wybierz kategorie wiadomości

UPWr radzi: jak pomóc psu w sylwestra

27.12.2017

We Wrocławiu nie będzie w tym roku pokazu sztucznych ogni w sylwestra, ale to nie znaczy, że nasze psy są bezpieczne. Jak uchronić je przed petardami fajerwerkami, odpalanymi na osiedlach, pod blokami i na podwórkach?

Ekspert UPWr: odchudzajmy się po świętach

22.12.2017

Przeciętna wigilijna kolacja to 2500 kalorii – tradycyjnych 12 potraw ma swoją wartość jak widać nie tylko symboliczną. Ale jak mówi dr Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr, święta są od świętowania, a codzienność od odchudzania.

Świąteczne plagi dla domowych zwierzaków

21.12.2017

O tym, że święta nie sprzyjają zdrowej diecie – wiadomo. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i towarzyszących im zwierząt.

Nie tylko choinka

20.12.2017

O roślinach świąt Bożego Narodzenia, ich pochodzeniu, symbolice i rzeczywistym wpływie na zdrowie opowiada prof. Ewa Fudali – biolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W Wigilię mówią ludzkim głosem

19.12.2017

O skomplikowanej komunikacji między ludźmi i zwierzętami i o tym, dlaczego nie należy kupować kotka na gwiazdkowy prezent mówi dr Robert Karczmarczyk, weterynarz z UPWr.

Wybieramy świąteczne drzewko

Sztuczna czy świeża, świerk czy jodła – doroczny dylemat Polaków.

Grudniowe posiedzenie senatu

15.12.2017

Zmiana profilu dwóch kierunków studiów, korekty i prowizoria planów rzeczowo-finansowych oraz nowy regulamin zarządzania m.in. prawami autorskimi – oto najważniejsze punkty ostatniego w tym roku posiedzenia senatu.

Badania małpy, operacja lemura – nietypowi pacjenci weterynarii

01.12.2017

W ostatnich dniach do klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr trafili egzotyczni pacjenci – małpa z uszkodzeniami czaszki i lemur z niedowładem kończyn, który przeszedł udaną operację rdzenia kręgowego.

Pokolenie W: rozstrzygnięcie konkursu

28.11.2017

Podczas uroczystej gali Pokolenia W – wspólnej akcji 10 wrocławskich uczelni i miasta – rozstrzygnięto konkurs na projekty zmieniające życie. Nie zabrakło też inspirujących mówców – wystąpił m.in. prof. Jan Miodek.

Listopadowe posiedzenie senatu

27.11.2017

Podczas listopadowego posiedzenia senatorowie wyrazili 100-procentowe poparcie dla utworzenia spółki „Dolnośląska Zielona Dolina DOZEDO”.

InCites Benchmarking & Analytics – poznaj i sprawdź

21.11.2017

Zachęcamy do testowania i opiniowania nowego narzędzia udostępnionego w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki. InCites Benchmarking & Analytics stworzono z myślą o instytucjach badawczych do przeprowadzania wszechstronnych analiz, np. dorobku naukowego.

Wręczenie nagród rektora i dokumentów patentowych

17.11.2017

Rektor Tadeusz Trziszka wyróżnił najlepszych z najlepszych i wręczył im nagrody w czterech dziedzinach: dydaktycznej, naukowej, organizacyjnej i za całokształt działalności. Naukowcy odebrali także dokumenty patentowe.

Święto nauki we Wrocławiu

16.11.2017

W 72. rocznicę pierwszego akademickiego wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim obchodzono uroczyście święto nauki. Były nagrody, wyróżnienia, słowa uznania i wykład przewodniczącego KRUWiO, prof. Marka Ziętka.

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

15.11.2017

Wręczenie uczelnianych i państwowych nagród, odznak i medali, nadanie tytułu doktora honoris causa i odsłonięcie nazwiska prof. Grzywacza na pamiątkowej tablicy – z okazji święta uczelni wyróżniono najlepszych.

Doktorat honoris causa dla prof. Grzywacza

13.11.2017

Prof. Andrzej Grzywacz, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, były przewodniczący Konwentu UPWr o pasji naukowca, służbie, Wrocławiu i miłości do przyrody.

Polska Nagroda Innowacyjności dla Centrum Diagnostyki UPWr

08.11.2017

Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych UPWr wyróżnione Polską Nagrodą Innowacyjności 2017.

Nowy uczelniany krasnal zamieszkał na Pawłowicach

08.11.2017

To był wyjątkowy koncert – w pałacu na Pawłowicach wystąpił Konstanty Andrzej Kulka, wybitny skrzypek. Przed pałacem odsłonięto natomiast nowego wrocławskiego krasnala, Koncertusia.

Przyrodnicy o zieleni na cmentarzach

31.10.2017

Polskie cmentarze mogłyby być ogrodami pamięci, a są betonowymi pustyniami. Przyrodnicy z niepokojem obserwują zmiany w wyglądzie nekropolii.

Październikowe posiedzenie senatu

30.10.2017

Senatorowie zatwierdzili regulamin projektu„Innowacyjny Doktorat”, podsumowali rekrutację na rok akademicki 2017/2017 i dyskutowali o Ustawie 2.0.

II Forum Inteligentnego Rozwoju – było nas widać

27.10.2017

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu był współorganizatorem II Forum Inteligentnego Rozwoju. Zaprosiliśmy swoich gości, prelegentów, zaprezentowaliśmy najaktywniejsze koła naukowe i najciekawsze publikacje.

Naukowcy z Katedry Żywienia Człowieka UPWr uczą, jak jeść

23.10.2017

Naukowcy z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu obejmują niecodzienną opieką 64 rodziny z kilkunastu małych miast w województwach dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.