eu_green_logo_szare.png

Święto UPWr

upwr-logotyp-pl-pionowy.png

 

Rektor i Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mają zaszczyt zaprosić na Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uroczystość odbędzie się 19 maja 2023 roku o godzinie 10.00 w Auli w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24A.


Program uroczystości

  • Powitanie gości
  • Wystąpienie rektora prof. Jarosława Bosego
  • Wręczenie medali „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” i odznak „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”
  • Wręczenie wyróżnień studenckim kołom naukowym
  • Promocja doktorów i doktorów habilitowanych
  • Wręczenie statuetek profesorom tytularnym
  • Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Ann Van Soom z Uniwersytetu w Gandawie
  • Wykład prof. Ann Van Soom pt. „Brave New World: how to grow embryos in a Petri dish”
  • Zakończenie uroczystości


 

DOKTOR HONORIS CAUSA
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU

ann_van_soom.jpg 

Prof. Ann Van Soom jest naukowczynią Uniwersytetu w Gandawie, światowej sławy autorytetem w dziedzinie nauk weterynaryjnych i specjalistką w obszarze rozrodu zwierząt.

Od początku związana z uczelnią w Gandawie (skończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, w 1996 r. uzyskała stopień doktora, trzy lata później specjalizację z zakresu rozrodu zwierząt, a w 2008 r. tytułu profesora). Od 2011 r. kieruje Katedrą Rozrodu, Położnictwa i Zdrowia Stada.

Zainteresowania badawcze prof. Ann Van Soom koncentrują się wokół zapłodnienia in vitro, właściwości plemników, interakcji zarodek – patogen, nowych technologii w inseminacji i rozrzedzalnikach nasienia, badań nad komórkami macierzystymi, różnicowania zarodków oraz badań modelowych na zwierzętach w odniesieniu do rozrodu człowieka. Badaczka poszukuje odpowiedzi na dwa pytania: jak zarodki różnicują się od jednokomórkowej zygoty do wielokomórkowej blastocysty oraz w jaki sposób plemnik dostaje się do komórki jajowej. Zajmuje się głównie badaniem in vitro różnicowania zarodków w odniesieniu do zarodków in vivo, jako złotego standardu, uwzględniającego interakcję matczyną.

Na podkreślenie zasługuje jej naukowe zaangażowanie w poszukiwanie kryteriów jakości zarodków i opracowanie kryteriów jakości embrionów, wykorzystujące ich morfologię i sekwencje etapów rozwoju zarodkowego wraz z techniką immunofluorescencji.

Profesor Ann Van Soom jest światową liderką w obszarze rozrodu zwierząt, osobowością i autorytetem zaangażowanym w wiele przyszłościowych i nowatorskich projektów, a jej osiągnięcia nie ograniczają się tylko do pola medycyny weterynaryjnej, ale przyczyniają również do rozszerzenia wiedzy oraz postępu nauk medycznych i biologicznych. W dorobku belgijskiej profesorki znajduje się ponad 400 publikacji na liście WoS, ogłoszonych w renomowanych czasopismach o światowym zasięgu z listy Journal Citation Report, a o jej wysokiej renomie naukowej świadczy także fakt, że liczne prace są od wielu lat w obiegu naukowym z liczbą cytowań niemalże 10 000 i indeksem Hirscha wynoszącym 51. Dodatkowo naukowczyni jest autorką czterech rozdziałów w książkach naukowych oraz redaktorką trzech kolejnych. Pełniła i pełni ważne funkcje akademickie i zawodowe oraz jest członkinią wielu towarzystw naukowych.

Początki współpracy wrocławskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej z prof. Van Soom sięgają 2007 r. i wspólnej z prof. Wojciechem Niżańskim działalności w organizacji EVSSAR (The European Veterinary Society for Small Animal Reproduction). Ostatnie lata współpracy skupiają się m.in. na wspólnej realizacji projektu ScienceNet, koordynowanego przez UPWr i kierowanego przez profesora Niżańskiego. Jest to międzynarodowa, multicentryczna platforma partnerów aktywnych w jednej dziedzinie badań, mająca fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia dynamicznego postępu naukowego.

Filarami współpracy UPWr z profesor Ann Van Soom jest nie tylko wymiana naukowa doktorantów i pracowników naukowych oraz wspólne badania, które realizujemy, ale także organizacja warsztatów naukowych. Belgijska naukowczyni była również zaangażowana w nawiązanie i podtrzymanie współpracy pomiędzy UPWr a Uniwersytetem w Ghent w zakresie projektu Erasmus+. To z jej inspiracji i dzięki jej staraniom wprowadzona została wymiana studencka pomiędzy uczelniami.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png