eu_green_logo_szare.png

Profesorowie honorowi innych uczelni

Tytuły profesora honorowego nadane przez inne uczelnie


profesor Józef Nicpoń

Państwowy Uniwersytet Przyrodniczo-Biotechnologiczny w Kijowie (2016)


Prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń urodził się w 1943 roku w Kuźnicy Kiedrzyńskiej k/Częstochowy. Studia ukończył na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu w 1969 roku. Tam też rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną od asystenta, kolejno uzyskując stopień dr nauk weterynaryjnych, dr habilitowanego, stanowisko profesora nadzwyczajnego, tytuł profesora, a następnie stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1986-2015 był Kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów.

Dorobek naukowy stanowi ponad 630 pozycji, w tym 327 oryginalnych prac twórczych drukowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, 13 podręczników i skryptów. Jest autorem 36 ocen klinicznych leków i premiksów dla zwierząt, ponad 80 ważniejszych ekspertyz dotyczących zdrowia krów, cieląt, owiec i świń w wielkotowarowych gospodarstwach. Kierownik 7 grantów KBN, MN i SzW oraz NCB i R oraz kierownik tematów w 2 unijnych programach, a także kierownik największego w Polsce grantu Demonstrator + dotyczącego wyrobów medycznych z homogenatu porożogennych komórek macierzystych. Jest tłumaczem 3 książek z języka niemieckiego, promotorem 22 pozytywnie zakończonych przewodów doktorskich oraz opiekunem 4 pozytywnie zakończonych przewodów habilitacyjnych.

Główne kierunki zainteresowań naukowych to: gospodarka wodno-elektrolitowa, w tym ocena zaburzeń czynnościowych nerek; choroby przemiany materii u bydła i ich wpływ na zdrowotność oraz produkcyjność; profilaktyka i leczenie biegunek u cieląt; biofizyczne i biochemiczne uwarunkowania determinujące sprawność wysiłkową koni; choroby układu pokarmowego i oddechowego, głównie u psów z uwzględnieniem diagnostyki endoskopowej; badania nad premiksami profilaktyczno-leczniczymi oraz lekami weterynaryjnymi, a także chorobami zwierząt łownych.

Był stypendystą Humboldta w Tierärztliche Hochschule Hannover: w latach 1978-1980, 1985-1986 i 1992 roku. Odbył także staże w wielu ośrodkach weterynaryjnych: Brno, Koszyce, Charków, Belgrad, Nowy Sad, Hannover, Monachium, Lipsk, Berlin, Wiedeń oraz Cornell University, Purdue University, Iowa State University w USA.

Uczestniczył w ponad 80 zjazdach krajowych i kilkudziesięciu zagranicznych, w tym m.in. Brno, Koszyce, Monachium, Nowy Sad, Jerozolima, Hannover, Lipsk, Giessen, Lyon, Birmingham, Budapeszt, Wiedeń, Lwów, Wilno, Chile, Barcelona, Bangkok, bardzo często wygłaszając tam referaty naukowe.

Prof. Józef Nicpoń był współorganizatorem i członkiem Rady Naukowej 10 Międzynarodowych Konferencji PRO-ANIMALI, a także dodatkowo organizatorem 68 kongresów i konferencji o zasięgu krajowym i zagranicznym z udziałem ponad 120 wykładowców zagranicznych (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Holandia, Anglia, Włochy, Węgry, Stany Zjednoczone, Francja i Kanada).

Był wiele lat członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, v-ce przewodniczącym PTNW Oddziału wrocławskiego, przez 4 kadencje przewodniczącym Sekcji Klinicznej PTNW, a następnie przewodniczącym Sekcji fizjologii i patologii konia oraz członkiem Prezydium Zarządu Głównego PTNW, członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa, Societas Humboldtiana Polonorum, International Buiatric Organisation, New York Academy of Science, Polskiego Towarzystwa Bujatrycznego, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, członkiem 9 Naukowych Komitetów Redakcyjnych czasopism naukowych. Jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). W latach 2006-2009 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. W latach 1996-2002 pełnił dwukrotnie funkcję Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Przez wiele lat był członkiem Senatu pełniąc 2-krotnie funkcje przewodniczącego Senackiej Komisji Nauki. Prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń jest członkiem Zespołu Integracyjno-Eksperckiego Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej PAN oraz ekspertem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. programów nauczania.

