Wizyta ambasadora Iranu

Ramin Mehmanparast, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce, opowiedział na UPWr o specyfice i zaletach swojego kraju oraz przekonywał do współpracy biznesowej i naukowej.

Ambasador spotkał się z rektorem Romanem Kołaczem, aby omówić możliwości współpracy naukowej między uczelniami obu krajów, a następnie opowiedział studentom, pracownikom Uniwersytetu Przyrodniczego i przedsiębiorcom o możliwościach rozwoju biznesu w Iranie.

Ramin Mehmanparast, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr
Ambasador Iranu, Ramin Mehmanparast z wizytą z UPWr – na zdjęciu czwarty od lewej
fot. Tomasz Lewandowski

Kraj ten ma ponad 78 mln ludności, z czego 40 mln to ludzie młodzi i zdolni do pracy. Największe na świecie zasoby energii – ropy naftowej i gazu ziemnego – czynią z eksportu najważniejszą gałąź gospodarki, ale znaczącą rolę odgrywają również przemysł tekstylny, chemiczny i produkcja samochodów.

Iran jest też najstabilniejszym, najbezpieczniejszym i najdynamiczniej rozwijającym się krajem w regionie Bliskiego Wschodu, dlatego, jak przekonywał ambasador, może stanowić znakomity punkt do ekspansji na rynki wszystkich sąsiadujących z nim krajów.

Na spotkaniu ze studentami i pracownikami UPWr ambasador opowiadał
m.in. o przyjaznym środowisku dla biznesu w Iranie
fot. Tomasz Lewandowski

Z potencjalnych obszarów polsko-irańskiej współpracy Ramin Mehmanparast wymienił przede wszystkim przemysł kolejowy, chemiczny, górnictwo, maszyny rolnicze i aparaturę medyczną. – Wierzę, że Polska może być jednym z najważniejszych partnerów Iranu w Europie. W wielu z tych dziedzin już prowadzone są rozmowy. Nie bez znaczenia jest też turystka – Iran ma 7 tys. lat historii, którą chciałby zaciekawić Polaków – mówił ambasador i zachęcał młodych przedsiębiorców do kontaktu z ambasadą i rozważenia wejścia z biznesem na irański rynek przy wsparciu irańskiego rządu.

mj