eu_green_logo_szare.png

Szczegółowe obszary działania

Aby zrealizować założone w misji cele, wyznaczono dziewięć obszarów działania w formie pakietów roboczych – z podziałem na zadania do zrealizowania i kamienie milowe do osiągnięcia. Każdy z partnerów sojuszu odpowiada za realizację jednego z obszarów, przy czym w pracach nad każdym z nich uczestniczą przedstawiciele każdej z uczelni oraz zewnętrzni interesariusze (władze lokalne, fundacje, stowarzyszenia).

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Estremadurze (Hiszpania) we współpracy z Uniwersytetem w Magdeburgu.

Koordynatorzy na UPWr:
Paulina Zaweracz – kierownik projektu na UPWr
Krzysztof Kafarski

Pakiet roboczy ma zapewnić skuteczne i efektywne zarządzanie oraz koordynację projektu. W tym celu zostanie zastosowana metodologia zarządzania oparta na PM2 Agile.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Polska) we współpracy z Uniwersytetem w Evorze.

Koordynatorzy na UPWr:
dr Katarzyna Lech-Książkiewicz
dr inż. Wojciech Kilian

Poprzez ten pakiet roboczy, EU GREEN zaprojektuje i wdroży programy nauczania, które tworzą podstawy edukacji opartej na wyzwaniach, skoncentrowanej na przekazywaniu kompetencji związanych z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Uczniowie będą aktywnie zaangażowani we współtworzenie tych programów nauczania, a nauczyciele będą odpowiednio wspierani i szkoleni, aby sprostać wymaganiom i ambicjom takiego transformacyjnego procesu.

Pierwszym etapem będzie diagnoza potencjału edukacyjnego konsorcjum, opracowanie Strategii Edukacyjnej z wytycznymi do wprowadzenia systemowych zmian w dydaktyce oraz ram programowych z efektami uczenia się w zakresie zrównoważonego rozwoju i globalnego obywatelstwa. Kolejne etapy to projektowanie programów kształcenia:

  • wspólnie realizowanych przedmiotów,
  • krótkich programów kształcenia realizowanych wspólnie (m.in. szkół letnich, kursów specjalistycznych, także językowych),
  • wspólnych modułów zajęć (oferowanych jako microcredentials),
  • wspólnych programów studiów (realizowanych na wszystkich poziomach, w formule multiple degree programmes).

Wszystkie programy kształcenia będą prowadzone w języku angielskim, będą opisane zestawem efektów uczenia się, z przypisanymi godzinami oraz punktami ECTS.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Angers (Francja) we współpracy z Uniwersytetem w Parmie.

Koordynatorzy na UPWr:
dr hab inż. Ewa Burszta-Adamiak, prof. UPWr
dr inż. Katarzyna Kopańczyk

Stworzenie wspólnej strategii badań nad zrównoważonym rozwojem, wsparcie dla badań interdyscyplinarnych oraz międzynarodowych projektów badawczych. Trzonem pakietu będzie utworzenie wspólnej Komisji Badawczej – struktury, która będzie nadzorować sieć multidyscyplinarnych wspólnych sześciu klastrów badawczych:

  1. Nowe paradygmaty w zakresie zdrowia i jakości życia.
  2. Rolnictwo, żywność i zrównoważony rozwój środowiska.
  3. Inżynieria i technologia na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  4. Zrównoważona turystyka dla dziedzictwa kulturowego i narodowego.
  5. Nauki o edukacji dla zrównoważonego rozwoju.
  6. Wyzwania w zakresie różnorodności i funkcji ekosystemów.

Informacje dla pracowników i naukowców UPWr o programach i naborach realizowanych w ramach WP3 można znaleźć w intranecie.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Evorze (Portugalia) we współpracy z Atlantyckim Uniwersytetem Technicznym.

Koordynatorzy na UPWr:
dr Anna Laskowska
dr inż. Katarzyna Kosiorowska

Promocja przedsiębiorczości, wsparcie dla spin offów oraz współpracy z biznesem w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Celem pakietu jest wzmacnianie pozycji i wpływu uniwersytetów sojuszu EU GREEN w regionie, z uwzględnieniem promowania innowacyjności i przedsiębiorczości w kontekście zrównoważonego rozwoju. Silne zakorzenienie w swoich regionach ma być podstawą do stworzenia i umacniania sieci współpracy z partnerami przemysłowymi. Stworzenie planu działania opiera się na dwóch głównych punktach: nowych firmach typu start-up i akademickich firmach typu spin-off, które wytwarzają produkty/usługi związane ze zrównoważonym rozwojem. Uwzględnia także przekazywanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju do istniejących w regionie firm.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Atlantycki Uniwersytet Techniczny we współpracy z Uniwersytetem w Oradei.

Koordynatorzy na UPWr:
dr hab. inż. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak
Anna Borkowska-Szwarc

Celem pakietu jest stworzenie wspólnej strategii w zakresie zaangażowania społecznego zgodnego z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Budowanie zrównoważonych gospodarek ma wspierać rozwój zrównoważonych społeczności i vice versa. Niezbędne będzie zidentyfikowanie na uniwersytetach praktyk wspierających te idee, nawiązanie współpracy z partnerami zewnętrznymi (władzami lokalnymi, NGOsami) i stworzenie platformy do budowania zaangażowania społecznego opartego m.in. na koncepcji "citizen science".

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Parmie (Włochy) we współpracy z UPWr.

Koordynatorzy na UPWr:
Anna Posadowska-Malarz
dr hab inż. Katarzyna Szopka, prof. UPWr

W ramach pakietu skupiamy się na zwiększeniu mobilności studentów i pracowników, zarówno w Europie jak i na całym świecie (Afryka, Azja i Ameryka Łacińska są kluczowymi obszarami strategicznymi dla współpracy międzynarodowej). Pakiet będzie wspierał naukowców w zakresie wspólnych międzynarodowych badań i studentów w realizacji wspólnych kierunków studiów. Zakładane jest zwiększenie mobilności ze średnich dla konsorcjum 3% do 30%.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Oradei (Rumunia) we współpracy z Uniwersytetem w Gävle.

Koordynatorzy na UPWr:
Patrycja Krzemieniec
dr Katarzyna Kosek-Paszkowska, prof. UPWr

Sojusz EU GREEN ma na celu uczynienie dostępu, różnorodności i włączenia kluczowym filarem projektu. Pakiet roboczy ma na celu sformalizowanie działań na rzecz niedostatecznie reprezentowanych grup, które spotykają się z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne, przekonania, orientację seksualną, niepełnosprawność lub kombinację tych czynników. Naszym celem jest stworzenie wspólnej polityki różnorodności i inkluzywności, wdrożenie programów edukacyjnych 'lifelong learning', zapewnienie dostępu do edukacji grupom wykluczonym.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet w Gavle (Szwecja) we współpracy z Uniwersytetem w Angers.

Koordynatorzy na UPWr:
dr hab. Beata Malczewska
dr inż. Jowita Pyszczek

Celem pakietu jest opracowanie strategii wdrażania zrównoważonych rozwiązań na kampusach, m.in. w kwestii zapewnienia godnych warunków pracy, zmniejszenia śladu węglowego oraz wodnego (zrównoważony transport oraz odżywianie). Działania w obrębie pakietu są skierowane do studentów, naukowców i pracowników administracji. Wypracowane i wdrożone rozwiązania mają stanowić podstawę do rozszerzenia zakresu praktyk na rzecz zrównoważonego rozwoju poza ramy kampusu, na otaczającą go społeczność, a ostatecznie nadając im wymiar globalny.

W tym zakresie cele sojuszu EU GREEN są zbieżne z celami kampanii Race to Zero for Universities and Colleges, do której nasza uczelnia dołączyła w 2022 roku.

Koordynatorzy na poziomie konsorcjum: Uniwersytet Otto von Guericke w Magdeburgu (Niemcy) we Współpracy z Uniwersytetem w Estremadurze.

Koordynatorzy na UPWr:
dr inż. Przemysław Tymków
dr hab. inż. Piotr Gołuch, prof. UPWr

W ramach pakietu na poziomie konsorcjum zostaną opracowane standardy komunikacji między partnerami oraz e-infrastruktury, pozwalającej promować dobre praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju, także wśród partnerów zewnętrznych i lokalnych społeczności. Działania obejmą także rozpowszechnianie wyników projektu oraz mierzenie wpływu społecznego za pomocą wcześniej wyznaczonych celów.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png