Prof. Józef Nicpoń jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Rolnictwa, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za zasługi dla PTNW Pro-Scienta Veterinaria Polone, Odznaką Zasłużony dla AR we Wrocławiu, Medalem Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Weterynarii i Farmacji w Brnie”, Medalem im. S. Grzyckiego Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie oraz Złotym Medalem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Państwowego Uniwersytetu Przyrodniczo-Biotechnologicznego w Kijowie, Medalem za zasługi dla Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Hannoverze, brązowym, srebrnym i złotym Medalem oraz najwyższym odznaczeniem jakim jest Złom za Zasługi dla Łowiectwa, a także Medalem św. Huberta, Złotą Odznaką ZNP.

Za działalność naukową i organizacyjną otrzymał 42 nagrody Rektora AR, obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz za działalność naukową nagrodę Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i dwukrotnie nagrodę PTNW za prace naukowe. W 2008 r. uzyskał doktora honoris causa na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii, a w 2016 r. tytuł Honorowego Profesora Państwowego Uniwersytetu Przyrodniczo-Biotechnologicznego w Kijowie.

profesor Alina Wieliczko

Uniwersytet Przyrodniczy w Kijowie (2014)


Prof. dr hab. Alina Wieliczko (z domu Sprężak) urodziła się 17.05.1952 r. w Jaworzniku, woj. śląskie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Żarkach w studiowała na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując w 1977 r. dyplom lekarza weterynarii. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę zawodową w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Drobiarstwa w Poznaniu, następnie od 1979 r. podjęła pracę naukowo-dydaktyczną jako asystent w Instytucie Chorób Zakaźnych i Inwazyjnych Wydziału Weterynaryjnego Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Stopień naukowy doktora nauk weterynaryjnych nadała Jej Rada Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR we Wrocławiu w 1985 r. na podstawie rozprawy doktorskiej „Eksperymentalne uodpornianie kur przeciwko kolibakteriozie” (promotor – prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz), natomiast doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych w zakresie patologii ptaków na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej „Rola drobnoustrojów z rodzaju Campylobacter w patologii ptaków” w 1996 r.Tytuł naukowy profesorauzyskała w 2002 r., a stanowisko profesora zwyczajnego w 2006 r.

Prof. A. Wieliczko jest znanym i cenionym specjalistą z zakresu awiopatologii. Jej główne dziedziny badawcze obejmują patologię ptaków ze szczególnym ukierunkowaniem na diagnostykę i zwalczanie chorób bakteryjnych i wirusowych drobiu w warunkach chowu wielkostadnego. Prace z zakresu epidemiologii salmonelloz i kampylobakterioz, a także badania nad nowymi możliwościami w zakresie skutecznej immunoprofilaktyki znajdują szerokie uznanie i są publikowane w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Profesor Alina Wieliczko należy do pionierów zajmujących się epidemiologią zakażeń i patogennością drobnoustrojów z rodzaju Campylobacter, tak istotnych również dla zdrowia ludzi.Prof. dr hab. Prof. Alina Wieliczko skupia swoje zainteresowania na badaniach oporności drobnoustrojów izolowanych od ptaków gospodarskich i wolno żyjących, mających charakter zoonotyczny (m.in.: Salmonella, Campylobacter, E. coli, Staphylococcus).

Dorobek naukowy prof. dr hab. Aliny Wieliczko obejmuje ponad 260 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, z czego 110 stanowią oryginalne prace twórcze. Ponadto, jest współautorem dwóch wydań (2005 r. i 2011 r.) podręcznika akademickiego „Choroby drobiu oraz redaktorem naukowym polskiego wydania „Poultry Diseases” (2010 r.). Wypromowała 8 doktorów nauk weterynaryjnych. Była kierownikiem wielu projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNISW, NCN, NCBiR oraz fundusze UE.

Prof. dr hab. Alina Wieliczko odbyła liczne staże naukowe w ośrodkach badawczych za granicą m.in. długoterminowe w Niemczech (Hannover, Monachium), staże laboratoryjne w Holandii, USA i Wielkiej Brytanii. Była stypendystką fundacji „Tempus”. Wyniki swoich prac naukowych prezentowała na licznych kongresach, sympozjach i konferencjach krajowych oraz zagranicznych, w tym w ramach programu European Commission – COST Action 839.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne m.in. dla studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Nauk o Żywności. Aktywnie uczestniczy w kształceniu podyplomowym – specjalizacyjnym lekarzy weterynarii, we Wrocławiu pełni funkcję kierownika Specjalizacji nr 5 (Choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych). W Polsce jest znanym propagatorem osiągnięć wiedzy weterynaryjnej, nie tylko wśród lekarzy weterynarii, ale także wśród hodowców i producentów drobiu, wśród których cieszy się dużym autorytetem. Od 1979 r. jako współorganizator, zaś od 2003 r. jako przewodnicząca zespołu naukowego organizuje coroczne konferencje naukowe poświęcone aktualnym problemom w patologii ptaków, wpisane do stałego kalendarza wydarzeń naukowych skupiających specjalistów z kraju i zagranicy.

Prof. Alina Wieliczko aktywnie uczestniczy w życiu naukowym i społecznym Uczelni i Wydziału. W latach 2008-2016 była prorektorem ds. współpracy z zagranicą i regionem UP we Wrocławiu, od 2009 r. (nadal) jest kierownikiem Zakładu Chorób Ptaków, Zwierząt Egzotycznych, Futerkowych i Laboratoryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, członkiem Senatu (od 2004, nadal) i aktywnym członkiem wielu komisji senackich, rektorskich oraz dziekańskich. W latach 1997-2008 była kierownikiem Studiów Doktoranckich z zakresu weterynarii na Wydz. Medycyny Weterynaryjnej.

Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną uzyskiwała nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2), Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (1), komitetu Mikrobiologii PAN (1), Zarządu Głównego PTNW (3) oraz nagrody JM Rektora Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (20). Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1999), Medalem Złotym za Długoletnią Służbę (2010), medalem zasłużony dla Wydziału Nauk o Żywności (2014), wyróżniona odznaką zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (2010). W 2014 r. otrzymała godność Profesora Honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie (Ukraina).

Profesor Alina Wieliczko jest mężatką, ma dwoje dzieci. Mąż Jan absolwent Politechniki Wrocławskiej, córka Anna, dr nauk weterynaryjnych oraz syn Wojciech absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

profesor Zbigniew Dobrzański

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2014)


Prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański urodził się 16 lipca 1946 w Chojnowie (woj. dolnośląskie). Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej (ob. Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu, które ukończył w 1970 r. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1975 r. (promotor: prof. dr hab. Anatol Grzegorzak), stopień doktora habilitowanego w 1983 r., a tytuł profesora nauk rolniczych w 1991 r. W 1997 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

Społeczność akademicka wrocławskiej Uczelni powierzała Mu wiele odpowiedzialnych funkcji, był m.in. prodziekanem (1996-1999) i dziekanem (1999-2005) Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. W latach 1988-2016 pełnił funkcję kierownika Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt.

Zainteresowania naukowe profesora Z. Dobrzańskiego koncentrują się na zagadnieniach zootechniczno-weterynaryjnych i chemicznych, w tym toksykologii środowiska, chemii pasz i żywności oraz szeroko pojętej ekologizacji produkcji zwierzęcej. Jest twórcą (lub współtwórcą) technologii produkcji preparatów paszowych (np. huminowych, fito-mineralnych, profilaktyczno-detoksykacyjnych) i koncentratów rybno-mineralnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje opracowanie metod fortyfikacji surowca jajczarskiego w jod i selen oraz w kwasy polienowe (EPA i DHA), wzbogacania drożdży paszowych i biomasy glonów morskich w biopierwiastki, a także pozyskiwania wapnia ze skorup jaj i odpadów rybnych. Znane są osiągnięcia Profesora z zakresu wykorzystania sorbentów glinokrzemianowych, huminowych i preparatów nanotechnologicznych do poprawy jakości ściółki, mikroklimatu pomieszczeń inwentarskich oraz ograniczania emisji szkodliwych gazów i odorów do środowiska.

