Druga polsko-ukraińska Międzynarodowa Szkoła Letnia

Wykłady, praca w grupach i wspólne projekty, ale także zwiedzanie, poznawanie innej kultury i dobra zabawa. Po raz drugi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Państwowy Uniwersytet Przyrodniczy w Kijowie zorganizowały szkołę letnią.

Międzynarodowa Szkoła Letnia to projekt organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Państwowy Uniwersytet Przyrodniczy w Kijowie, przy wsparciu partnerskim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego SGGW i Wrocławskiego Parku Technologicznego.

W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej, to polscy studenci spędzili 10 dni w Zaleszczykach na Ukrainie. W tym roku nasi pojechali do Kijowa, a ukraińscy studenci mieli też szansę przyjechać do Wrocławia. 26 lipca na Uniwersytecie Przyrodniczym powitała ich prorektor ds. współpracy z zagranicą i regionem, prof. Alina Wieliczko.

Druga polsko-ukraińska Międzynarodowa Szkoła Letnia uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr państwowy uniwersytet przyrodniczy w kijowie
fot. Tomasz Lewandowski

Tematem przewodnim spotkania jest wiedza dla zrównoważonego rozwoju, w programie znalazły się więc zagadnienia związane z organicznymi farmami, tradycyjnym i zdrowym żywieniem, ekosystemem i ochroną lasów oraz modelowaniem naturalnych kataklizmów. Pod tym kątem studenci przeanalizują sytuacje rzeczywistych gospodarstw i jako ostateczny projekt kończący szkołę, przygotują projekt jego modernizacji.

fot. Tomasz Lewandowski

W programie 2-tygodniowej szkoły znalazły się wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników UPWr: Ewa Hajdaszdr, Olgierd Kempa, dr Karolina Łoźna, dr Jacek Markowski, dr Joanna Markowska, prof. Piotr Nowakowski, dr Maciej Oziembłowski, Zofia Prele i dr Jacek Urbaniak.

fot. materiały własne uczestników szkoły letniej

– Ukraina jest piękna, a sam Kijów zupełnie inny niż Wrocław, monumentalny. Ludzie byli przemili, a jedzenie pyszne – o wrażeniach z wyjazdu opowiada Martyna Mońka, doktorantka na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

– Najbardziej podobały mi się i chyba najwięcej wyniosłam z zajęć, podczas których pracowaliśmy w grupach, a w międzynarodowej grupie wypracowanie kompromisu nie było łatwe. Najpierw każdy sam układał listę piętnastu rzeczy, które zabrałby z tonącego statku, a potem w grupach musieliśmy stworzyć jedną wspólną. Moje umiejętności negocjacyjne znacznie wzrosły – śmieje się Mońka, a wraz z Pauliną Drużyńską, studentką gospodarki przestrzennej, opowiada także o farmie kóz dojnych, która na całej grupie zrobiła duże wrażenie. – Ogromne gospodarstwo i potężne inwestycja, w którym właściciel hoduje zwierzęta, ale też sam produkuje wyroby mleczne – kefir, jogurt, sery. U nas kozy mleczne nie są popularne, a na Ukrainie pojawia się coraz więcej tego typu farm. Moglibyśmy się od nich uczyć.

fot. materiały własne uczestników szkoły letniej

Studentka Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji dodaje, że dla niej jednym z największych zaskoczeń pobytu na Ukrainie był poziom zaufania, jaki mają do siebie zwykli ludzie: – Z samego końca zatłoczonego autobusu ludzie podają sobie pieniądze i dostają z powrotem bilet, a nawet resztę. Nie wyobrażam sobie, żeby u nas pieniądze podawane z rąk do rąk dotarły do kierowcy i bilet jeszcze wrócił do odpowiedniej osoby.

fot. materiały własne uczestników szkoły letniej

Ukraińscy studenci mogli we Wrocławiu m.in. zwiedzić miasto, Wrocławski Park Technologiczny, pojechać do Radomierza, gdzie Uniwersytet Przyrodniczy ma stację badawczo-dydaktyczną oraz zjeść tradycyjny polski barszcz z krokietami, przygotowany przez Joannę Biesiadę z SKN Kuchni Molekularnej. Zdarzyły się też atrakcje nieplanowane: – Specjalnie dla mnie otworzono i pozwolono mi obejrzeć imponującą uniwersytecką pasiekę samym centrum Kijowa – opowiada Paweł Migdał, uczelniany specjalista od pszczół. Polska strona odwdzięczyła się pokazaniem, na specjalne życzenie studentek weterynarii z Ukrainy, klinik i laboratoriów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

mj