eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prestiżowe nagrody dla UPWr

Z ogólnopolskiego Forum Inteligentnego Rozwoju UPWr wrócił z dwoma nagrodami. Jesteśmy laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju przyznawanej instytucjom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a za projekt Biocervin otrzymaliśmy Grand Prix!

Forum Inteligentnego Rozwoju to spotkanie przedstawicieli nauki, biznesu i samorządów z całej Polski, podczas którego debatowano o rozwoju gospodarczym, innowacyjności, roli różnych instytucji i podmiotów w kreowaniu przedsięwzięć gwarantujących polskiej gospodarce wzrost.

Organizowane w Rzeszowie Forum przyciągnęło pół tysiąca uczestników i kilkudziesięciu utytułowanych prelegentów. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowali rektor, prof. Tadeusz Trziszka, prof. Józef Nicpoń i Janusz Gaca – dyrektor Działu Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji.

podczas ogólnopolskiego rofum inteligentnego rozwoju uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr został laureatem polskiej nagrody inteligentnego rozwoju i grand prix za projekt biocervin
fot. Paulina Panek

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu był na forum chyba najczęściej wymienianą uczelnią – cieszy się rektor Tadeusz Trziszka i dziękuje wszystkim, którzy na co dzień pracują na pozycję UPWr jako lidera innowacyjności. – Przyznanie nam Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju to wyraz uznania dla realizowanej na UPWr zasady powiązania wysiłków badawczych z gospodarką, naszej otwartości na realne potrzeby przedsiębiorstw. Procentują takie projekty, jak kierowany przez profesora Nicponia „Demonstrator” (czyli projekt nagrodzony Grand Prix Forum), ale i liczba, i jakość naszych patentów, zaangażowanie w kreowanie polityki rozwojowej na poziomie regionu i kraju – podkreśla prof. Tadeusz Trziszka.

Podczas rzeszowskiego Forum menedżerowie z dużym doświadczeniem w zarządzaniu biznesem, utytułowani naukowcy i liderzy samorządów próbowali idei inteligentnego rozwoju, nadać konkretne ramy, wskazywali bariery, ale i możliwe kierunki działań. Bardzo dobrze przyjęta została wizja profesora Trziszki związana z tworzeniem Zielonej Doliny. To dlatego, że pomysł na wyspecjalizowanie się w kreowaniu i produkcji prozdrowotnej żywności, bio-produktów, nutraceutyków i suplementów diety oraz usługach szeroko pojętych profilaktyki i rewitalizacji zdrowia – nie ogranicza się do jednego regionu czy jednej branży. – To jest wielopoziomowa koncepcja, która dla może stać się silnym bodźcem rozwoju i w skali lokalnej, i w skali całego kraju – tłumaczy prof. Trziszka.

podczas ogólnopolskiego rofum inteligentnego rozwoju uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr został laureatem polskiej nagrody inteligentnego rozwoju i grand prix za projekt biocervin
fot. Paweł Kowalski

Tuż po sukcesach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na Forum Inteligentnego Rozwoju, pojawił się kolejny powód do zadowolenia i potwierdzenie zasadności przyjętych celów. Klaster NUTRIBIOMED, stworzony dziewięć lat według koncepcji profesora Trziszki we Wrocławskim Parku Technologicznym, otrzymał właśnie status Krajowego Klastra Kluczowego. Rektor UPWr pełni funkcję przewodniczącego Rady Klastra, a uczelnia jest ważnym jego członkiem. W tej chwili NUTRIBIOMED to już 11 uczelni i jednostek naukowych, 3 instytucje otoczenia biznesu i 68 przedsiębiorstw. Są tu producenci spożywczy, farmaceutyczni i kosmetyczni oraz firmy zajmujące się rozwojem technologii w tych branżach. Poszczególni członkowie klastra współpracują ze sobą różnych konfiguracjach (zależnie od projektu) w zakresie rozwoju technologii i produktów. Obecnie klaster zmierza w kierunku silniejszej internacjonalizacji i zamierza wykorzystać utworzoną do tej pory sieć networkingową złożoną z klastrów europejskich.

podczas ogólnopolskiego rofum inteligentnego rozwoju uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr został laureatem polskiej nagrody inteligentnego rozwoju i grand prix za projekt biocervin
fot. Tomasz Lewandowski

– W programie rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w najbliższych latach, związanym z misją gospodarczą uczelni, klaster NUTRIBIOMED jest jednym z ważnych ogniw, więc nadanie mu statusu Krajowego Klastra Kluczowego bardzo mnie cieszy – komentuje rektor Tadeusz Trziszka i podkreśla: – Ważne jest, żebyśmy wszyscy uczyli się współpracy, współdziałania w różnych zespołach i projektach. Nie można zamykać się w murach swojego laboratorium, wydziału czy nawet uczelni, jeśli chce się osiągać sukcesy.

Powrót
25.10.2016
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg