70-lecie uczelni

grafika dekoracyjna

rektor_bosy.jpgBądźmy razem!

Jubileusze są zawsze powodem do dumy, czasem podsumowań i snuciem planów na przyszłość. Nam 70-lecie istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przyszło jednak świętować w czasie szczególnym. Ograniczenia związane z pandemią, zajęcia on-line, puste, choć przecież zwykle tętniące życiem i młodością, budynki kampusu, lęk o bliskich i ich zdrowie – taka rzeczywistość towarzyszy nam od wielu miesięcy, zmieniając naszą codzienność w wielu aspektach nieodwracalnie.

Czy to jest dobry czas na świętowanie? Takie pytanie zapewne zadaje sobie wielu z nas. Odpowiem: to jest dobry czas na refleksję. Nad tym, jak wyglądały nasze początki, jakie dziedzictwo zostawili nam ojcowie założyciele Uniwersytetu Przyrodniczego, który najpierw był częścią Uniwersytetu Wrocławskiego, potem Wyższą Szkołą Rolniczą i Akademią Rolniczą. Ale też nad tym, co dzisiaj stanowi naszą siłę, wyróżnia nas spośród innych, wreszcie i nad tym, co jest naszą przyszłością.

W tym roku 70-lecia jesteśmy „pomiędzy dawnymi a nowymi czasy”, ale w nowej rzeczywistości, jeszcze nie do końca oswojonej i w pełni zrozumiałej. A jednak czerpiąc z przeszłości, wiemy, jaką chcemy tworzyć przyszłość. I z kim, bo przecież niczego nie zbuduje się w pojedynkę, a o naszej sile i sukcesie decydują zaangażowanie, ciężka praca i odwaga jednostek, budujących wspólnotę, którą tak często, nie tylko przy okazji jubileuszu, nazywamy „wspólnotą akademicką”.

Świętujmy więc razem nasz jubileusz. Wyjątkowy nie tylko datą, ale przede wszystkim czasem, na jaki przypadł.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Prof. Jarosław Bosy