wybierz kategorie wiadomości

UPWr radzi: jak pomóc psu w sylwestra

27.12.2017

We Wrocławiu nie będzie w tym roku pokazu sztucznych ogni w sylwestra, ale to nie znaczy, że nasze psy są bezpieczne. Jak uchronić je przed petardami fajerwerkami, odpalanymi na osiedlach, pod blokami i na podwórkach?

Ekspert UPWr: odchudzajmy się po świętach

22.12.2017

Przeciętna wigilijna kolacja to 2500 kalorii – tradycyjnych 12 potraw ma swoją wartość jak widać nie tylko symboliczną. Ale jak mówi dr Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr, święta są od świętowania, a codzienność od odchudzania.

Świąteczne plagi dla domowych zwierzaków

21.12.2017

O tym, że święta nie sprzyjają zdrowej diecie – wiadomo. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i towarzyszących im zwierząt.

Nie tylko choinka

20.12.2017

O roślinach świąt Bożego Narodzenia, ich pochodzeniu, symbolice i rzeczywistym wpływie na zdrowie opowiada prof. Ewa Fudali – biolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W Wigilię mówią ludzkim głosem

19.12.2017

O skomplikowanej komunikacji między ludźmi i zwierzętami i o tym, dlaczego nie należy kupować kotka na gwiazdkowy prezent mówi dr Robert Karczmarczyk, weterynarz z UPWr.

Wybieramy świąteczne drzewko

Sztuczna czy świeża, świerk czy jodła – doroczny dylemat Polaków.

Grudniowe posiedzenie senatu

15.12.2017

Zmiana profilu dwóch kierunków studiów, korekty i prowizoria planów rzeczowo-finansowych oraz nowy regulamin zarządzania m.in. prawami autorskimi – oto najważniejsze punkty ostatniego w tym roku posiedzenia senatu.

Pierwszy w Polsce Food Waste Hackathon

08.12.2017

Z marnowaniem żywności i nowymi technologiami, które mogą pomóc rozwiązać problem zmierzyli się uczestnicy pierwszego w Polsce Food Waste Hackathonu organizowanego m.in. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Badania małpy, operacja lemura – nietypowi pacjenci weterynarii

01.12.2017

W ostatnich dniach do klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr trafili egzotyczni pacjenci – małpa z uszkodzeniami czaszki i lemur z niedowładem kończyn, który przeszedł udaną operację rdzenia kręgowego.

Czworo naukowców UPWr w programie Mozart

29.11.2017

Prof. Aneta Wojdyło, dr Paweł Lochyński, dr Tomasz Strzała i dr hab. Szymon Szewrański – ich projekty znalazły się w szóstej, ostatniej edycji programu partnerstwa naukowo-biznesowego MOZART.

Pokolenie W: rozstrzygnięcie konkursu

28.11.2017

Podczas uroczystej gali Pokolenia W – wspólnej akcji 10 wrocławskich uczelni i miasta – rozstrzygnięto konkurs na projekty zmieniające życie. Nie zabrakło też inspirujących mówców – wystąpił m.in. prof. Jan Miodek.

Listopadowe posiedzenie senatu

27.11.2017

Podczas listopadowego posiedzenia senatorowie wyrazili 100-procentowe poparcie dla utworzenia spółki „Dolnośląska Zielona Dolina DOZEDO”.

InCites Benchmarking & Analytics – poznaj i sprawdź

21.11.2017

Zachęcamy do testowania i opiniowania nowego narzędzia udostępnionego w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki. InCites Benchmarking & Analytics stworzono z myślą o instytucjach badawczych do przeprowadzania wszechstronnych analiz, np. dorobku naukowego.

Wręczenie nagród rektora i dokumentów patentowych

17.11.2017

Rektor Tadeusz Trziszka wyróżnił najlepszych z najlepszych i wręczył im nagrody w czterech dziedzinach: dydaktycznej, naukowej, organizacyjnej i za całokształt działalności. Naukowcy odebrali także dokumenty patentowe.

Święto nauki we Wrocławiu

16.11.2017

W 72. rocznicę pierwszego akademickiego wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim obchodzono uroczyście święto nauki. Były nagrody, wyróżnienia, słowa uznania i wykład przewodniczącego KRUWiO, prof. Marka Ziętka.

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

15.11.2017

Wręczenie uczelnianych i państwowych nagród, odznak i medali, nadanie tytułu doktora honoris causa i odsłonięcie nazwiska prof. Grzywacza na pamiątkowej tablicy – z okazji święta uczelni wyróżniono najlepszych.

Posiedzenie Konwentu UPWr: strategia i rozwój

15.11.2017

Perspektywy rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz rozwój Dolnego Śląska w kontekście Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju były tematami posiedzenia Konwentu UPWr, którego gościem był wiceminister Witold Słowik.

Doktorat honoris causa dla prof. Grzywacza

13.11.2017

Prof. Andrzej Grzywacz, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, były przewodniczący Konwentu UPWr o pasji naukowca, służbie, Wrocławiu i miłości do przyrody.

Polska Nagroda Innowacyjności dla Centrum Diagnostyki UPWr

08.11.2017

Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych UPWr wyróżnione Polską Nagrodą Innowacyjności 2017.

Nowy uczelniany krasnal zamieszkał na Pawłowicach

08.11.2017

To był wyjątkowy koncert – w pałacu na Pawłowicach wystąpił Konstanty Andrzej Kulka, wybitny skrzypek. Przed pałacem odsłonięto natomiast nowego wrocławskiego krasnala, Koncertusia.

Przyrodnicy o zieleni na cmentarzach

31.10.2017

Polskie cmentarze mogłyby być ogrodami pamięci, a są betonowymi pustyniami. Przyrodnicy z niepokojem obserwują zmiany w wyglądzie nekropolii.