eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Współpraca z drezdeńskimi uczelniami

Podczas rewizyty przedstawicieli Uniwersytetów Narodów Zjednoczonych na UPWr zawarta została trójstronna umowa o współpracy – szczególnie ważna ze względu na geograficzne sąsiedztwo.

16 czerwca 2016 r. z rewizytą na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przyjechali przedstawiciele Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych – Instytutu Zarządzania Przepływami Materii i Zasobami (UNU-FLORES) i Politechniki w Dreźnie (TU Dresden). Podpisano trójstronną umowę o współpracy pomiędzy UPWR a uczelniami z Drezna.

Pierwsze spotkanie, na zaproszenie UNU-FLORES i TU Dresden, odbyło się w lutym w Niemczech, a Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowali prof. Cezary Kabała z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, dr hab. Ewa Burszta-Adamiak z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji oraz Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą.

rewizyta1
Wizyta w laboratorium wodnym im. Juliana Wołoszyna
fot. Ewa Burszta-Adamiak

Przed oficjalnym podpisaniem umowy w sali senatu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektor UNU-FLORES prof. Reza Ardakanian oraz jego współpracownicy dr Stephan Hülsmann i dr Kai Schwärzel, a także prof. Karl-Heinz Feger, dziekan Wydziału Nauk o Środowisku, reprezentujący Politechnikę Drezdeńską. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowali na spotkaniu przedstawiciele władz uczelni (prof. Tadeusz Trziszka, prof. Jarosław Bosy, prof. Józef Sowiński, prof. Krzysztof Pulikowski, dr Katarzyna Szopka) oraz przedstawicie Wydziałów Przyrodniczo-Technologicznego oraz Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji (prof. Cezary Kabała, prof. Adam Figiel, prof. Anna Karczewska, dr hab. Ewa Burszta-Adamiak i dr Wiesław Fiałkiewicz). W spotkaniu wzięli udział także dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą, Krzysztof Kafarski oraz Dominika Mańkowska z Biura Międzynarodowych Programów Naukowych.

rewizyta2
Wizyta w laboratorium energii wody i gruntowych wymienników ciepła
fot. Ewa Burszta-Adamiak

W pierwszej części spotkania goście z Drezna zostali przywitani przez prof. Tadeusza Trziszkę, który wyraził zadowolenie z przyjazdu gości i podjętych działań mających na celu zacieśnienie współpracy międzynarodowej. Następnie dyrektor UNU-FLORES prof. Reza Ardakanian oraz prof. Karl-Heinz Feger, dziekan Wydziału Nauk o Środowisku, omówili strukturę oraz zakres aktywności badawczej i edukacyjnej prezentowanych przez nich jednostek, a także wskazał obszary potencjalnej współpracy naukowej i dydaktycznej. Prof. Reza Ardakanian zaprezentował m.in. UN-Water, organizację Narodów Zjednoczonych, sformalizowaną w 2003 r., która zrzesza podmioty zajmujące się zagadnieniami związanymi z wodą oraz systemami sanitarnymi. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich we wspólnych wysiłkach podejmowanych w ramach programów i projektów międzynarodowych (http://www.unwater.org/about/en/). Dyrektor UNU-FLORES zaprosił także na organizowaną w 2017 roku konferencję „Dresden Nexus Conference 2017”, która odbędzie się w dniach 17-19 maja w Dreźnie. Do jej poprowadzenia zaproszeni zostali prof. Kabała i dr hab. Burszta-Adamiak.

rewizyta4
Podpisanie trójstronnego porozumienia o współpracy u rektora Kołacza
fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Karl-Heinz Feger omówił strukturę Politechniki Drezdeńskiej, scharakteryzował po krótce realizowane obecnie projekty badawcze oraz przedstawił potencjalne formy współpracy z UPWr. Ostatni podejmowany temat (współpraca pomiędzy jednostkami) zachęcił do dyskusji uczestników spotkania prof. Jarosława Bosego oraz Dominikę Mańkowską, którzy byli dopytywali o możliwości realizowania w ramach współpracy studiów doktoranckich.

Goście z Drezna mieli okazję zobaczyć wybrane laboratoria, tj. laboratorium wodne na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, akredytowane Centrum Analiz Jakości Środowiska w Centrum Naukowo-Dydaktycznym, laboratorium biogazu, laboratorium termicznego przetwarzania biomasy, laboratorium energii wody i gruntowych wymienników ciepła oraz laboratoria energii słońca i wiatru w Instytucie Inżynierii Rolniczej.

rewizyta3
Podpisanie trójstronnego porozumienia o współpracy u rektora Kołacza
fot. Tomasz Lewandowski

Zwieńczeniem wizyty było podpisanie u rektora Romana Kołacza, w obecności prorektor ds. współpracy z zagranicą i regionem, prof. Alicji Wieliczko, umowy o trójstronnej współpracy. Jak zauważył rektor – cieszą kolejne umowy o współpracy międzynarodowej, tym bardziej, że często szukamy partnerów z odległych państw świata, podczas gdy Drezno jest tak blisko usytuowane i dobrze skomunikowane z Wrocławiem.

***

Uniwersytet Narodów Zjednoczonych – Instytut Zarządzania Przepływami Materii i Zasobami (UNU-FLORES) w Dreźnie został powołany w 2012 r. Jego misją jest integracja badań, edukacji oraz polityki w zakresie współczesnych problemów środowiskowych z naciskiem na sektor Gleba – Woda – Odpady (Soil – Water – Waste Nexus). Instytuty UNU pełnią rolę międzynarodowych think-tanków, usytuowanych w najważniejszych ośrodkach naukowych i gospodarczych na wszystkich kontynentach. UNU-FLORES działa w ścisłej kooperacji z Politechniką Drezdeńską (Technishe Universität Dresden), jednym z 11 Uniwersytetów Doskonałości w Niemczech.

dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg