eu_green_logo_szare.png

Raporty

Raport – stan wyjściowy na rok 2022 (Identyfikacja i inwentaryzacja wybranych elementów funkcjonowania uczelni pod kątem ich wpływu na emisje gazów cieplarnianych)

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystąpił do kampanii Race to Zero w dniu 22 listopada 2022 roku. W ramach uczestnictwa w Kampanii, nasza uczelnia zobowiązała się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku i do uzyskania neutralności klimatycznej do roku 2050.

Kampania „Race to Zero for Universities and Colleges” realizuje założenia porozumienia paryskiego (Paris Agreement) i jest realizowana we współpracy z EAUC (the Alliance for Sustainability Leadership in Education), Second Nature i Programem Środowiskowym ONZ (UN Environment).

Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa uczelni w kampanii jest diagnoza sytuacji w angażujących się w nią podmiotach oraz opracowanie na tej podstawie planu podejmowanych działań. W styczniu 2023 roku rozpoczęliśmy identyfikację i inwentaryzację elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu). Uzyskane wyniki były podstawą do przygotowania Raportu – stan wyjściowy na rok 2022 (Identyfikacja i inwentaryzacja wybranych elementów funkcjonowania Uczelni pod kątem ich wpływu na emisje gazów cieplarnianych) i opracowania na tej podstawie Planu działań do 2050 r., mającego doprowadzić do stopniowego ograniczania emisyjności uczelni.

Przystępując do kampanii Race To Zero, uczelnia zobowiązała się do corocznego raportowania uzyskiwanych efektów ograniczania emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Pierwszy taki raport obejmie realizację planu działań w roku 2024 (od listopada 2023 r. do grudnia 2024 r.) i opublikowany zostanie w pierwszym kwartale 2025 roku. Raport będzie służył m.in. do oceny podjętych działań oraz weryfikacji realizowanego planu działań.

Zrównoważony transport na uczelni

W ramach kampanii, w kwietniu 2023 r. została przeprowadzona ankietyzacja dotycząca sposobów dotarcia na uczelnię naszych pracowników, doktorantów oraz studentów. W ankiecie zawarto między innymi pytania o:

  • rodzaj środka transportu (pieszo, rower, hulajnoga, skuter, motocykl, samochód, transport publiczny),
  • sposób napędu pojazdu (klasyczny - siłą mięśni, benzyn olej napędowy, LPG, elektryczny,
    hybrydowy, wodorowy); w przypadku napędu elektrycznego spytaliśmy czy energia pochodzi z własnej instalacji fotowoltaicznej, czy z sieci miejskiej,
  • odległość dojazdu,
  • czas dojazdu.

W ankiecie pytano także o przyczynę wyboru sposobu dotarcia na uczelnię, problemy z dojazdami oraz sugestie poprawy np. infrastruktury na kampusach uczelnianych. Na podstawie uzyskanej wiedzy będziemy starali się jako uczelnia pomóc studentom i pracownikom w podjęciu decyzji o wyborze bardziej przyjaznych dla środowiska form transportu.

Wyniki ankietyzacji zawarte są w opracowanym „Raporcie – stan wyjściowy na rok 2022”.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg