eu_green_logo_szare.png

Plan

Plan działań osiągnięcia neutralności klimatycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na lata 2023-2050

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystąpił do kampanii Race To Zero w dniu 22 listopada 2022 roku. Nasza uczelnia zobowiązała się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku i do uzyskania neutralności klimatycznej do roku 2050. Nad realizacją założeń kampanii Race to Zero naszej Uczelni czuwa Zespół ds. przygotowania programu udziału w Kampanii „Race to Zero” powołany przez JM Rektora prof. Jarosława Bosego po przewodnictwem prof. dr hab. Anny Chełmońskiej-Soyty. Zespół został powołany zarządzeniem nr 87/2022 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 4 kwietnia 2022 roku (aktualizacja 1 grudnia 2022 r.).

Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa uczelni w kampanii Race to Zero for Univeristies and Collages jest diagnoza sytuacji w angażujących się w nią podmiotach oraz opracowanie na tej podstawie planu podejmowanych działań. Na naszej uczelni w styczniu 2023 roku rozpoczęliśmy identyfikację i inwentaryzację elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu). Na jej podstawie opracowano „Raport – stan wyjściowy na rok 2022. Identyfikacja i inwentaryzacja wybranych elementów funkcjonowania uczelni pod kątem ich wpływu na emisje gazów cieplarnianych”. Raport ten stał się podstawą do opracowania Planu działań, mającego doprowadzić do stopniowego ograniczania emisyjności uczelni.

Planowane dla Uniwersytetu działania w ramach Kampanii Race To Zero zamieszczone w niniejszym „Planie działań osiągnięcia neutralności klimatycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na lata 2023-2050” są zbieżne z celami i kierunkami wyznaczonymi przez rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych pod nazwą „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.

Plan działań zakłada realizację następujących celów strategicznych:

  • Cel krótkoterminowy: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2030 roku
  • Cel długoterminowy: uzyskania neutralności klimatycznej do roku 2050

Planowane działania określono dla 7 obszarów:

  1. Zrównoważony i niskoemisyjny Kampus.
  2. Zrównoważony i niskoemisyjny transport.
  3. Badania i prace badawczo – rozwojowe dla klimatu.
  4. Zrównoważone żywienie dla klimatu i zdrowia ludzi.
  5. Działania edukacyjne i informacyjne na rzecz klimatu.
  6. Adaptacja do zmian klimatycznych i przeciwdziałanie katastrofom wynikających z
    tych zmian.
  7. Monitoring realizacji Planu Race To Zero – Monitorowanie śladu węglowego.

W ramach każdego z obszarów tematycznych wskazano do realizacji Cele szczegółowe oraz planowane zadania do realizacji, szacowany termin ich realizacji oraz jednostki zaangażowane w ich realizację. Zakłada się, że w miarę realizacji Planu zarówno Cele szczegółowe jak, Zadania do realizacji oraz terminy realizacji będą modyfikowane adekwatnie do uzyskiwanych wyników redukcji emisji gazów cieplarnianych raportowanych w corocznym Raporcie z realizacji Planu działań.

Pliki do pobrania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg