wybierz kategorie wiadomości

Biogospodarka: wyzwania i możliwości

03.03.2020

Agata Foks, radca ministra nauki ds. spraw europejskich w obszarze rolnictwa, zmian klimatu, bioróżnorodności oraz biogospodarki o możliwościach, jakie daje polskiej nauce i gospodarce udział w Bio-Based Industries Consortium.

Zmiany na UPWr: nowe jednostki i nowe obowiązki

02.03.2020

Po wejściu w życie nowego statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na uczelni powstały nowe jednostki i zmieniły się zakresy działania już istniejących.

Lutowe posiedzenie senatu

28.02.2020

Prof. Jarosław Bosy i prof. Krzysztof Kubiak – kandydaci na rektora UPWr – przedstawili swoje wizje rozwoju uczelni i zarządzania nią, a senatorowie podjęli uchwały pozytywnie opiniujące obie kandydatury.

Nowa funkcja prof. Niżańskiego

26.02.2020

Prof. Niżański został jednogłośnie wybrany prezesem-elektem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ).

Zielona Dolina szansą dla hodowców bydła

25.02.2020

Na Dolnym Śląsku działa 5700 gospodarstw rolnych, ale hodowcy i specjaliści nie kryją, że to region, w którym pogłowie bydła mlecznego i mięsnego jest najmniejsze w kraju. Czy program Zielona Dolina to zmieni?

Jak się studiuje weterynarię w Iowa

24.02.2020

Paulina Malinowska i Arkadiusz Mońka, absolwenci weterynarii, jeden semestr studiów odbyli w Stanach Zjednoczonych na Iowa State University, współpracującym z UPWr. – Ten wyjazd bardzo dużo nas nauczył – mówią.

Świętujemy Dzień Nauki Polskiej

19.02.2020

19 lutego – w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – z inicjatywy grupy posłów obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto ma być hołdem dla dokonań polskich naukowców.

Naukowcy z UPWr uczą, jak chronić wodę

17.02.2020

Naukowcy z UPWr opracowali dla Wrocławia zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w obszarze zabudowanym. To już drugi katalog dobrych praktyk. Pierwszy skierowany był do inwestorów, projektantów i decydentów, ten – do mieszkańców.

Prof. Bystroń: – Miesiąc dla bakterii to wieczność

13.02.2020

Profesor Jarosław Bystroń z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Konsumenta o tym, czy człowiek jest w stanie wygrać wyścig z bakteriami, sport pomaga w nauce… bezpieczeństwie.

Student-wynalazca po raz trzeci w Katedrze Chemii

11.02.2020

Mateusz Łużny – wraz z zespołem – zdobył tytuł studenta-wynalazcy za cykl 45 wynalazków dotyczących wytwarzania związków flawonoidowych. To trzecie z rzędu zwycięstwo doktoranta Katedry Chemii UPWr.

Nietoperze jak barometr zmian klimatu

07.02.2020

Naukowcy UPWr wraz z chiropterologami z całej Europy ponownie policzyli nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Dzięki 20-letnim obserwacjom wiedzą, jak zmiany klimatu wpływają na liczebność tych ssaków.

Naukowcy z UPWr w programie im. Bekkera

06.02.2020

Dr Agnieszka Nemś i prof. Witold Rohm zakwalifikowali się do najnowszej edycji programu im. Bekkera. Łącznie dostaną wsparcie w kwocie blisko 300 tys. zł. Dr Nemś wyjedzie do Hiszpanii, a prof. Rohm do Kanady.

Kacper Środoń: student biologii, muzyk, fotograf

05.02.2020

Student II roku biologii zajmujący się makrofotografią przyrody został nominowany do plebiscytu „Osobowość Roku”.

Dobrostan zwierząt: sprawa etyki i... pieniędzy

04.02.2020

Ponad 80 procent Polaków wie, jak ważny jest dobrostan zwierząt. Zgodnie z nowymi zasadami, hodowcy, którzy podniosą jego standardy, mogą liczyć na dopłaty – mówią prof. Roman Kołacz i prof. Zbigniew Dobrzański.

Styczniowe posiedzenie senatu

03.02.2020

Senatorowie wprowadzili zmiany do Statutu UPWr, ustalili warunki i tryb przyjmowania kandydatów do Szkoły Doktorskiej oraz program studiów na kierunku żywienie człowieka i dietetyka.

Naukowcy UPWr w komitetach PAN

03.02.2020

Komitety Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. W komitetach wybranych na kadencje 2020-2023 r. znalazło się 22 naukowców UPWr.

Animacje o dyscyplinach: rolnictwo i ogrodnictwo

31.01.2020

W cyklu animacji o wiodących dyscyplinach naukowych uczelni przedstawiamy najważniejsze problemy, na które odpowiedzi i rozwiązań poszukują naukowcy na całym świecie, również na UPWr. Dziś prezentujemy dyscylinę rolnictwo i ogrodnictwo.

Samorząd Studentów UPWr

30.01.2020

Samorząd tworzą wszyscy studenci, ale to zarząd odpowiada za największe studenckie imprezy, wydarzenia, akcje charytatywne. Macie pomysł? Sprawdźcie, kto może pomóc w jego realizacji.

Kosmos – nowa przestrzeń badawcza UPWr

29.01.2020

UPWr poszerza granice swoich naukowych poszukiwań, a badawcze fascynacje naukowców UPWr wykraczają poza orbitę ziemską. Nasza kosmiczna ma wyraźnie dwa kierunki: geodezja satelitarna i astrobiologia.

Prof. Miążek: – Gen odziera nas z tajemnicy

29.01.2020

Prof. Arkadiusz Miążek, dyrektor Centrum Inżynierii Genetycznej UPWr o tym, co można wyczytać z genu i genomu, czy są nauce bariery nie do przekroczenia i o tym, czy genetyk może się czuć jak bóg.

Welcome to Poland na UPWr

28.01.2020

Kursy językowe i szkolenia dla pracowników, spotkania integracyjne dla studentów, ułatwienia administracyjne – dzięki projektowi Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej UPWr będzie lepiej przygotowany na zagranicznych studentów.