wybierz kategorie wiadomości

Ekspert UPWr: warto jeść ryby

20.12.2018

O dietetycznych i smakowych walorach różnych ryb, a także o tym, jak radzić sobie z ich kupowaniem i przyrządzaniem – dr Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Ekspert UPWr radzi: jak wybrać choinkę

19.12.2018

Jak sprawdzić choinkę przed zakupem i wybrać tę, która nie straci wszystkich igieł zaraz po Wigilii, radzi dr Włodzimierz Kita.

Prezydent Jacek Sutryk będzie gościem Uniwersytetu Przyrodniczego

18.12.2018

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk gościem UPWr. Redakcji„Głosu Uczelni” odpowiada na pytania dotyczące relacji miasto – środowisko akademickie.

Ekspert UPWr: zwierzę to nie zabawka

18.12.2018

Magia świąt i zabiegi marketingowców sprzyjają podejmowaniu nieracjonalnych decyzji podczas grudniowych zakupów. Dr Tomasz Piasecki o tym, dlaczego nie powinniśmy kupować zwierząt na prezent.

Ekspert UPWr radzi: czy kupować żywą rybę na święta?

17.12.2018

Prof. Wojciech Dobicki z Katedry Limnologii i Rybactwa o tym, czy kupowanie żywych ryb na wigilię jest humanitarne i czy rzeczywiście ryby nie czują bólu.

Prof. Niżański: – Wciąż poznajemy tajemnice rozrodu

07.12.2018

Prof. Wojciech Niżański z Kliniki Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich: – Medycyna weterynaryjna powinna wziąć pod uwagę badania z zakresu medycyny człowieka dotyczące wpływu wieku rodziców na zdrowie dziecka.

Jak powstaje interdyscyplinarny doktorat: UM i UPWr

04.12.2018

Lekarz Alicja Woś z Uniwersytetu Medycznego o wszczęciu swojego interdyscyplinarnego doktoratu realizowanego we współpracy z naukowcami z Katedry Żywienia Człowieka UPWr.

Sebastian Ploch: ultramaratończyk

28.11.2018

Prowadzi zajęcia z technologii informacyjnej i statystyki dla studentów pierwszego roku weterynarii, a wciągu ostatnich 10 lat przebiegł blisko 50 maratonów i górskich ultramaratonów. W tym jeden z najważniejszych – maraton bostoński – w barwach UPWr.

Centrum Inżynierii Genetycznej UPWr

27.11.2018

Analizy genotoksyczności (mutagenności) substancji bioaktywnych in vivo oraz badania onkologiczne i immunologiczne będą prowadzone w nowoczesnym Centrum Inżynierii Genetycznej, wyposażonym w unikalną na Dolnym Śląsku infrastrukturę badawczą.

Jubileusz prof. Webera

26.11.2018

Prof. Jerzy Weber – wybitny polski gleboznawca opowiada, czym się różni gleba od ziemi, co to są substancje humusowe i dlaczego ludzkość powinna chronić glebę.

Jubileusz prof. Janeczka: – A chciałem być architektem

20.11.2018

Prof. Witold Janeczek nie tylko o tym, dlaczego wybrał weterynarię, jak zmieniał się stosunek do zwierząt gospodarskich i towarzyszących i o co warto walczyć w życiu.

Prezes zoo: Przegraliśmy walkę o przyrodę

19.11.2018

Radosław Ratajszczak, prezes Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nam mówi o mądrej miłości do zwierząt.

Doktorat honoris causa dla prof. Wolfganga Kellera

14.11.2018

Prof. Wolfgang Keller, związany z Uniwersytetem w Stuttgarcie, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego o swojej współpracy z naszą uczelnią, o tym, jak satelity zmieniły geodezję i czy techniki obserwacji ziemi wpływają na gospodarki narodowe.

Prof. Leszczyński. Godnie. Ważne słowo w życiu

13.11.2018

Przeżył wojnę, bo babcia wierzyła w znaki. On wierzy, że trzeba umieć je odczytywać, by żyć godnie. Jego matka była kurierką Armii Krajowej i więźniarką Auschwitz. Ojciec żołnierzem Andersa i inżynierem budownictwa wodnego. Prof. Wacław Leszczyński.

Prof. Dobicki: – Nominacja belwederska to satysfakcja. I ulga

11.11.2018

Prof. Wojciech Dobicki z Katedry Limnologii i Rybactwa o chorobie wieku dziecięcego, z której nie wyrósł i która przerodziła się naukową pasję.

Naukowiec z UPWr mentorem w TopMinds

06.11.2018

Prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak o swoim udziale w programie TopMinds i znaczeniu mentoringu w rozwijaniu kompetencji.

Czekamy na kotlety z probówki

29.10.2018

Prof. Roman Kołacz o prawach zwierząt i o tym, czy świat czeka na zaprzestanie hodowli i produkcję mięsa w laboratoriach – z komórek macierzystych.

Jubileusz 70-lecia prof. Czabana: – Jestem szczęściarzem

23.10.2018

Prof. Stanisław Czaban marzy o loży honorowej na koncercie noworocznym Filharmoników Wiedeńskich, szykuje się do realizacji dwóch grantów i przyznaje, że w obok teorii w nauce ważna jest praktyka inżynierska.

Naukowcy z UPWr i sposób na smog

17.10.2018

Prof. Jerzy Zwoździak z Centrum Naukowego Zarządzania Ryzykiem Środowiskowym i Monitoringu Ekosystemów opowiada o projekcie wartym blisko 3 mln euro, jaki Uniwersytet Przyrodniczy realizuje wspólnie z gminą Wrocław i o tym, jak walczyć ze smogiem.

Prof. Hawkesford o zrównoważonym rozwoju

08.10.2018

Prof. Malcolm John Hawkesford, dyrektor Departamentu Nauk o Roślinach w Instytucie Naukowym Rothamsted Research, z wykładami i seminarium na UPWr w ramach programu Visiting Professor.

Prof. Patkowska-Sokoła: – Uwierzmy w CLA. Dla zdrowia

05.10.2018

Jubilatka, prof. Bożena Patkowska-Sokoła o dobroczynnym działaniu kwasów tłuszczowych CLA uzyskiwanych z mleka owiec, o łagodności, jakiej uczą te zwierzęta i o tym, dlaczego warto się uczyć.