eu_green_logo_szare.png

Aktualności

United Nations University zaprasza UPWr do współpracy

Niemcy szukają partnerów do współpracy w obszarze badań, edukacji i polityki związanych z problemami środowiska naturalnego. O czym rozmawialiśmy na pierwszym spotkaniu z przedstawicielami drezdeńskiego think-tanku The United Nations University?

W 2012 roku powołany został w Dreźnie The United Nations University – Institute for Integrated Management of Material Fluxes and of Resources (UNU-FLORES), którego misją jest integracja badań, edukacji oraz polityki w zakresie współczesnych problemów środowiskowych, z naciskiem na sektor Gleba-Woda-Odpady (Soil-Water-Waste Nexus). Instytuty UNU pełnią rolę międzynarodowych think-tanków, usytuowanych w najważniejszych ośrodkach naukowych i gospodarczych na wszystkich kontynentach. W Europie Środkowej i Wschodniej zlokalizowano tylko dwa: w Berlinie i Dreźnie. UNU-FLORES działa w ścisłej kooperacji z Politechniką Drezdeńską (Technische Universität Dresden), jednym z jedenastu Uniwersytetów Doskonałości w Niemczech. UNU-FLORES intensywnie rozwija swoją działalność, a obecnie przystąpił do budowy sieci strategicznych partnerów – w skali regionalnej oraz globalnej. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, w którym problematyka Gleby-Wody-Odpadów należy do kluczowych zagadnień badawczych i edukacyjnych na przynajmniej dwóch wydziałach, postrzegany jest w Dreźnie jako dynamiczna uczelnia z dobrą bazą personalną i eksperymentalną, otwartą na współpracę międzynarodową i – co również ważne – znakomicie skomunikowaną z Dreznem.

United Nations University Institute for Integrated Management of Material Fluxes and of Resources (UNU-FLORES) Drezno Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu upwr dr hab. Ewa Burszta-Adamiak, prof. Cezary Kabała, Krzysztof Kafarski
fot. UNO-FLORES

W grudniu 2015 roku dyrektor UNU-FLORES, dr Reza Ardakanian, oraz dziekan Wydziału Nauk o Środowisku TU Dresden, prof. Karl-Heinz Feger, wystosowali do dziekanów Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego (WP-T) oraz Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji (WIKŚiG) UPWr zaproszenie do rozmów o możliwości długofalowej współpracy. Spotkanie w Dreźnie odbyło się 12 lutego 2016 roku. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowali na nim dr hab. Ewa Burszta-Adamiak z WIKŚiG, prof. Cezary Kabała z WP-T oraz Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą. Gospodarzami spotkania byli dr Ardakanian i prof. Feger, a w rozmowach udział wzięli prof. Krebs (TU Dresden) oraz dr Hülsmann, dr Avellán, dr Hettiarachchi, dr Kurian i dr Schwärzel (UNU-FLORES).

W pierwszej części spotkania nakreślone zostały najistotniejsze cele, bieżące programy oraz zamierzenia UNU-FLORES, a także przedstawiony został potencjał TU Dresden, który dzięki włączeniu do programu Uniwersytetów Doskonałości pozyskał ogromne środki finansowe na inwestycje i badania. Delegacja polska zaprezentowała krótką charakterystykę historii, struktury i aktywności badawczej oraz edukacyjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jako całości, a następnie, bardziej szczegółowo, ofertę WP-T i WIKŚiG.

United Nations University Institute for Integrated Management of Material Fluxes and of Resources (UNU-FLORES) Drezno Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu upwr dr hab. Ewa Burszta-Adamiak, prof. Cezary Kabała, Krzysztof Kafarski
fot. Ewa Burszta-Adamiak

Z tematów realizowanych przez naukowców z WIKŚiG jako potencjalne pola współpracy wskazano rozwój i wdrażanie technologii ograniczających zużycie zasobów wodnych, zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi w terenach miejskich, doskonalenie technik i technologii odwadniania i nawadniania użytków rolnych i leśnych, modelowanie przepływu wody w ośrodkach porowatych oraz wpływ zmian klimatu na występowanie ekstremalnych zjawisk w środowisku. Z kolei wśród tematyki badawczej realizowanej przez WP-T największe zainteresowanie przedstawicieli UNU-FLORES i TU Dresden wzbudziły prace nad środowiskową optymalizacją nawożenia azotowego, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na jakość wód gruntowych, doskonaleniem przyjaznych dla klimatu technologii uprawy roślin, ulepszaniem właściwości gleb poprzez użycie materiałów wytwarzanych z odpadów (m.in. kompostów, biowęgla itd.), produkcji biogazu z odpadowej biomasy, ograniczania wpływu substancji toksycznych na terenach zanieczyszczonych, a także remediacji i monitoringu zdegradowanych gleb i ekosystemów. Z dużym zainteresowaniem przyjęte zostały również informacje o działaniach UPWr w zakresie umiędzynarodowienia studiów poprzez rozbudowę oferty kształcenia w języku angielskim (w ramach programów Erasmus+, Erasmus Mundus, CEEPUS i in., anglojęzycznych studiów na kierunku Medycyna Weterynaryjna i polsko-chińskich studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu).

United Nations University Institute for Integrated Management of Material Fluxes and of Resources (UNU-FLORES) Drezno Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu upwr dr hab. Ewa Burszta-Adamiak, prof. Cezary Kabała, Krzysztof Kafarski
fot. Ewa Burszta-Adamiak

Profil działalności UNU-FLORES oraz wydziałów TU Dresden i UPWr jest tak zbliżony, że bez trudu wskazano przynajmniej kilka obszarów potencjalnej współpracy naukowej i dydaktycznej, które miałyby szansę finansowania ze środków regionalnych oraz funduszy europejskich. Obie strony zadeklarowały wolę zacieśniania współpracy, która powinna być usankcjonowana trójstronną umową. Projekt takiej umowy zostanie wkrótce przedstawiony władzom UPWr do konsultacji prawnych i merytorycznych. Forpocztą i uzupełnieniem współpracy badawczej mogłaby być kooperacja w zakresie wymiany studentów, doktorantów i pracowników, w formie wizyt i praktyk studenckich, staży, współorganizacji seminariów, konferencji i warsztatów. W miarę pozyskania środków finansowych mogłyby być rozważone wspólne studia magisterskie i doktoranckie, również z wykorzystaniem kursów e-learningowych.

Warto podkreślić, że zaproszenie do współpracy ze strony UNU-FLORES i TU Dresden stwarza znakomitą szansę praktycznej realizacji strategii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na najbliższe lata w zakresie wzmocnienia współpracy uczelni z jednostkami zagranicznymi (umiędzynarodowienia), zwiększenia udziału w procesie kształcenia profesorów wizytujących oraz wspierania mobilności studentów w ramach międzynarodowych programów edukacyjnych oraz umów zawartych przez UPWr.

dr hab. Ewa Burszta-Adamiak, prof. Cezary Kabała, Krzysztof Kafarski

Powrót
08.03.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg