eu_green_logo_szare.png

Żywność na kampusie

Na UPWr produkcja żywności odbywa się w Stacjach Badawczo-Dydaktycznych w Samotworze i w Psarach, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej produkcji. Korzystamy przede wszystkim z odnawialnych źródeł materiałów do uprawy, wybieramy odmiany o większej odporności na choroby, posiadamy też kolekcje z odmianami tradycyjnymi (starymi, rezerwuar genów na przyszłość).

Badania w obu stacjach dotyczą upraw proekologicznych, ekologicznej ochrony roślin, stosowania innowacyjnych form nawozów, stosowania ochrony opartej na metodach niechemicznych, poszukiwania alternatywy dla torfu w zastosowaniach ogrodniczych, poszukiwania sposobów wykorzystania różnych odpadów (np. wytłoki winogronowe, odpady z produkcji wina, warzyw czy owoców) do upraw rolniczych. 

W stacjach wykorzystujemy metody kompostowania, wdrażamy zbieranie deszczówki. W Centrum Innowacyjnych Technologii w Psarach działa system odzysku wody i pożywki, polegający na jej ponownym użyciu. Woda ze szklarni jest wykorzystywana w uprawach polowych lub w kolekcji kwiatów.

Rolnictwo Wspierane Społecznie

Zaopatrujemy się u lokalnych dostawców, np. w drzewka owocowe, których nie możemy produkować sami. Działania te wdrażamy w części produkcyjnej i tej związanej z Rolnictwem Wspieranym Społecznie na uczelni – inicjatywie wspólnego, odpowiedzialnego, zrównoważonego sposobu produkowania żywności na terenach podmiejskich. Produkty dostarczamy także do lokalnych odbiorców. Sezonowo dostarczamy żywność do pracowników i, w przyszłości, do studentów UPWr w ramach RWS oraz sezonowej sprzedaży owoców i kiszonek.

Współpracujemy z lokalnymi producentami żywności w ramach umów komercyjnych oraz z absolwentami UPWr, np. odbiór jabłek (spadów) do produkcji soków.

ilustracja: Martyna Kostrzycka

Stołówki

Na naszej uczelni mamy dwie stołówki:

  • Vanilla w gmachu głównym (ul. Norwida 25), czynna w godzinach 8:00-15:00 (oferta śniadaniowa w godzinach 8:00-11:00)
  • Stołówka w Centrum Dydaktyczno-Naukowym (pl. Grunwaldzki 24a), czynna w godz. 9:00-16:00 (od poniedziałku do soboty) i 9:00-14:00 (w niedziele)

Stołówki działają w formie bufetu z jedzeniem na wagę, dzięki czemu każdy może samodzielnie skomponować swój posiłek. Dania są opisane, pogrupowane wg dodatków skrobiowych, dań mięsnych, ryb, dań wegetariańskich oraz surówek, dzięki czemu łatwiej o kompozycję dostosowaną do własnych preferencji żywieniowych. Posiłki przygotowywane są głównie na bazie produktów polskich marek. Stołówki zapewniają zrównoważony wybór niedrogiej, zdrowej i bogatej w mikro- i makroelementy żywności dla wszystkich na terenie kampusu.

Menu nie jest stałe, natomiast codziennie dostępne są:

  • jeden rodzaj zupy
  • dodatki skrobiowe do wyboru: ziemniaki, kasze, ryż
  • wyroby mączne własnej roboty: kopytka, kluski śląskie, pierogi, naleśniki na słodko i słono
  • dania mięsne: mięso w panierce i w sosie
  • ryba smażona
  • dania wege: lasagne ze szpinakiem, kotlety warzywne, ciecierzyca z warzywami, gołąbki, frittata warzywna, surówki
  • kompot domowy

Za 100 g jedzenia płaci się 5,79 zł, zaś studenci i pracownicy mogą skorzystać z 10% zniżki.          

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg