eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Tłumy wrocławian na Święcie sera i wina

Za nami pierwsza dwudniowa edycja Święta sera i wina. Były tłumy przy stoiskach wystawców, warsztaty serowarskie, winiarskie, zwiedzanie nowo otwartej serowarni i warsztaty dla dzieci. Na Pawłowicach gościł też finalista MasterChef, Mateusz Krojenka.

Święto sera i wina, będące połączeniem promocji lokalnych producentów, dobrych praktyk, a przede wszystkim wsparcia merytorycznego ze strony naukowców UPWr dla serowarów i winiarzy, wrosło już na stałe w pejzaż wydarzeń Wrocławia. Przyciąga mieszkańców zarówno tematem, jak i pięknem pawłowickiego pałacu i parku.

Mateusz Krojenka
Finalista MasterChef Mateusz Krojenka
fot. Tomasz Lewandowski

Nie inaczej było w tym roku, podczas pierwszej dwudniowej edycji święta. Sobota poświęcona była serom, a niedziela winom. Smacznie zjeść można było nie tylko w strefie food trucków. Finalista programu MasterChef Mateusz Krojenka ugotował dla wszystkich zupę cebulową pierwszego dnia, drugiego zaś gulasz.

food trucki
Strefa food trucków
fot. Tomasz Lewandowski

Impreza była też okazją do kupienia regionalnych produktów na kiermaszu i wspólnego spędzenia czasu przy dobrym serze i winie dla tłumów wrocławian, którzy licznie przybyli do Pawłowic. Rozglądając się w miniony weekend po parku, można by przyznać tegorocznej edycji nieoficjalny rekord odwiedzin. 

2023_ssiw-3.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Na Pawłowicach powstało niedawno Centrum Produktu Regionalnego, a w nim serowarnia, będąca częścią Laboratorium procesowego produktów zwierzęcych i roślinnych. W sobotę można było ją zwiedzić.  

serowarnia
Dr Marek Szołtysik oprowadzał po serowarni
fot. Tomasz Lewandowski

I nie tylko zobaczyć wszystkie urządzenia wykorzystywane w serowarstwie rzemieślniczym, ale też obróbkę gęstwy serowej, a więc poznać tajniki robienia sera – od procesu koagulacji, przez krojenie skrzepu, osuszanie, dogrzewanie i dosuszanie, a następnie oddzielenie serwatki i prasowanie. O wszystkim opowiadał dr Marek Szołtysik, który przeprowadził również warsztaty serowarskie.

img_1543.jpgr
fot. Martyna Kostrzycka

Rozstrzygnięto również konkurs na najlepsze sery, a oceny podjęło się jury pod przewodnictwem prof. Anny Dąbrowskiej. Sery na konkurs można było zgłaszać w kategoriach: sery dojrzewające twarde, sery świeże i krótko dojrzewające w tym twarogi oraz inne wyroby z mleka. W kategorii smak roku – pierwsze miejsce zajął ser Owca Caciotta z Serowarni Strużańskiej. W kategorii  – sery dojrzewające twarde – pierwsze miejsce zajął ser Old Wańczyk z Wańczykówki, zaś w kategorii sery dojrzewające miękkie – Ordobluf z serowarni Alfa Alicji Ordon. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska zdobyła aż dwa pierwsze miejsca, za Kefir Międzyborski oraz Twaróg Klinek Międzyborski – w kategoriach inne wyroby z mleka oraz serów świeżych i krótko dojrzewających, w tym twarogów. 

serowarzy
Zwycięzcy konkursu serowarskiego
fot. Martyna Kostrzycka

W sobotę, odbyło się też spotkanie władz uczelni i naukowców z udziałem korpusu konsularnego z Wrocławia.  

wino
fot. Martyna Kostrzycka

Niedziela była poświęcona winom. Na warsztatach z białego i czerwonego wina, uczestnicy poznali smaki regionalnych win, a prowadząca, dr Joanna Chmielewska, przybliżyła obecnym m.in. proces degustacji i rozpoznawania aromatów. 

warsztaty wino
Warsztaty winiarskie
fot. Tomasz Lewandowski

Rozstrzygnięto też konkurs winiarski. Jury pod przewodnictwem prof. Anety Wojdyło wybrało najlepsze wina w kategoriach: wina białe, wina różowe, wina pomarańczowe, wina czerwone, wina musujące oraz wina słodkie. Zwyciężyli odpowiednio: – Winnice Wzgórz Trzebnickich za Gewürztraminer 2021, Winnica Bielawska za Rotling 2022, Winnica L’Opera za Ancymon 2022, Winnice Wzgórz Trzebnickich za Symbioza barique 2018 oraz Winnica Anna za Johanniter frizzante 2022.

konkurs winiarski
Zwycięzcy konkursu winiarskiego
fot. Martyna Kostrzycka

W międzyczasie odbył się pojedynek mistrzów kuchni zorganizowany przez prof. Danutę Figurską-Ciurę, w którym wzięli udział studenci kierunku Technologia i Organizacja Gastronomii na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Na podium znaleźli się: Justyna Owsianka, która zdobyła I miejsce, Dzmitry Dabryneuski na II miejscu i Julia Morgała na III miejscu. Zwycięzcy dostali nagrody rektora w wysokości 3000, 2000 i 1000 złotych.  

konkurs kulinarny
Konkurs kulinarny
fot. Tomasz Lewandowski

Święto sera i wina to także impreza rodzinna. Dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty ze zdrowych śniadaniówek, które poprowadziły dr Karolina Rak, Michaela Godyla-Jabłońska i Monika Maćków, warsztaty sensoryczne dr Marty Czaplickiej, warsztaty zero waste prowadzone przez Slow Food oraz warsztaty kiszonkowe prowadzone przez firmę rodzinną Sznajder, a dla całej rodziny odbyły się warsztaty kosmetyczne, przygotowane przez prof. Katarzynę Wińska i prof. Wandę Mączkę, na których uczestnicy robili peeling cukrowy do ciała z pestkami winogron, maseczkę ujędrniającą na bazie miodu i skrobi, peeling do twarzy z płatkami owsianymi i maseczkę do cery trądzikowej. 

warsztaty dla dzieci
Warsztaty dla dzieci
fot. Martyna Kostrzycka

Na warsztatach kulinarnych dzieci komponowały własne lunch boxy zawierające smaczne i zdrowe posiłki – w sam raz do szkoły na drugie śniadanie lub na wycieczkę. Poznały też m.in. zasady zdrowego odżywiania się i dowiedziały się dlaczego w codziennej diecie ważne są warzywa, owoce i produkty mleczne. Nauczyły się również, jak racjonalnie wykorzystać żywność, tak by jej nie marnować, tworząc urozmaicone posiłki w duchu zero waste.

Powrót
25.09.2023
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg