eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Czy biotechnologia uratuje świat?

19.06.2017

Z Jensem Nielsenem – specjalistą od metabolizmu drożdży, ludzkiej flory jelitowej oraz produkcji biopaliw i biochemikaliów – rozmawiamy o tym, czy możliwy jest świat bez ropy, jak bakterie w jelitach wpływają na nasze zdrowie i czy kiedyś to właśnie bakterie nas uzdrowią.

Rusza Akademia Dobrego Piwa

17.05.2017

Prof. Joanna Kawa-Rygielska o naszym konkursie Akademia Dobrego Piwa i pierwszych w Polsce studiach podyplomowych dla piwowarów uruchomionych na UPWr.

Nowo mianowany profesor Mirosław Anioł – żyję pracą

26.04.2017

Mirosław Anioł – z Belwederu wrócił z nominacją profesorką. I opowiada, dlaczego biotechnologia ma przed sobą przyszłość, czym są biotransformacje, czy chmiel może mieć działanie przeciwnowotworowe i gdzie szuka natchnienia.

Być jak Maria Curie-Skłodowska?

08.03.2017

Była pierwszą Polką i pierwszą kobietą w ogóle, którą doceniono Nagrodą Nobla – i to dwukrotnie (choć po raz pierwszy razem z mężem Piotrem). Czy dzisiaj kobietom w nauce jest łatwiej?

Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie!

02.03.2017

Prof. Monika Bronkowska z Wydziału Nauk o Żywności wyjaśnia, czy warto pościć i czym się różni post od głodówki.

Trzeba badać to, co użyteczne dla ludzi

02.02.2017

Pisał wiersze, chciał zostać sprawozdawcą sportowym, ale ostatecznie wybrał naukę. Chemik, autor największej liczby patentów na UPWr, prof. Czesław Wawrzeńczyk świętował jubileusz 50-lecia pracy.

Komercjalizacja bez tajemnic

19.01.2017

Dr Bartosz Greczner z Działu Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji UPWr o komercjalizacji wynalazków i najważniejszych związanych z tym problemach.

Prestiżowe nagrody dla UPWr

25.10.2016

Z ogólnopolskiego Forum Inteligentnego Rozwoju UPWr wrócił z dwoma nagrodami. Jesteśmy laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju przyznawanej instytucjom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a za projekt Biocervin otrzymaliśmy Grand Prix!

Rektor Trziszka o planach na nową kadencję

05.10.2016

Profesor Tadeusz Trziszka opowiada o planach na najbliższe cztery lata, zdradza, dlaczego w zarządzaniu ważna jest zasada TQM i jakie jest jego credo.

Jaka jest rola naukowców? Dzielić się wiedzą

14.09.2016

Dr Włodzimierz Kita, fitopatolog i mykolog, opowiada o swojej fascynacji światem grzybów i o tym, dlaczego warto mieć zasady.

The Journey – młodzi naukowcy o klimacie

09.08.2016

Przyjechali z całego świata. Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie, Brytyjczycy, Niemcy, ale też Kanadyjczycy, Hindusi, Japończycy… Przez tydzień Uniwersytet Przyrodniczy gościł młodych naukowców uczestniczących w szkole letniej poświęconej zagadnieniom ochrony klimatu.

Druga polsko-ukraińska Międzynarodowa Szkoła Letnia

29.07.2016

Wykłady, praca w grupach i wspólne projekty, ale także zwiedzanie, poznawanie innej kultury i dobra zabawa. Po raz drugi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Państwowy Uniwersytet Przyrodniczy w Kijowie zorganizowały szkołę letnią.

Jesteśmy po to, by przewidywać i ostrzegać

01.07.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Zofia Więckowicz o tym, jak nie została astronomem, czy zawód planisty to polityczna profesja i dlaczego w gospodarce przestrzennej 2+2 nie musi być 4.

Nie zamieniłbym meteorologii na inną dziedzinę

30.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Marian Rojek o tym, jak został pogodynką, porzucając meliorację dla meteorologii, o Dniach Przyrodnika i zmianach klimatycznych na Ziemi oraz o tym, co jest prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości.

Jesteśmy tylko cząstką natury

29.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Krzysztof Kuczewski o swoich pasjach związanych z wodą, o tym, czego uczy studentów i dlaczego i w życiu, i w pracy ważne są uczciwość i sprawiedliwość.

Uczelnia to wielkie dobro wspólne

28.06.2016

Jubileusz 70-lecia – prof. Andrzej Drabiński, prorektor UPWr do spraw rozwoju uczelni, o pracy naukowej i karierze administracyjnej, o satysfakcji, rodzinie i planach na domatorstwo.

Kiedyś trzeba było być dobrym ze wszystkiego

27.06.2016

Jubileusz 70-lecia: prof. Jerzy Sobota o tym, czego szuka na dnie oceanu, dlaczego nie został geografem, choć z geografią mu po drodze i co łączy Norwida z hydromechaniką.

Współpraca z drezdeńskimi uczelniami

23.06.2016

Podczas rewizyty przedstawicieli Uniwersytetów Narodów Zjednoczonych na UPWr zawarta została trójstronna umowa o współpracy – szczególnie ważna ze względu na geograficzne sąsiedztwo.

Sąsiedzka współpraca z Saksonią

01.06.2016

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu gościli przedstawiciele Centrum Transferu Wiedzy, Badań i Innowacji z Saksonii, by rozmawiać o współpracy z UPWr w zakresie m.in. Zielonej Doliny.

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla Krzysztofa Sośnicy

17.05.2016

Po raz 24. przyznano stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START – dla najzdolniejszych młodych naukowców przed 30. rokiem życia. Wśród trójki najwyżej ocenionych jest dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr.

Wizyta ambasadora Iranu

20.04.2016

Ramin Mehmanparast, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce, opowiedział na UPWr o specyfice i zaletach swojego kraju oraz przekonywał do współpracy biznesowej i naukowej.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png