Jego osobiste zaangażowanie w nawiązywaniu współpracy z wieloma firmami z sektora rolno-spożywczego, instytutami naukowymi, a także z wydziałami chemii i biotechnologii oraz medycyny i farmacji z wielu ośrodków akademickich w kraju umożliwiło realizację interdyscyplinarnych projektów naukowo-badawczych. Był kierownikiem lub głównym wykonawcą w kilkunastu projektach (w tym zamawianych) finansowanych przez MNiSzW (ob. NCBiR i NCN). W latach 2009-2013 pełnił funkcję dyrektora ds. naukowych w unijnym projekcie POIG pt.: „Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj (OVOCURA)”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego za wdrożenie pt.: „Preparaty organiczno-mineralne dla zwierząt gospodarskich ograniczające kumulację metali ciężkich i poprawiające wartość odżywczą mięsa, mleka i jaj” (2006 r.). Jako współautor wynalazków, otrzymał srebrne medale na: Salonie Innowacji Genewa – 2009i Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie (IWIS-2009) oraz złoty medal na Targach Wynalazków i Innowacji „Brussels Eureka – 98”.

Łączny dorobek naukowy profesora Z. Dobrzańskiego w okresie 45 lat działalności naukowo-badawczej zawiera się liczbą blisko 600 pozycji, w tym: oryginalne prace twórcze (i przeglądowe) – 326, podręczniki, skrypty akademickie, monografie – 37, patenty i zgłoszenia patentowe – 25, artykuły naukowo-popularne, komunikaty naukowe – ok. 200. Jest współautorem (z prof. Romanem Kołaczem) pierwszego w Polsce podręcznika pt.: „Higiena i dobrostan zwierząt gospodarskich”, a także współautorem podręcznika akademickiego pt.: „Hodowla i użytkowanie drobiu” (pod redakcją prof. Jana Jankowskiego). Przy współredakcji prof. Z Dobrzańskiego (i profesorów z PWr.) ukazało się też 7 tomów monografii pt.: „Chemistry for Agriculture”, wydawanej w Republice Czeskiej (Czech-Pol Trade).

Prof. Z. Dobrzański prowadził w macierzystej Uczelni wykłady z przedmiotów: dobrostan i higiena zwierząt, kształtowanie środowiska zwierząt, bezpieczeństwo produkcji surowców pochodzenia zwierzęcego, okresowo z zakresu technologii rolnych (na Wydz. Budownictwa Politechniki Opolskiej). Jest wykładowcą na kilku studiach podyplomowych, np. Zarządzanie BHP, Agro-Unia. Jest promotorem w 17 zakończonych przewodach doktorskich, a pod jego opieką ponad 80 studentów wykonało swoje prace inżynierskie i magisterskie na kierunkach: zootechnika, biologia, budownictwo, inżynieria bezpieczeństwa.

Przez dwie kadencje reprezentował Polskę w zarządzie ISAH (International Society of Animal Hygiene). Nawiązał współpracę z zagranicznymi ośrodkami, m.in. Uniwersytetem w Hohenhaim (Niemcy), Uniwersytetem Weterynaryjnym w Koszycach (Słowacja) czy Iowa State University w Ames (USA).

Profesor Zbigniew Dobrzański był powoływany w skład kilku zespołów interdyscyplinarnych w MNiSzW, był członkiem Rady Naukowej Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, a obecnie jest v-ce przewodniczącym Rady Naukowej IZ – PIB w Krakowie oraz członkiem zarządu Klastra NUTRIBIOMED we Wrocławskim Parku Technologicznym. W 2013 r. został powołany w skład Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN, a także kilku organizacji oraz towarzystw naukowych – zagranicznych (ISAH i WPSA) i krajowych (PTZ, PTNW, PTZiF).

Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne prof. Z. Dobrzański był czterokrotnie wyróżniony nagrodami ministerialnymi oraz odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał także: Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej, Medal 50-lecia Instytutu Zootechniki w Krakowie, Medal 60-lecia Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyznał w 2014 r. profesorowi Z. Dobrzańskiemu status profesora honorowego.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg