów gorączek krwotocznych wywoływanych przez filowirusy.

Na szczególne podkreślenie zasługują jego prace badawcze w Afryce dotyczące poszukiwania potencjalnych rezerwuarów filowirusów oraz niedawne odkrycie nowego arenawirusa (nazwanego Lujo). Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopismach Nature, Emerging Infectious Diseases i PloSPathogens.

Profesor Janusz Pawęska jest głównym wykonawcą lub koordynatorem wielu międzynarodowych programów badawczych (m.in. sponsorowanych przez Unię Europejska, Fundację Rockefellera, Welcome TrustIAEA, Polimyelitis Research Foundation), członkiem lokalnych (np. Komisji ds. Broni Biologicznej przy Ministerstwie Handlu i Przemysłu Rządu RPA), regionalnych (np. zastępca dyrektora Południowoafrykańskiego Centrum Monitorowania Chorób Zakaźnych) i międzynarodowych komisji, gremiów naukowych i konsultacyjno-doradczych (np. Forum Laboratoryjne Nowych i Groźnych Patogenów – EDPLN, Globalna Sieć ds. Alertu i Odpowiedzi na Wybuchy Chorób – GOARN, Globalne Forum Wirusologiczne – GVN) oraz członkiem redakcyjnym czasopism naukowych (np. Open Vaccine Journal, World Journal of Virology).

leszek_jarosz.jpgDr Leszek Jarosz otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Polskiego Przemysłu Mleczarskiego, Zasłużony dla Polskiego Rolnictwa oraz międzynarodową nagrodę Leifa Rogersona (nagroda korporacyjna dla najlepszego młodego managera).

Pośród wielu osiągnięć zawodowych pana doktora można wymienić wprowadzenie programu Activity Base Costing, Balance Score Card, Value Base Management, wprowadzenie konceptu Key Account i wiele innych.

Jest również założycielem biura Food for Development, mającego siedzibę w Sztokholmie, którego celem jest promowanie higieny pozyskiwania mleka oraz dożywiania dzieci w krajach rozwijających się.

Od 1998 roku dr Leszek Jarosz jest wykładowcą na licznych seminariach i międzynarodowych konferencjach dotyczących marketingu m.in. w Szwecji, Indiach i Korei.

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png