wybierz kategorie wiadomości

Prof. Białowiec: – Projekty. To one napędzają naukę

08.12.2020

Nowo mianowany profesor Andrzej Białowiec o tym, że na odpady można patrzeć w perspektywie zysku, o biogospodarce, współpracy z przemysłem i o tym, jakie znaczenie ma we współczesnej nauce praca zespołowa.

Prof. Bronkowska: – Od tego co jemy zależy nasze zdrowie

24.11.2020

Nowo powołana prof. Monika Bronkowska z Katedry Żywienia Człowieka o tym, czym się różni jedzenie od żywienia, o mikrobiomie jelitowym, chorobach cywilizacyjnych i dietetycznych modach.

Prof. Krzysztof Sośnica: – Nauka jest żywiołem

06.11.2020

Krzysztof Sośnica, aktualnie najmłodszy profesor w Polsce, przewodniczący dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport na UPWr o tym, jak buduje się zespół badawczy, czym w nauce jest współpraca, czego dzięki geodezji satelitarnej dowiedzieliśmy się o Ziemi i jak to jest tropić Einsteina.

Prof. Antoni Szumny: – Roślina nie jest fabryką chemiczną

04.11.2020

Nowo powołany prof. Antoni Szumny, kierownik Katedry Chemii na Uniwersytecie Przyrodniczym o tajemnicach roślin, modach w zielarstwie, odpowiedzialności naukowców i o tym, dlaczego książki naukowe można dzisiaj pisać na emeryturze.

Kadencja 2020-2024: Gospodarka i innowacje

09.10.2020

Prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką prof. Anna Chełmońska-Soyta: – Przygotowujemy się do nowej perspektywy budżetowej w Unii Europejskiej, w której istotny jest Zielony Ład. Ale nie tylko w biogospodarce widzimy możliwości komercjalizacji.

Kadencja 2020-2024: Zarządzanie i konsolidacja

07.10.2020

CIT, klinika i konsolidacja administracji – prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni prof. Adam Szewczuk o planach na nadchodzące cztery lata, o systemie oceny pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i inwestycjach.

Kadencja 2020-2024: Studenci i dydaktyka

06.10.2020

Wiem, jaki mam mandat – prorektor ds. studenckich i edukacji prof. Damian Knecht o tym, na co mogą liczyć studenci, jak widzi rolę samorządu, procesy kształcenia i ankietyzacji.

Kadencja 2020-2024: Nauka i współpraca zagraniczna

05.10.2020

Najważniejsi są ludzie. Ich rozwój naukowy to rozwój uczelni – profesor Aneta Wojdyło, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, o sprawdzianie, jakim będzie najbliższa ewaluacja, i dążeniu do naukowej doskonałości.

Rektor profesor Jarosław Bosy o wspieraniu talentów, wewnętrznych awansach, konsolidacji jednostek, rozwoju dydaktyki i znaczeniu dla strategii udziału w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza: – Mamy potencjał. Mamy kompetentnych ludzi. Trzeba teraz ten potencjał i kompetencje rozwinąć.

Rektor Bosy i plany w kadencji 2020-2024

01.10.2020

Prof. Niedźwiedź o tym, co łączy konia z człowiekiem

07.08.2020

Nowo mianowany profesor Artur Niedźwiedź tłumaczy, dlaczego koń jest modelowym zwierzęciem w badaniach nad astmą i syndromem metabolicznym i co z tych badań mogą wynieść ludzie.

Nowo mianowana prof. Edyta Kostrzewa-Susłow o wyjątkowych właściwościach flawonoidów, odkrywaniu tradycyjnej medycyny i marzeniach naukowca.

Rośliny na zdrowie

10.07.2020

Prof. Wiatkowski: – Woda to nasze wspólne dobro

29.05.2020

Prof. Mirosław Wiatkowski z Instytutu Inżynierii Środowiska o swojej drodze naukowej, radości z nominacji profesorskiej, o tym, czy inżynier brzmi dumnie i o wodzie, bez której nie ma życia.

Prof. Janeczek: – Paleobiologia ma wiele do odkrycia

27.05.2020

Nowo mianowany profesor Maciej Janeczek z Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt o tym, co nam mówią kości, co odkrywa archeozoologia, ale też jaki powinien być dobry lekarz weterynarii i czego uczy studentów.

Prof. Gaweł: – Uczeni powinni pomagać rozwiązywać problemy

22.05.2020

Prof. Andrzej Gaweł z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych o tym, że gęsi nie są głupie, o sukcesach w pracy naukowca i porażkach oraz czy nominacja profesorska to nowy początek.

Prof. Joanna Wyka: – Zdrowie i życie są najważniejsze

15.05.2020

Prof. Joanna Wyka z Katedry Żywienia Człowieka o drodze do profesury, piramidzie żywienia, modach dietetycznych, psychodietetyce i o tym, że dzisiaj już nie ma wątpliwości – to, co jemy decyduje o naszym zdrowiu.

Prof. Mitrus: – Ja po prostu kocham ptaki

07.05.2020

Prof. Cezary Mitrus z Instytutu Biologii, Zakładu Ekologii Kręgowców i Paleontologii o swojej miłości do ptaków i do Białowieży, o bezkrwawych łowach w puszczy, miejscu człowieka w przyrodzie i nominacji profesorskiej.

Biogospodarka: wyzwania i możliwości

03.03.2020

Agata Foks, radca ministra nauki ds. spraw europejskich w obszarze rolnictwa, zmian klimatu, bioróżnorodności oraz biogospodarki o możliwościach, jakie daje polskiej nauce i gospodarce udział w Bio-Based Industries Consortium.

Prof. Bystroń: – Miesiąc dla bakterii to wieczność

13.02.2020

Profesor Jarosław Bystroń z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Konsumenta o tym, czy człowiek jest w stanie wygrać wyścig z bakteriami, sport pomaga w nauce… bezpieczeństwie.

Prof. Miążek: – Gen odziera nas z tajemnicy

29.01.2020

Prof. Arkadiusz Miążek, dyrektor Centrum Inżynierii Genetycznej UPWr o tym, co można wyczytać z genu i genomu, czy są nauce bariery nie do przekroczenia i o tym, czy genetyk może się czuć jak bóg.

Prof. Olejniczak: – Biotransformacje to nasza przyszłość

21.01.2020

Prof. Teresa Olejniczak o swojej miłości do chemii i nauki, o pasji odkrywania, jaką powinien mieć w sobie każdy naukowiec i o tym, że nie ma głupich pytań.