eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nowa funkcja prof. Niżańskiego

Prof. Niżański został jednogłośnie wybrany prezesem-elektem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ).

Prof. Wojciech Niżański został jednogłośnie wybrany prezesem-elektem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ), jednej z najważniejszych organizacji zrzeszających aktywnych i zaangażowanych zawodowo lekarzy weterynarii zajmujących się małymi zwierzętami.

PSLWMZ jest swoistą platformą łączącą świat praktyki i nauki oraz międzynarodowe środowisko  wykładowców i słuchaczy konferencji. Stowarzyszenie organizuje każdego roku od wielu lat największe w kraju kongresy weterynarii małych zwierząt. Rok 2020 jest szczególny – PSLWMZ będzie lokalnym gospodarzem Światowego Kongresu Weterynarii Małych Zwierząt w Hali Expo w Warszawie w dniach 23-26 września (WSAVA Warsaw 2020 – World Small Animal Veterinary Association). – Organizacja najważniejszego na świecie kongresu medycyny małych zwierząt przez polskie środowisko weterynaryjne to zaszczyt i zobowiązanie – mówi profesor Niżański.

nizanski2
Prof. Wojciech Niżański prezesem-elektem Stowarzyszenia został wybrany jednogłośnie
fot. Tomasz Lewandowski

Przewodniczącym Lokalnego Komitetu Organizacyjnego jest dr Jerzy Gawor. Przedsięwzięcie organizuje ze strony polskiej m.in. urzędujący prezes PSLWMZ dr Andrzej Lisowski, prezes senior dr Jacek Szulc, dr Zbigniew Blimke oraz inni członkowie zarządu Stowarzyszenia. W skład Komitetu Naukowego WSAVA 2020 ze strony polskiej wchodzą prof. Roman Lechowski, prof. Tadeusz Frymus oraz prof. Wojciech Niżanski. Ocenia się, że w tym roku w Warszawie spotka się nawet 4000 specjalistów.

Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt to największa organizacja zrzeszająca lekarzy weterynarii tej specjalności w naszym kraju, należy do europejskiej federacji FECAVA oraz światowego zrzeszenia WSAVA. Jak podkreśla prof. Wojciech Niżański, szef Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, to ważne dla praktyków i naukowców forum wymiany najnowszej wiedzy naukowej i praktycznego doświadczenia.

– Stowarzyszenie skupia największą liczbę lekarzy praktyków leczących małe zwierzęta. Co roku organizuje kongresy, podczas których spotyka się około 2500 lekarzy weterynarii, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje i chcą się uczyć od najlepszych. To jest idealny transfer wiedzy, bo na kongresach wykłady mają wybitni specjaliści z zagranicy, ale też wielu z Polski. I tu Wrocław ma się czym pochwalić, bo na kongresach Stowarzyszenia wykładowcy z naszej uczelni są bardzo cenieni i często zapraszani. Są oczywiście też praktyczne warsztaty, a sesje plenarne cieszą się ogromnym zainteresowaniem – mówi prof. Wojciech Niżańsk, prezes-elekt Stowarzyszenia. To przygotowanie do funkcji prezesa, bo w organizacji obowiązuje zasada sukcesji. Urzędujący prezes, Andrzej Lisowski, (absolwent wrocławskiej weterynarii, właściciel kliniki w Gorzowie Wielkopolskim, bardzo aktywny na wielu polach, m.in. w Związku Kynologicznym) z jednej strony wprowadza w obowiązki prezesa-elekta, ale z drugiej może liczyć na wsparcie prezesa-seniora – obecnie jest nim Jacek Szulc, niezwykle ceniony specjalista, właściciel referencyjnej kliniki weterynaryjnej. – Taka sztafeta to najlepsza metoda zarządzania, bo dzielimy się zdobytą wiedzą, ale też i wspieramy w działaniach i decyzjach. Można powiedzieć, że w Stowarzyszeniu obowiązuje zasada kontynuacji, a nie rywalizacji – uśmiecha się prof. Niżański.

nizanski1
– Stowarzyszenie stwarza możliwość podnoszenia kwalifikacji lekarzom,
ale też i pozwala na przekazywanie im najnowszej wiedzy – mówi prof. Niżański
fot. Tomasz Lewandowski

Stowarzyszenie owocnie współpracuje z Izbą Weterynaryjną, komisją ds. specjalizacji i uczelniami. Stawia na szeroką współpracę, ale wyróżnia je system wysoko specjalistycznych kursów i warsztatów tematycznych. W cyklu nazwanym Akademia PSLWMZ tylko w pierwszym półroczu 2020  organizowane są warsztaty z anestezjologii dla techników weterynarii, znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego, z tomografii komputerowej, USG gałki ocznej, ekstrakcji u kotów i psów, podstaw ortodoncji czy postępowania przy złamaniu kości szczęk i żuchwy.

– Lekarze weterynarii leczący małe zwierzęta muszą być wszechstronnie przygotowani, bo w gabinecie, w tym pierwszym kontakcie z pacjentem, spotykają się z pełną gamą schorzeń. Leczą psy, koty, świnki morskie, króliki, papużki, jeże, szynszyle, słowem wszystkie te zwierzęta, które towarzyszą ludziom w domach. W Polsce z jednej strony rośnie świadomość znaczenia opieki weterynaryjnej, ale też rośnie wiedza i świadomość możliwości, jakie daje współczesna medycyna weterynaryjna. To dlatego praktycy, i ci wchodzący w zawód, i ci z doświadczeniem, chcą się cały czas uczyć i to uczyć od najlepszych. A taką możliwość daje im właśnie Stowarzyszenie – podkreśla prof. Wojciech Niżański.

Cele Stowarzyszenia obejmują: podnoszenie kwalifikacji zawodowych lekarzy weterynarii zajmujących się lecznictwem małych zwierząt; upowszechnianie najnowszych osiągnięć z zakresu szeroko pojętej praktyki małych zwierząt i dbałość o dalszy postęp nauki w tej dziedzinie; propagowanie standardów prowadzenia praktyki lekarsko weterynaryjnej zajmującej się lecznictwem małych zwierząt; reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji rządowej, samorządowej oraz samorządu zawodowego; tworzenie więzi pomiędzy członkami Stowarzyszenia oraz propagowanie działalności naukowo-badawczej z zakresu lecznictwa i profilaktyki małych zwierząt.

kbk

Powrót
26.02.2020
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg