eu_green_logo_szare.png

Aktualności

The Journey – młodzi naukowcy o klimacie

Przyjechali z całego świata. Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie, Brytyjczycy, Niemcy, ale też Kanadyjczycy, Hindusi, Japończycy… Przez tydzień Uniwersytet Przyrodniczy gościł młodych naukowców uczestniczących w szkole letniej poświęconej zagadnieniom ochrony klimatu.

The Journey to unikatowa, międzynarodowa Letnia Szkoła Talentów będąca zaawansowanym pięciotygodniowym programem treningowym opracowanym i realizowanym z myślą o studentach, doktorantach oraz młodym profesjonalistach, dla których sprawy zmian klimatu są szczególnie istotne. Uczestnicy zdobywają odpowiednie narzędzia, które umożliwią im profesjonalne zajęcie się zagadnieniami szeroko rozumianych zmian klimatu na ziemi oraz wpływem tych zmian na życie ludzi, zwierząt oraz stan materii nieożywionej.

the journey climate kic uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
80 osobowa grupa pracowała przez tydzień na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

– W trakcie pierwszych czterech tygodni odbyli szereg warsztatów, wykładów oraz wizyt studyjnych w miejscach nierozerwalnie związanych z kształtowaniem zmian klimatycznych, zarządzaniem i ochroną środowiska naturalnego oraz instytucjach nadzorujących i ustawodawczych – tłumaczy Halina Beń, kierownik projektu, opiekun 80-osobowej grupy, która przez tydzień pracowała we Wrocławiu i dodaje: – Uczestnicy szkoły zdobywali niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie zasad przedsiębiorczości, współpracy biznesowej oraz marketingu. W trakcie trwania projektu inicjowali oraz rozwijali innowatorskie i unikatowe pomysły biznesowe, zawierali nowe znajomości, tworzyli prężną i dynamiczną drużynę. The Journey to również możliwość samodzielnej pracy nad pomysłem biznesowym w formie biznes planu i prezentacji werbalnej – z pomocą profesjonalnych trenerów, posiadający wiedzę i doświadczenie. We Wrocławiu, podczas piątego tygodnia projektu, każda 2-3 osobowych z drużyn prezentowała swój pomysł na biznes w formie opracowanego kompletnego biznes planu oraz w formie profesjonalnego, 3-minutowego osobistego wystąpienia przed komisją oceniającą, w skład której weszli przedstawiciele biznesu, bankowości i nauki. Grupy przedstawiające najlepsze pomysły biznesowe są zapraszane do kolejnego programu celem rozbudowy pomysłu i przeobrażenie go w sprawnie działający start-up.

the journey climate kic uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Grupy przedstawiają najlepsze pomysły biznesowe w formie 3 minutowych pitchów.
fot. Tomasz Lewandowski

W programie The Journey 2016 wzięło udział ponad 200 studentów z 46 państw, reprezentujących 50 różnych dziedzin nauki – od architektury i designu po inżynierię środowiska oraz geochemię. W roku 2016 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu organizował piąty ostatni tydzień The Journey, programu edukacyjnego Climate-KIC, goszcząc dwa strumienie uczestników, łącznie 80 osób.

– Widać, że kraje pochodzenia wpływają na sposób postrzegania problemów związanych z klimatem – mówi dr inż. Małgorzata Korzeniowska, Education Manager The Journey, i od razu podaje przykład: – Projekt przygotowany przez uczestników szkoły z Mongolii dotyczył problemów z suszą, bo akurat ten kraj na duże obszary pustynne. Nasi goście opracowali więc system ochrony, dzięki któremu drzewa będą mogły tam rosnąć.

Jak podkreśla dr inż. Korzeniowska, wiele z przygotowanych projektów było zaskakujących i szalenie ciekawych. – Mnie najbardziej podobał się projekt, który zdobył nagrodę za najlepszy biznesplan, czyli pomysł na przygotowanie jednorazowych porcji mydła czy szamponu w stanie stałym, które są całkowicie zużywalne i można je zabrać w podróż – przyznaje Małgorzata Korzeniowska.

– A moim zdaniem najbardziej spektakularny pomysł dotyczył zbudowania wioski, której wszyscy będą żyli zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a więc dachy domów będą z paneli słonecznych, ściany tych domów będą zielone, recykling jest czymś normalnym, a pożywieniem będzie to, co wyhodują sami mieszkańcy – dodaje Emanuela Kubicka, menedżer z programu edukacyjnego Climate-KIC.

Dla większości uczestników The Journey pobyt we Wrocławiu był pierwszą wizytą w tej części Europy. Nie kryli pozytywnego zaskoczenia polskim jedzeniem, jakością infrastruktury zarówno naukowej, jak i miejskiej.

the journey climate kic uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Zwycięskie zespoły, które wygrały w kategorii najlepszy biznes plan i najlepszy Pitch
(NOWA i Paani Masters), zostały nagrodzone voucherami na 2-godzinny trening biznesowy.
fot. Tomasz Lewandowski

W czasie ostatniego tygodnia letniej szkoły rozstrzygnięto konkurs na najlepszy biznes plan, najlepszy pitch (wystąpienie wraz z prezentacja pomysły biznesowego zwartego w biznes planie), jak również na najbardziej zielony Journey (najbardziej przyjazny środowisku). Dodatkowo zostały wyłonione dwa zespoły, które wskazała publiczność, jako najbardziej atrakcyjne z ich punktu widzenia. Journey 1 głosował na najlepszy projekt w ramach Journey 2, oraz jednocześnie Journey 2 głosował na najlepszy projekt w ramach Journey 1.

Łącznie zostało wręczonych 5 nagród:

  1. Najlepszy biznes plan – zespół NOWA
  2. Najlepszy Pitch – zespół Paani Masters
  3. Najbardziej Zielony Journey – Journey 1
  4. Nagroda publiczności – Paani Masters
  5. Nagroda publiczności – SaveDrop

Zwycięskie zespoły, które wygrały w kategorii najlepszy biznes plan i najlepszy Pitch (NOWA i Paani Masters), zostały nagrodzone voucherami na 2-godzinny trening biznesowy z Sebastianem Pucułkiem, Business Development Lead Climate-KIC Poland.

the journey climate kic uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Uczestnicy zdobywają odpowiednie narzędzia, które umożliwią im profesjonalne zajęcie
się zagadnieniami szeroko rozumianych zmian klimatu na ziemi oraz wpływem tych
zmian na życie ludzi, zwierząt oraz stan materii nieożywionej.
fot. Tomasz Lewandowski

kbk, hd

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg