wybierz kategorie wiadomości

BECoop – bioenergia lokalnie

22.12.2020

UPWr partnerem międzynarodowego projektu BECoop, realizowanego w ramach Horyzontu 2020. Projekt ma na celu powierzenie społecznościom odpowiedzialności za lokalne wytwarzanie bioenergii.

Pomagamy Kasi – to nam pasi

21.12.2020

Katarzyna Wojtysiak. Pełna pomysłów i pasji, kochająca konie i uwielbiana przez studentów – po ciężkim wypadku samochodowym wymaga wsparcia. Przyjaciele organizują zbiórkę na jej rehabilitację.

Porady przyrodników na święta

21.12.2020

Kilka porad od ekspertów UPWr na czas przedświątecznych przygotowań – o niezdrowym smażeniu i zdrowych rybach, o kupowaniu karpi i choinek oraz świątecznych spacerach.

Grudniowe posiedzenie senatu

21.12.2020

Senatorowie uchwalili tryb i kryteria oceny nauczycieli, która zostanie przeprowadzona w 2025 r. oraz warunki rekrutacji i program kształcenia w Szkole Doktorskiej UPWr. Zatwierdzili także zmiany w statucie uczelni.

UPWr charytatywnie

18.12.2020

Studenci i pracownicy UPWr pomagają cały rok, nie tylko na święta. Jednak to w grudniu i styczniu ta pomoc jest szczególnie potrzebna i widoczna.

Powołano Radę Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego

17.12.2020

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na wniosek rektora prof. Jarosława Bosego powołał nową Radę Uczelni. Rada w obecnym składzie będzie działać do końca kadencji w 2023 roku.

Prof. Tadeusz Trziszka z Dolnośląskim Kluczem Sukcesu

17.12.2020

Profesor Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w latach 2016-2020, został wyróżniony Dolnośląskim Kluczem Sukcesu – za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Prawie 800 tys. zł z NCBiR na badania nad chłoniakami

15.12.2020

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wspólnie z badaczami z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdobyli najwyższą punktację. I dofinansowanie w kwocie blisko 2,5 miliona, z czego 800 tys. trafi na UPWr.

Moja Turcja – wyjazd z ramach programu Erasmus+

14.12.2020

Norbert Saleta – student inżynierii środowiska UPWr – spędził rok w Stambule studiując na Yildiz Technical University. O swoich wrażeniach z wyjazdu w ramach programu Erasmus+ pisze krótko: – To zmieniło moje życie.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 dla UPWr

14.12.2020

Prof. Anna Michalska-Ciechanowska i prof. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego zostali wyróżnieni Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

Studenci UPWr nagrodzeni za najlepsze prace dyplomowe

11.12.2020

Wśród laureatów konkursu na najlepszą pracę naukową organizowanego przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej znalazło się aż czterech studentów i doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

100 dni przyspieszania

08.12.2020

Intensywnie. Konkretnie. Wszystko równocześnie. Takie określenia padają najczęściej, jeśli w otoczeniu prof. Jarosława Bosego zapytać, jak się pracuje z nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Mija właśnie 100 dni odkąd prof. Bosy objął funkcję rektora.

Prof. Białowiec: – Projekty. To one napędzają naukę

08.12.2020

Nowo mianowany profesor Andrzej Białowiec o tym, że na odpady można patrzeć w perspektywie zysku, o biogospodarce, współpracy z przemysłem i o tym, jakie znaczenie ma we współczesnej nauce praca zespołowa.

Granty z NCN na badania wstępne

07.12.2020

Kolejne granty z programu Miniatura 4 zdobyły dr Joanna Bajzert i dr Agnieszka Żak z Katedry Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej oraz dr Dominika Kulig i dr Żaneta Król-Kilińska z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych.

Mikroplastik i jego wpływ na glebę

04.12.2020

Praktycznie niewidoczny, ale obecny niemal wszędzie, nawet w powietrzu. Z okazji Światowego Dnia Gleby o zanieczyszczeniu środowiska mikroplastikiem opowiada prof. Matthias Rillig z Freie Universität w Berlinie.

Specjaliści z UPWr w Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii

03.12.2020

Czterech specjalistów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało powołanych do Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii. Profesorowie Paweł Chorbiński, Zdzisław Kiełbowicz, Krzysztof Kubiak i Jan Twardoń przez najbliższe 4 lata będą mieć realny wpływ na jakość podyplomowego kształcenia weterynarzy w Polsce.

Doktorant UPWr ze stypendium Wrocławia

02.12.2020

Radosław Zajdel, doktorant prof. Krzysztofa Sośnicy z Zakładu Geodezji Satelitarnej, znalazł się w gronie wyróżnionych Stypendium im. Jana Mozrzymasa. Stypendium przyznawane jest w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego – Stypendium dla Doktorantów Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Opus 19 i 4,5 miliona na badania

01.12.2020

Opus 19 – naukowcy z UPWr zdobyli łącznie na projekty finansowane z programu NCN blisko 4,5 mln zł. Będą szukać nowych związków przeciwdrobnoustrojowych, pracować nad biosyntezą wosków oraz integrować obserwacje troposfery z wykorzystaniem naziemnych i satelitarnych obserwacji GNSS.

Listopadowe posiedzenie senatu

30.11.2020

Senatorowie powołali Radę Uczelni na kadencje 2021-2024, przegłosowali zmiany do Statutu UPWr oraz zmiany osobowe i regulaminowe w komisjach senackich.

Zmarł prof. Zenobiusz Dmowski

25.11.2020

Życzliwy ludziom, lubiany za poczucie humoru i ceniony za zaangażowanie – profesor Zenobiusz Dmowski zmarł 19 listopada. Miał 78 lat.