Naukowcy UPWr w komitetach PAN

Komitety Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. W komitetach wybranych na kadencje 2020-2023 r. znalazło się 22 naukowców UPWr.

Komitety Naukowe Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. Ich członkowie wybierani są przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin – fizyków, biochemików, socjologów itd. Poza członkami PAN zasiadają w nich również naukowcy z niezwiązanych z akademią instytutów badawczych i szkół wyższych, a także przedstawiciele instytucji i organizacji gospodarczych i społecznych. Służą oni głosem doradczym w sprawach dotyczących technologii, inżynierii, biologii, medycyny, nauk o Ziemi, nauk społecznych, humanistycznych, rolniczych i ścisłych.

pan-1
fot. Shutterstock

Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.

W styczniu wybrano członków komitetów na kadencję na lata 2020-2023. 22 naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego znalazło się w ośmiu komitetach.

• prof. Waldemar Rymowicz – Komitet Biotechnologii PAN
  • prof. Andrzej Jarmoluk – Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN
  • prof. Agnieszka Kita – Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN
  • dr hab. Grażyna Krasnowska – Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN