eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant UPWr ze stypendium Wrocławia

Radosław Zajdel, doktorant prof. Krzysztofa Sośnicy z Zakładu Geodezji Satelitarnej, znalazł się w gronie wyróżnionych Stypendium im. Jana Mozrzymasa. Stypendium przyznawane jest w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego – Stypendium dla Doktorantów Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Radosław Zajdel jest doktorantem prof. Krzysztofa Sośnicy, aktualnie najmłodszego profesora tytularnego w Polsce, kierownika Zakładu Geodezji Satelitarnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i dyscypliny inżynieria lądowa i transport. Stypendium im. Jana Mozrzymasa przyznawane w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego to wyróżnienie dla najlepszych doktorantów – 2000 złotych wpłacane jest przez 9 miesięcy i jest rodzajem gratyfikacji za dotychczasowe osiągnięcia w pracy naukowej. Ustanowiono je na wniosek prezydenta Wrocławia w 2016 roku. Przyznawane jest w zakresie badań interdyscyplinarnych. Patron stypendium był wybitnym fizykiem, rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1984-1987. W swojej pracy badawczej zajmował się teorią symetrii w fizyce oraz problematyką harmonii w przyrodzie.

radoslaw_zajdel.jpg
Radosław Zajdel nad doktoratem pracuje w zespole profesora Krzysztofa Sośnicy
fot. Tomasz Lewandowski

– W aplikacji konkursowej musiałem między innymi napisać, co uważam za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie naukowe. I napisałem, że to utrzymanie zainteresowania moimi wynikami szerokiego gremium odbiorców. Prowadzone przeze mnie badania dostarczają informacji na temat bazowych aspektów przetwarzania danych GNSS. Podczas 3-letniej kariery naukowej jako doktorant miałem okazję prezentować wyniki swoich badań wygłaszając 12 prezentacji na najważniejszych konferencjach międzynarodowych, a część z nich została przedstawiona w 14 artykułach naukowych opublikowanych w wiodących międzynarodowych czasopismach. To z jednej strony sukces, ale też i motywacja do pracy, bo każda taka prezentacja od razu wywołuje rezonans, staje się impulsem do nawiązywania kontaktów międzynarodowych, czyli mówiąc kolokwialnie, daje kopa – uśmiecha się Radosław Zajdel.

Doktorant prof. Sośnicy w swojej pracy doktorskiej udowadnia, że wykorzystanie systemu satelitarnego Galileo umożliwia poprawę obserwacji ruchu obrotowego Ziemi oraz przemieszczeń centrum mas w systemie ziemskim.

– Analizowane parametry, będące przykładami globalnych parametrów geodezyjnych, stanowią trzon geodezji jako nauki w ujęciu globalnych. Dzięki obserwacjom czasowych zmian globalnych parametrów geodezyjnych jesteśmy w stanie monitorować dynamiczne zjawiska takie jak choćby topnienie lodowców – tłumaczy doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dodaje, że jedną z satelitarnych technik geodezyjnych pozwalającą na obserwacje zmian Ziemi są globalne nawigacyjne systemy satelitarne (GNSS). W minionej dekadzie technika GNSS ograniczała się do wykorzystania systemów GPS i GLONASS. W ostatnich latach prężnie rozwijają się kolejne systemy nawigacyjne w tym europejski Galileo. Radosław Zajdel zaprezentował już na arenie międzynarodowej opracowaną przez siebie metodę analizy charakterystyki ruchu obrotowego Ziemi oraz ruchu środka masy planety Ziemi, na podstawie obserwacji Europejskiego Systemu Nawigacyjnego Galileo.

– Zasadniczym kryterium przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu stypendium dla doktorantów są wybitne osiągnięcia doktoranta. Cieszę się więc, że niezależne grono ekspertów komisji stypendialnej postanowiło docenić mój wysiłek włożony w prace wykonane podczas doktoratu. W ciągu najbliższego roku planuję zakończyć doktorat, a przede wszystkim przygotować jak najlepszą rozprawę doktorską, która podsumuje i zakończy ten etap mojej kariery naukowej – deklaruje Radosław Zajdel.

W tegorocznym konkursie stypendialnym wyróżnienie zdobył też Piotr Hapeta z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, który aplikował o Stypendium im. Ludwika Hirszfelda. W 2019 r. doktorant prof. Zbigniewa Lazara wraz z grupą studentów z kilku kół naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego zdobył brązowy medal na międzynarodowym konkursie z biologii syntetycznej iGEM w Bostonie. Drużyna z Wrocławia została doceniona za filtry mikrobiologiczne z drożdży oczyszczające powietrze z metali ciężkich.

kbk

 

Powrót
02.12.2020
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg