eu_green_logo_szare.png

Kuba Sienkiewicz

Jakub Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie. Jego matka pracowała jako psychiatra, dlatego po maturze rozpoczął naukę na Warszawskiej Akademii Medycznej. W 1995 roku uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii za pracę „Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona”.

Jednak, zanim jeszcze rozpoczął studia i wybrał zawód lekarza, odkrył w sobie talent muzyczny. Już w 1977 roku, wraz z kolegą z liceum Piotrem Łojkiem, założyli zespół Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych. W latach 80. zespół zmienił nazwę na Zuch Kozioł. W tym samym czasie Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Następnym przystankiem w muzycznej karierze był zespół Miasto.

elektryczne_gitary_-_kuba.jpg
fot. Rafał Nowakowski

W 1990 roku Sienkiewicz związał się z zespołem Elektryczne Gitary, z którym nagrywa i koncertuje do dzisiaj. Już pierwsza płyta zespołu, „Wielka radość”, przyniosła grupie dużą popularność oraz miliony wiernych fanów. W 1994 roku ukazała się książka autorstwa Sienkiewicza „Jestem z drowy”, w której znalazły się teksty piosenek Elektrycznych Gitar, komentarze oraz wywiady z autorem na temat muzyki.

W 1997 roku Sienkiewicz odszedł z kliniki Akademii Medycznej szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. Przyjmował w gabinecie szkolnym oraz jeździł z wizytami domowymi do pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona. Napisał także książkę „Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona”.

Pod koniec lat 90. Sienkiewicz zaczął układać muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych. Jego muzykę można usłyszeć w serialu „Pokój 107" oraz w filmach „Kiler”, „A ty co?", „Spona”, „Kiler-ów 2-óch”, „Kariera Nikosia Dyzmy”. Zagrał także epizodyczne role (wcielając się w postać lekarza) w filmach „Chłopaki nie płaczą” i „Poranek kojota”.

W 2004 roku ukazała się jego druga książka „Jakub Sienkiewicz – piosenki”. Jest związany z polską sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowiecką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. W latach 2002-2006 był wiceprezesem rady programowej rozgłośni Radio dla Ciebie. Pisuje felietony dla miesięczników takich jak „Charaktery”, „Sukces”, „Muza” oraz dla kwartalnika „Primum homo”. W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też członkiem Movement Disorder Society i przewodniczącym Rady Polskiej Fundacji Muzycznej.

Zespół Elektryczne Gitary sprzedał ponad 1,5 mln płyt, cztery płyty zyskały status platynowych.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png