eu_green_logo_szare.png

Święto UPWr



upwr-logotyp-pl-poziomy.jpg



Rektor i Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mają zaszczyt zaprosić na Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uroczystość odbędzie się 24 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w Auli w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24A.

W programie uroczystości:

  • Powitanie gości
  • Wystąpienie JM Rektora prof. Jarosława Bosego
  • Wręczenie medali i odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” oraz „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”
  • Wręczenie wyróżnień studenckim kołom naukowym
  • Promocja doktorów i doktorów habilitowanych
  • Wręczenie statuetek profesorom tytularnym
  • Nadanie tytułu doktora honoris causa dr Cécile Neuvéglise z French National Institute for Agriculture, Food, and Environment
  • Wykład dr Cécile Neuvéglise
  • Zakończenie uroczystości

DOKTOR HONORIS CAUSA
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU

honoris_causa.png

Dr Cécile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE), zdobyła uznanie w środowisku naukowym dzięki badaniom w dziedzinie genomiki porównawczej drożdży.

W ciągu ponad dwudziestoletniej kariery, dr Neuvéglise skupiła się na badaniu ewolucji genomów drożdży i ich funkcji biologicznych, takich jak m.in. metabolizm lipidów i RNA. Jej staż w Institut Pasteur, a następnie dalsza kariera w INRAE, zaowocowały znaczącymi postępami w rozumieniu genetyki i biologii drożdży. Była współzałożycielką i współliderką zespołu BIMLip w Instytucie Micalis, który później przekształcił się w zespół B2L, w którym Dr Neuvéglise kierowała podgrupą DivY, skoncentrowaną na różnorodności genomowej drożdży. Prace badawcze dr Neuvéglise przyczyniły się do lepszego zrozumienia mechanizmów stabilności genomu i funkcji genów. Naukowczyni prowadziła również pionierskie badania nad olejogenną naturą drożdży, a jej badania nad metabolizmem lipidów w drożdżach, w tym nad gatunkiem Yarrowia lipolytica, znacznie przyczyniły się do zrozumienia ewolucyjnych mechanizmów adaptacji drożdży do różnorodnych środowisk.

Jej dorobek naukowy obejmuje 95 prac opublikowanych w prestiżowych czasopismach, 7 rozdziałów w książkach, współautorstwo dwóch patentów oraz wysoki indeks Hirscha wynoszący 38. Współpraca dr Neuvéglise z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, która rozpoczęła się w 2013 roku, przyniosła szereg interesujących publikacji w renomowanych czasopismach. Projekty badawcze realizowane we współpracy z UPWr dotyczą m.in. analizy genomu drożdży z gatunku Y. lipolytica, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad metabolizmem lipidów, cukrów i alkoholi wielowodorotlenowych. Ponadto, w ramach tej współpracy, dr Neuvéglise wspierała prace doktorskie i staże naukowe polskich doktorantów i naukowców, oferując im możliwość uczestniczenia w zaawansowanych projektach badawczych w swoim zespole.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg